El. MŚ: Kosowo rozbite. Polacy spełnili obowiązek w Prisztinie

Zagrali tak, jak powinni, wygrywając bezdyskusyjnie. Pierwszą fazę grupową eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw świata polscy koszykarze zakończyli efektownym triumfem. W Prisztinie Biało-Czerwoni ograli reprezentację Kosowa 103:70.

Krzysztof Kaczmarczyk
Adam Waczyński Materiały prasowe / Andrzej Romański / KoszKadra.pl / Na zdjęciu: Adam Waczyński
Efektownie i pewnie - tak podopieczni Mike'a Taylora odprawili na wyjeździe Kosowo. Rywale tylko w pierwszej kwarcie byli w stanie dotrzymać kroku Polakom, którzy ostatecznie wygrali różnicą 33 "oczek" trafiając m.in. 16 z 28 rzutów zza łuku.

W rolę egzekutora wcielił się Karol Gruszecki, autor 21 punktów (5/6 zza linii 6,75). Cztery trójki i 16 "oczek" dołożył Adam Waczyński, double-double skompletował Maciej Lampe, a 11 asyst rozdał Łukasz Koszarek. Dla tego ostatniego mógł to być ostatni występ z orzełkiem na piersi.

Dzięki tej wygranej grupę C Polacy zakończyli na drugim miejscu z bilansem 3 zwycięstw w 6 meczach. Pierwsze miejsce wywalczyli Litwini, którzy w sześciu pojedynkach odnieśli komplet zwycięstw.

Pojedynek w Prisztinie od początku należał do naszych rodaków. Kapitalnie zaczął przede wszystkim Waczyński, który w pięć minut zdobył 10 punktów. Po drugiej stronie wynik "trzymali" jednak Erjon Kastrati i Dardan Berisha, którzy w pierwszej kwarcie zdobyli łącznie 21 punktów. Bez wsparcia nie mieli jednak szans w starciu ze zbilansowaną polską drużyną (wszyscy zawodnicy zdobyli punkty).

Pod koszem dominował Lampe, a z obwodu wpadały całe serie rzutów trzypunktowych. To wszystko spowodowało, że przewaga podopiecznych Taylora jeszcze przed przerwą przekroczyła barierę 20 punktów. Gospodarze z każdą kolejną minutą tracili nadzieje na korzystny wynik.

Po zmianie stron szarpnął Kastrati, ale rękę na pulsie trzymał Gruszecki. Ten niemal wszystko czego się dotknął zamieniał na punkty. Polacy "odpływali" rywalom odnosząc najwyższy triumf w tych eliminacjach. Kastrati uzbierał ostatecznie 21 punktów. 17 oczek, 6 asyst, 4 zbiórki i tyle samo przechwytów dołożył Berisha, który "tradycyjnie" miał delikatne problemy ze skutecznością (6/17 z gry).

W drugiej fazie eliminacji rywalami Biało-Czerwonych będą Włosi, Chorwaci i Holendrzy. Do mistrzostw świata awans wywalczą trzy najlepsze reprezentacje.

Kosowo - Polska 70:103 (23:30, 11:27, 25:23, 11:23)