I liga: dramatyczny mecz w Kołobrzegu. Energa Kotwica pokonała R8 Basket AZS Politechnikę Kraków

Wielkie emocje i niespodzianka na początek 23. kolejki I ligi koszykarzy. Po dramatycznej końcówce Energa Kotwica Kołobrzeg pokonała R8 Basket AZS Politechnikę Kraków 83:82.

Patryk Neumann
koszykarze Energi Kotwicy Kołobrzeg w sezonie 2017/18 Materiały prasowe / Kotwica Kołobrzeg / Na zdjęciu: koszykarze Energi Kotwicy Kołobrzeg w sezonie 2017/18
Energa Kotwica Kołobrzeg rozpoczęła sobotni mecz od mocnego uderzenia. Po trzech minutach prowadziła 15:5. Gospodarze trafili wszystkie cztery rzuty z dystansu. Później powiększyli przewagę nawet do 15 "oczek". W końcówce drugiej kwarty wygrywali 49:34, ale krakowianie jeszcze przed przerwą zniwelowali część strat. Liderem gospodarzy był Szymon Rduch, który seryjnie trafiał z za linii 6,75 metra. W pierwszej połowie zdobył 18 punktów, ale po przerwie nie dołożył nic do swojego dorobku.

Na przełomie drugiej i trzeciej kwarty koszykarze R8 Basket AZS Politechniki odwrócili losy meczu. Goście poprawili defensywę, co zaowocowało serią 23:2. Energa Kotwica jednak się nie poddała. Odzyskała prowadzenie a w decydującej części miała nawet dziewięć punktów przewagi. Sygnał do ataku dał rzutami z dystansu Paweł Bodych. Chwilę później wsparł go Patryk Przyborowski. Beniaminek walczył do końca. Wyżej notowany zespół miał w ostatniej minucie dwie szanse na zwycięstwo. Nie wykorzystał ich i przegrał 82:83.

Zacięta walka również w Tarnobrzegu. Siarka odniosła pierwsze zwycięstwo w 2018 roku i powróciła na ósme miejsce w tabeli. Gospodarze pokonali bezpośredniego rywala do play-offów, czyli Śląsk Wrocław. Wygraną 73:71 zapewnił niespełna minutę przed końcem Paweł Nowicki. Goście mieli jeszcze szansę, ale trzypunktowej próby nie trafił Jakub Musiał.

Ciekawie było też w Łańcucie. Sokół wygrał z Pogonią Prudnik wszystkie kwarty, ale cały mecz tylko 79:71. Goście trafili 10 "trójek" przy sześciu gospodarzy. Zawiedli jednak w innych elementach - 9/20 na linii rzutów wolnych oraz 21 strat. Dla Sokoła 25 punktów zdobył Marek Zywert, a 22 "oczka" i 10 zbiórek dołożył Maciej Klima. Bardzo blisko triple-double był Kamil Zywert. Dorobek rozgrywającego to 10 asyst oraz po dziewięć punktów i zbiórek.

Nie do zatrzymania jest Adam Kaczmarzyk. Koszykarz Jamalex Polonii 1912 Leszno zdobył 36 punktów. Wrażenie robi szczególnie 7/8 z za łuku. Do tego dołożył dziewięć zbiórek, a jego zespół pokonał SKK Siedlce 96:76. Nie można zapominać o wsparciu innych graczy.
Jakub Kobel zakończył mecz z double-double - 11 punktów i 13 asyst. Radosław Trubacz zdobył 18 a Przemysław Wrona 15 punktów i dziewięć zbiórek.

To może być rekordowe zwycięstwo w dwumeczu. Enea Astoria pokonała w sobotę Noteć Inowrocław 98:61. Przypomnijmy, że w Bydgoszczy było 118:61. Łącznie daje, więc to imponującą różnicę 94 punktów.

Wyniki sobotnich spotkań 23. kolejki I ligi:

Energa Kotwica Kołobrzeg - R8 Basket AZS Politechnika Kraków 83:82 (30:21, 19:20, 17:24, 17:17)

Energa Kotwica: Rduch 18, Dzierżak 15, Przyborowski 12, Ryżek 11, Grujić 10, Paweł Bodych 8, Łukasz Bodych 6, Pawłowski 3, Dobriański 0, Neumann 0.

R8 Basket: Hicks 17, Nowakowski 17, Pełka 15, Hajrić 11, Malczyk 10, Jakub Załucki 7, Baran 3, Dłuski 2, Aleksander Załucki 0.

Sokół Łańcut - Pogoń Prudnik 79:71 (23:22, 17:13, 18:17, 21:19)

Sokół: Marek Zywert 25, Klima 22, Karolak 11, Kamil Zywert 9, Kulikowski 6, Parszewski 3, Włodarczyk 3, Warszawski 0.

Pogoń: Bogdanowicz 15, Mordzak 15, Prostak 15, Garwol 10, Czyżewski 5, Strzelecki 5, Nowerski 4, Krawczyk 2, Krawiec 0.

SKK Siedlce - Jamalex Polonia 1912 Leszno 77:97 (15:24, 17:22, 17:32, 28:19)

SKK: Wróbel 14, Król 11, Obarek 9, Sobiło 9, Kołodziński 8, Migała 8, Rajewicz 8, Nędzi 7, Czosnowski 3, Lewandowski 0.

Jamalex Polonia: Kaczmarzyk 36, Trubacz 18, Wrona 15, Sanny 12, Kobel 11, Sirijatowicz 3, Milczyński 2, Kurkowiak 0.

Siarka Tarnobrzeg - WKS Śląsk Wrocław 73:71 (18:14, 23:27, 17:16, 15:14)

Siarka: Nowicki 15, Niedźwiedzki 13, Długosz 12, Czyżnielewski 11, Rypiński 10, Gazarkiewicz 7, Stanios 5, Pabianek 0.

Śląsk: Dziewa 21, Michałek 10, Bluma 9, Grzeliński 9, Ratajczak 8, Musiał 5, Pławucki 4, Żeleźniak 3, Stawiak 2, Kutta 0.

KSK Noteć Inowrocław - Enea Astoria Bydgoszcz 61:98 (19:30, 11:13, 15:27, 16:28)

Noteć: Paul 13, Żurawski 9, Filipiak 8, Sroczyński 8, Marciniak 6, Adamczewski 5, Małecki 5, Rzosiński 4, Szczepanik 3.

Enea Astoria: Fatz 19, Szyttenholm 14, Śpica 12, Aleksandrowicz 11, Bierwagen 10, Kornijec 10, Kondraciuk 7, Gospodarek 6, Frąckiewicz 5, Pochocki 4, Barszczyk 0.