R8 Basket Kraków zwyciężył całą ligę. Symboliczny krok do nowych celów

Koszykarze ze stolicy Małopolski nie zawiedli oczekiwań również w drugim spotkaniu finałowym II ligi. Dzięki znakomitej trzeciej kwarcie pokonali Śląsk Wrocław i przed własną publicznością mogli świętować absolutnie zwycięstwo w lidze.

Adam Popek
Adam Popek
Rafał Knap jeszcze jako trener R8 Basket Kraków WP SportoweFakty / Rafał Knap jeszcze jako trener R8 Basket Kraków

Krakowianom miano najlepszych po prostu się należało. W przekroju całego sezonu zanotowali zaledwie jedną porażkę, a podczas play off byli wręcz bezkonkurencyjni. Śląsk grał ambitnie. Sterowany przez trenera Dominika Tomczyka pokazał wiele ciekawych akcji i swoją walecznością momentami nawet zagrażał gospodarzom. Jednak ci posiadali więcej atutów stricte koszykarskich, a także doświadczenia.

Świetnie całe rozgrywki przypieczętował Michał Hlebowicki. Podkoszowy zanotował bardzo dobry występ, dowodząc, że potrafi natchnąć zespół w najważniejszych momentach. Przejmował ciężar odpowiedzialności, a nawet popisał się "trójką" z okolic 10 metra. Oprócz niego wyróżnił się Jakub Załucki, później uznany MVP ligi.

Biorąc pod uwagę przebieg konfrontacji, trzeba przyznać, że do przerwy wrocławianie trzymali się dzielnie. Wykorzystywali swoich wysokich graczy. Parę ciekawych zagrań pokazał również rozgrywający Michał Musijowski. Niemniej potem nie wystarczyło im sił, żeby dotrzymać tempa rozpędzonym gospodarzom.

Wiedziona dopingiem licznie zgromadzonej publiczności ekipa R8 Basket właściwie w przeciągu pierwszych pięciu minut drugiej połowy dała odpowiedź kto odniesie przekonującą wygraną. Wysoki pressing, sprytnie znajdowane pozycje rzutowe i przede wszystkim zadowalająca skuteczność sprawiły, że 17-krotny mistrz Polski pozostał w tyle.

Podopieczni Rafała Knapa solidnie zapracowali, by móc cieszyć się z awansu oraz dokonać ostatnich kilku miesięcy. Podczas decydującej batalii spokojnie realizowali zaplanowaną taktykę, nie pozwalając rywalowi zbliżyć się do siebie. Kilka efektownych sztuczek pokazał wprowadzony Piotr Renkiel, notabene łączący grę w lidze z koszykówką 3x3. Przeciwnikom dał się we znaki Marcin Malczyk wykonujący mnóstwo pożytecznej roboty w ataku i obronie.

Końcowa różnica wyniosła blisko 30 punktów, co oddaje przewagę krakowskiego teamu. Teraz czekają go nowe możliwości. Szczebel centralny, walka o ekstraklasę i niewykluczone, że rywalizacja na europejskiej arenie. To sprawia, iż wydarzenia związane z rozwojem klubu mogą okazać się niezwykle interesujące dla sympatyków basketu.

R8 Basket Kraków - WKS Śląsk Wrocław 88:61 (24:19, 19:14, 27:15, 18:13)