Energa Basket Cup 2017: szkoły z Łomży i Zambrowa najlepsze w Podlaskiem

Wojewódzkie finały cyklu Energa Basket Cup nabierają rozpędu. Wyłoniono już najlepsze drużyny w Podlaskiem. W turnieju chłopców najlepiej spisali się uczniowie z Łomży, a wśród dziewcząt triumfowały zawodniczki z Zambrowa.

Kamil Czarzasty
Materiały prasowe

Decydujące rozgrywki najlepszych chłopców i dziewcząt z województwa podlaskiego odbyły się, odpowiednio, 29 marca w Łomży i 30 marca w Białymstoku. To kolejny finał regionalny z cyklu Energa Basket Cup, organizowany przez Szkolny Związek Sportowy. W tegorocznych zawodach uczestniczy łącznie około 80 tysięcy uczniów z blisko 6 tys. drużyn szkolnych z całej Polski. Strategicznym partnerem przedsięwzięcia jest Grupa Energa.

Wśród chłopców triumfowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży, występujący na co dzień również w miejscowym klubie UKS 9. Podopieczni Andrzeja Wojtkowskiego w półfinale pokonali 58:18 zawodników polsko-litewskiej szkoły w Puńsku, a w finale zwyciężyli 53:26 Szkołę Podstawową nr 47 z Białegostoku.

- Spodziewaliśmy się triumfu, już wcześniej chłopcy z sukcesami radzili sobie w różnych turniejach - opowiada Wojciech Kamiński, nauczyciel w SP nr 9 w Łomży. - Mamy ciekawy zespół, myślę, że stać naszych uczniów na zajęcie dobrego miejsca w wielkim finale - dodał.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Wiktor Jezusek ze zwycięskiej drużyny. - Gra na pozycji rozgrywającego lub rzucającego obrońcy, jest wysoki, silny, jednocześnie bardzo dobry technicznie - Kamiński opisuje MVP łomżyńskiego turnieju. - W swej grze nie koncentruje się wyłącznie na zdobywaniu punktów, Wiktor notuje bardzo dużo asyst - zauważa.

W turnieju dziewcząt zwyciężyły młode koszykarki ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Zambrowie. Zawodniczki z miasta historycznie należącego do Mazowsza, w finale stoczyły emocjonujący bój z gospodyniami turnieju, zawodniczkami ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Białymstoku. Zambrowianki zwyciężyły jedynie różnicą trzech punktów, 23:20. MVP zawodów została wybrana Natalia Bielicka z zambrowskiej SP nr 3.

- To był horror, szkoda, że wynik jest taki a nie inny. Dziewczyny były mocno zawiedzione, ale cóż, idziemy do przodu, co nas nie zabije, to nas wzmocni - mówi Bożena Laskowska z SP nr 47 w Białymstoku.

W obu finałach wystąpiły zaledwie cztery drużyny. W turnieju dziewcząt rywalizowały ze sobą szkoły tylko z dwóch miast: oprócz zambrowskiej SP nr 3 i białostockiej SP nr 47 w zawodach wzięły udział Szkoła Podstawowa nr 5 z Zambrowa i Szkoła Podstawowa nr 45 z Białegostoku.

- Niestety, Podlaskie to biała plama na mapie polskiej koszykówki młodzieżowej. Zainteresowanie jest znikome, jedynie w Białymstoku i w Zambrowie są po dwie szkoły z klasami sportowymi dla dziewcząt, gdzie dyscyplinę uprawia się na jakimś poziomie. Stąd taka obsada finałowego turnieju - pesymistycznie konkluduje Laskowska.

Finał podlaskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Mini Koszykówce - Energa Basket CUP 2017