Wielki powrót AZS-u! MKS podał Akademikom mecz na tacy

Koszykarze AZS-u Koszalin przegrywali z MKS-em Dąbrowa Górnicza różnicą nawet 17 punktów, a pomimo tego zdołali wygrać ważny dla siebie mecz. Podopieczni Piotra Ignatowicza pokonali rywali 83:75 i zaliczyli piąty triumf w sezonie.

Krzysztof Kaczmarczyk

Niezwykłą metamorfozę przeszli koszykarze AZS-u Koszalin podczas starcia z MKS-em Dąbrowa Górnicza. W pierwszej fatalnej dla siebie połowie Akademicy przegrywali już nawet 23:40, ale zdołali się podnieść, odrobić straty i zejść z parkietu w roli zwycięzców.

Przyjezdni rozpoczęli znakomicie. 60 procent skuteczności rzutów z gry sprawił, że MKS w mgnieniu oka wypracował sobie dużą przewagę. Duża w tym zasługa zmienników (25:9 w pierwszej połowie na korzyść dąbrowian), wśród którym prym wiódł Maciej Kucharek (8 oczek, dwie celne trójki na dwie próby).

Akademicy w końcówce drugiej kwarty zdołali uszczknąć nieco strat i to dało cień nadziei, że nie wszystko w tym meczu jest jeszcze stracone.

Przerwa odmieniła wszystko. AZS rozpoczął od serii 13:2 i wyszedł w 24 minucie na prowadzenie 53:52. Od tego momentu trwała zażarta walka o każdy punkt.

Do sukcesu gospodarzy poprowadził duet Curtis Millage - Darrell Harris. Amerykański duet Akademików po przerwie wziął się do pracy i zaliczył łącznie aż 37 oczek.

Przyjezdni w decydującej kwarcie grali bardzo nerwowo. Popełniali proste straty, łapali przewinienia techniczne, ale niemal do końca pozostawali w grze.

Przy stanie 75:73 mieli nawet piłkę na remis, jednak nie wykorzystali swojej akcji. W odpowiedzi Millage znalazł Piotra Stelmacha, a ten zdobył kluczowe punkty. W samej końcówce gospodarze osiągnęli swoje najwyższe prowadzenie.

25 strat - ta liczba przekreśliła szanse MKS-u na przełamanie niemocy w ostatnich meczach. W decydujących momentach meczu dąbrowianie grali bardzo nerwowo, a to przełożyło się na trzecią kolejną przegraną w PLK.

Po tej wygranej koszalinianie mają już na swoim koncie 5 zwycięstw czyli o trzy więcej od TBV Startu Lublin i Siarki Tarnobrzeg. MKS po trzeciej przegranej z rzędu znacznie pogorszył natomiast swoje notowania w "ósemce".

AZS Koszalin - MKS Dąbrowa Górnicza 83:75 (22:25, 18:24, 25:11, 18:15)

AZS: Curtis Millage 19, Darrell Harris 18, Piotr Stelmach 12, Kenny Manigault 11, Remon Nelson 10, Jakub Zalewski 8, Marcin Nowakowski 3, Daniel Wall 2, Sławomir Sikora 0.

MKS: Kerron Johnson 18, Jeremiah Wilson 13 (11 zb), Byron Wesley 13, Maciej Kucharek 9, Witalij Kowalenko 7, Jakub Parzeński 6, Piotr Pamuła 5, Bartłomiej Wołoszyn 4, Przemysław Szymański 0.