I liga: Sokół Łańcut rozgromiony w Lesznie. Druga porażka Polfarmexu Kutno

Spotkanie dwóch drużyn z czołówki tabeli było jednostronnym widowiskiem. W 11. kolejce I ligi koszykarze Jamalex Polonii 1912 Leszno potwierdzili swoją siłę pokonując Sokół Łańcut 79:49.
Patryk Neumann
Materiały prasowe / Na zdjęciu: zespół Polfarmeksu Kutno

Pierwsza kwarta niespodziewanie należała do gości. Sokół prowadził 10:2 a po 10 minutach 21:9. Jamalex Polonia trafiła 4/20 rzutów z gry a dla przyjezdnych punktował Bartłomiej Karolak. W trzech kolejnych odsłonach zdecydowanie dominowali jednak gospodarze. Błyskawicznie odrobili oni straty, bo w sześć minut zdobyli 18 punktów z rzędu. Po takim ciosie łańcucianie już się nie otrząsnęli. Do przerwy zdołali jeszcze utrzymać kontakt (33:29), ale po zmianie stron byli tylko tłem dla rywali.

Hit kolejki zdecydowanie rozczarował. Sokół nie mógł nawiązać walki, bo trafił tylko 15/50 prób z gry. Gospodarze mieli więcej sytuacji rzutowych i dlatego zdecydowanie zwyciężyli. Skuteczność również nie była ich mocną stroną - tylko 37 proc. Trafili jednak dziewięć "trójek" przy dwóch rywali. Do tego popełnili 13 strat a ekipa z Podkarpacia 27.

Drugiej porażki w sezonie doznał inny zespół z Czołówki. Biofarm Basket Poznań potwierdził, że ma sposób na wyżej notowane drużyny. Wcześniej odprawił Jamalex Polonię a w sobotę Polfarmex Kutno. O zwycięstwie gospodarzy - 72:64 - zadecydowała czwarta kwarta (28:16). Cały pojedynek był wyrównany. Poznaniaków do sukcesu poprowadzili Filip Struski - 22 punkty i dziewięć zbiórek oraz Jakub Fiszer - 17 pkt i siedem zb.

Na pierwsze miejsce w tabeli wróciła Spójnia Stargard, która odniosła 10. zwycięstwo z rzędu. W Tarnobrzegu jednak łatwo nie było. Goście długo się męczyli, ale na początku czwartej kwarty prowadzili 74:59. To nie był koniec emocji. Siarka mozolnie odrabiała straty i zdołała nawet wyrównać (80:80). Trafieniami z dystansu odpowiedzieli jednak Hubert Pabian i Marcin Dymała. Kapitan Spójni zdobył 24 punkty i był bezbłędny w próbach z gry - 8/8. W sobotę przypieczętował zwycięstwo swojej drużyny 86:80.

Pierwszy sukces w sezonie odnieśli koszykarze SKK Siedlce, którzy pokonali Enea Astorię Bydgoszcz 85:79. Liderem gospodarzy był Rafał Król - 26 punktów i 12 zbiórek. Wspierał go Bartosz Wróbel - 19 "oczek". Rywalom nie pomogło kapitalne double-double Mikołaja Groda - po 16 punktów i zbiórek a także 21 "oczek" Mateusza Bierwagena. Złą serię zakończył również GKS Tychy, który pokonał Śląsk Wrocław 96:88. Liderem gości był Marcin Bluma - 20 punktów i osiem zbiórek. GKS do zwycięstwa poprowadził jednak Michał Jankowski - 17 pkt i 10 zb.