Dwie różne połowy w Radomiu. Rosa ograła BM Slam Stal

Rosie Radom w pierwszej połowie meczu z BM Slam Stalą Ostrów Wlkp. brakowało iskry w oczach. W drugiej części spotkania radomianie w końcu znaleźli dobry rytm i zasłużenie ograli ostrowian, wygrywając 80:74.

Dawid Borek
Dawid Borek
koszykarze Rosy Radom WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: koszykarze Rosy Radom
Oba zespoły w niedzielę miały coś do udowodnienia. BM Slam Stal, już bez DJ Richardsona, przyjechała do Radomia, by zrehabilitować się za niespodziewaną porażkę z AZS Koszalin. Rosa chciała natomiast przełamać się po dwóch przegranych spotkaniach z rzędu (po jednym w Energa Basket Lidze i Lidze Mistrzów).

W pierwszej połowie ekipa prowadzona przez Emila Rajkovicia grała bardziej przestrzennie od rywala, wykorzystywała sporo otwartych pozycji do rzutów, bardzo wiele wnosili zawodnicy rezerwowi. Rozkręcił się zwłaszcza Łukasz Majewski, który do przerwy miał na swoim koncie już 13 punktów. Rosa z kolei nie radziła sobie zbyt dobrze zarówno w ataku, jak i obronie. Gospodarze nie mogli odnaleźć ofensywnego rytmu, a w defensywie przez pierwsze dwie kwarty pozwolili rzucić rywalom aż 47 oczek.

Po zmianie stron miejscowi w końcu wzmocnili obronę, optymalnie dzielili się piłką (sześć asyst w trzeciej kwarcie) i systematycznie zmniejszali straty do BM Slam Stali, a po tym, jak równo z syreną na koniec trzeciej kwarty zza linii 6,75 metra celnie przymierzył Marcin Piechowicz, Rosa dogoniła rywali, doprowadzając do wyniku 59:59 przed decydującą odsłoną.

BM Slam Stal długo kąsała radomian, ale gdy na nieco ponad minutę przed końcowym gwizdkiem z dalekiego dystansu celnie przymierzył Kevin Punter, gospodarze wyszli już na sześciopunktowe prowadzenie. Amerykański lider Rosy w najważniejszym momencie złapał wiatr w żagle, tylko w czwartej kwarcie zdobywając 10 z 21 oczek całej drużyny, prowadząc tym samym Rosę do zwycięstwa nad BM Slam Stalą.

Ostrowianom w Radomiu nie pomógł nawet bardzo dobry mecz Aarona Johnsona, autora 24 oczek i pięciu asyst. Występ rozgrywającego gości przyćmili wspomniany Punter oraz Michał Sokołowski - każdy z nich zdobył po 20 punktów. Spore pochwały należą się ponadto Igorowi Zajcewowi. Ukrainiec był zmorą Adama Łapety, notując w całym spotkaniu siedem bloków, w tym aż pięć na środkowym BM Slam Stali.

Rosa Radom - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 80:74 (16:23, 20:24, 23:12, 21:15)

Rosa: Kevin Punter 20, Michał Sokołowski 20, Ryan Harrow 11, Igor Zajcew 10, Patrik Auda 6, Daniel Szymkiewicz 6, Marcin Piechowicz 3, Szymon Szymański 2, Jarosław Trojan 2, Filip Zegzuła 0

BM Slam Stal: Aaron Johnson 23, Łukasz Majewski 13, Adam Łapeta 12, Jure Skifić 8, Tomasz Ochońko 7, Marc Carter 6, Mateusz Kostrzewski 4, Michał Chyliński 0, Grzegorz Kulka 0, Grzegorz Surmacz 0