UMMC Jekaterynburg trzecią drużyną Europy

UMMC Jekaterynburg z Agnieszką Bibrzycką w składzie został trzecią drużyną Europy. W turnieju Final Four Euroligi Kobiet rosyjska drużyna pokonała w finale pocieszenia węgierski MKB Euroleasing Sopron różnicą 24 punktów. Dla rosyjskiego teamu jest to małe pocieszenie po porażce w półfinałowej potyczce ze Spartakiem Moskwa Region. UMMC za cel w Salamance miał bowiem zwycięstwo w całym Final Four.

Krzysztof Kaczmarczyk

W starciu Dawida z Goliatem od samego początku przewaga należała do teamu z Rosji. Węgierki prowadziły w tym meczu tylko raz, kiedy to po trójce Amber Holt było 3:2 dla koszykarek z Sopronu. Potem ekipa z Jekaterynburga w pełni wykorzystywała swoje atuty. Podopieczne Gundarsa Vetry znakomicie broniły, a w ataku wykorzystywały swoje zawodniczki podkoszowe. Rywalki w pierwszej kwarcie trafiły zaledwie 3 z 12 rzutów z gry, popełniły 6 strat i przegrywały po 10 minutach 9:18.

W drugiej kwarcie meczu obraz gry zupełnie się nie zmienił. Znakomita defensywa koszykarek z Rosji pozwoliła im na łatwe punkty z szybkich ataków Penny Taylor, a pod koszem z węgierską defensywą robiła co chciała Sandrine Gruda. Francuzka po pierwszej połowie miała na swoim koncie już 10 punktów i 6 zbiórek, a UMMC prowadziło 37:22. Drużynie z Sopronu nie pomogło nawet postawienie obrony strefowej w powstrzymaniu skutecznych rywalek.

Po zmianie stron na parkiecie nadal dominowały Rosjanki. Rywalki z Sopronu nie potrafiły znaleźć recepty na defensywę UMMC oraz metody na powstrzymanie Grudy i Asjhi Jones. Węgierki dopiero w końcówce trzeciej kwarty zaczęły zdobywać punkty. Było to jednak oznaką wyraźnego rozluźnienia koszykarek z Jekaterynburga, które po trzech kwartach wygrywały 61:39.

Ostatnia ćwiartka meczu była czasem dla głębokich rezerw drużyny UMMC. Trener Vatra dał pograć wszystkim swoim podopiecznym, co jednak nie oznaczało, że poziom gry jego zespołu znacznie osłabł. Vetra bardzo mobilizował swoje koszykarki i wymagał od nich walki i zaangażowania do końcowej syreny, po której wynik brzmiał 80:56 na korzyść jego podopiecznych.

Najlepszą zawodniczką spotkania była Francuzka Sandrine Gruda, która zakończyła mecz z dorobkiem 16 punktów i 14 zbiórek. Najskuteczniejszą zawodniczką UMMC była natomiast Amerykanka Asjha Jones, która uzbierała 18 oczek.

Polska rzucająca Agnieszka Bibrzycka zakończyła mecz z dorobkiem 11 punktów. Reprezentantka Polski nie zapisze jednak tego meczu do udanych, gdyż trafiła zaledwie 3 z 13 rzutów z gry (0/5 za 2 i 3/8 za 3). "Biba" dodała jeszcze 5 asyst oraz 4 zbiórki.

W ekipie z Sopronu wyróżniła się Amber Holt, która w swoich statystykach uzbierała 12 punktów, 7 zbiórek i 3 asysty.

W finałowym meczu Spartak Moskwa Region zmierzy się z Halon Avenidą Salamanka. Początek tego pojedynku zaplanowano na godzinę 13:30.

UMMC Jekaterynburg - MKB Euroleasing Sopron 80:56 (18:9, 19:13, 24:17, 19:17)

UMMC: Asjha Jones 18, Sandrine Gruda 16, Cappie Pondexter 13, Agnieszka Bibrzycka 11, Maria Stepanova 6, Svetlana Abrosimova 5, Penny Taylor 4, Yulia Lauchanka 4, Deanna Nolan 3, Oxane Rakhmatulina 0.

MKB: Jelena Milovanovic 12, Amber Holt 12, Dora Horti 9, Kathleen MacLeod 8, Katalin Honti 8, Edit Ratkaine 5, Tijana Krivacevic 2, Zsuzsanna Horvath 0.