Przespana kwarta i porażka Polek na starcie eliminacji do EuroBasketu 2019

Arkadiusz Rusin nie mógł cieszyć się z wygranej w debiucie na ławce trenerskiej reprezentacji Polski. Biało-Czerwone przegrały pierwszy mecz eliminacji do EuroBasketu 2019. W Wałbrzychu lepsze okazały się Białorusinki, które triumfowały 70:62.

Krzysztof Kaczmarczyk
Agnieszka Kaczmarczyk w barwach narodowych PAP / Maciej Kulczyński / Agnieszka Kaczmarczyk w barwach narodowych
Po pierwszej połowie wszystko wyglądało bardzo dobrze. Polki grały bardzo dobrze i utrzymywały - niską bo niską - ale jednak przewagę. Niestety wejście w drugą połowę kosztowało Biało-Czerwone ostatecznie porażkę.

Białorusinki po przerwie zaliczyły serię 8:0, objęły prowadzenie i nie oddały go do końcowej syreny. W samej tylko trzeciej kwarcie zdobyły aż 28 punktów i to była kluczowa ćwiartka.

Polki dwoiły się i troiły, żeby wrócić do meczu i były blisko. Cztery minuty przed końcem trafiła Anna Makurat i Białorusinki prowadziły tylko 61:58. Niestety w końcówce to one kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie zapewniając sobie triumf.

- Zmierzyłyśmy się z bardzo silnym i doświadczonym przeciwnikiem - skomentowała mecz Agnieszka Kaczmarczyk. Podkoszowa rozegrała bardzo dobre zawody notując na swoim koncie 22 oczka.

34 procent skuteczności rzutów z gry niestety nie pomagało. Zza łuku drogę do kosza znalazło tylko 5 z 19 prób. - Tej skuteczności trochę nam zabrakło. Musimy być jednak pozytywnie nastawione. Mamy potencjał. Musimy być agresywne i realizować to, co sobie założyliśmy - dodała.

W drugim sobotnim meczu "polskiej" grupy Turczynki zgodnie z planem pewnie ograły 81:56 Estonki. To właśnie z nimi w środę Polki zmierzą się w Ankarze.

Polska - Białoruś 62:70 (17:14, 15:15, 17:28, 13:13)

Polska: Agnieszka Kaczmarczyk 22, Justyna Żurowska-Cegielska 10, Paulina Misiek 8, Weronika Gajda 7, Anna Makurat 7, Magdalena Ziętara 7, Magdalena Szajtauer 2, Agnieszka Skobel 1, Angelika Stankiewicz 0, Karolina Poboży 0.

Białoruś: Anastasiya Verameyenka 16, Maria Popova 14, Viktoryia Hasper 13, Katerina Snytsina 9, Aleksandra Tarasova 8, Tatsiana Likhtarovich 7, Yulia Rytsikava 3, Volha Ziuzkova 0.