I liga: Wysokie zwycięstwo R8 Basket AZS Politechniki Kraków w pojedynku beniaminków. Zimny prysznic dla Śląska Wrocław

Bez niespodzianek w 18. kolejce I ligi. W pierwszym niedzielnym spotkaniu R8 Basket AZS Politechnika Kraków pokonał na wyjeździe KK Warszawa 103:72. Faworyta do zwycięstwa poprowadzili Michael Hicks, Jakub Dłuski oraz Seid Hajrić.

Patryk Neumann
Michael Hicks Materiały prasowe / R8 Basket Kraków / Na zdjęciu: Michael Hicks
W sobotę wyraźne zwycięstwa odniosły trzy czołowe zespoły w tabeli. Kontaktu z najlepszymi nie stracił również beniaminek z Krakowa, który pewnie pokonał innego I-ligowego nowicjusza. Gospodarze przeważali tylko na początku meczu (7:2). Goście gonili, ale już na koniec pierwszej kwarty wygrywali 21:16. Michaela Hicksa wspierał duet podkoszowych - Jakub Dłuski i Seid Hajrić. Krakowianie często stawali na linii rzutów wolnych. W samej pierwszej połowie wykorzystali 13/17 prób.

Ich główną bronią były jednak trafienia z dystansu - 6/10. Po dwóch celnych rzutach Jakuba Załuckiego przewaga urosła do 11 punktów a na przerwę obie drużyny schodziły przy wyniku 33:47. To praktycznie przesądzało losy meczu. Choć w tym sezonie już nie raz taka przewaga nie gwarantowała zwycięstwa to trzeba pamiętać, że beniaminków dzieli duża różnica. Wystarczy przytoczyć fakt, że KK Warszawa wygrał tylko jeden mecz w tym sezonie.

Potencjał tych klubów odzwierciedliła również druga połowa. Sensacji nie było a R8 Basket AZS Politechnika Kraków rozbiło przeciwnika aplikując mu 103 punkty. Co ciekawe jeden z faworytów I ligi po raz drugi z rzędu osiągnął taki rezultat. Na koniec pierwszej rundy o ofensywnej sile małopolskiego zespołu przekonała się Zetkama Doral Nysa Kłodzko. Poważny test odmienionej drużyny nastąpi jednak w następny weekend, gdy krakowianie zmierzą się w sobotę ze Spójnią Stargard a dzień później odrobią zaległości w Poznaniu z Biofarmem Basket.

Rozczarowanie we Wrocławiu. Celujący w play-offy Śląsk przegrał z Polfarmexem Kutno 57:79. Wyrównana była tylko pierwsza kwarta, ale we wszystkich częściach lepsi byli goście. Wyżej notowany zespół powoli powiększał przewagę a w drugiej połowie zupełnie zdominował rywala.

Twarda defensywa Polfarmexu zatrzymała podopiecznych Radosława Hyżego, którzy trafili tylko 19/58 rzutów z gry. Popełnili również 19 strat. Polfarmex do zwycięstwa poprowadzili Mateusz Zębski i January Sobczak. Gospodarzom nie pomogło double-double Marcina Blumy.

Wyniki niedzielnych spotkań 18. kolejki I ligi:

KK Warszawa - R8 Basket AZS Politechnika Kraków 72:103 (16:21, 17:26, 18:28, 21:28)

KK: Wojtyński 22, Hybiak 12, Motel 12, Zapert 8, Koźluk 5, Dziatczuk 4, Iwanowicz 4, Rudko 3, Pietkiewicz 2, Jankowski 0, Sarnacki 0.

R8 Basket AZS Politechnika: Hicks 21, Dłuski 20, Hajrić 19, Pełka 11, Malczyk 10, Jakub Załucki 10, Baran 7, Stalicki 3, Aleksander Załucki 2, Dwernicki 0.

WKS Śląsk Wrocław - Polfarmex Kutno 57:79 (17:19, 14:18, 15:22, 11:20)

Śląsk: Grzeliński 13, Bluma 12, Dziewa 7, Mroczek-Truskowski 7, Kutta 6, Michałek 6, Pławucki 5, Ratajczak 1, Musiał 0, Żeleźniak 0.

Polfarmex: Zębski 18, Sobczak 17, Janiak 11, Wojdyła 10, Szwed 7, Tradecki 5, Marek 4, Pawlak 4, Kobus 3.