ME U20: perfekcyjny turniej Polaków. Łukasz Kolenda wybrany MVP!

Siedem meczów i siedem zwycięstw - tak Polacy spisali się na turnieju mistrzostw Europy U20 Dywizji B w Sofii. W wielkim finale Biało-Czerwoni pokonali 71:60 Słoweńców. Najlepszym graczem wybrany został Łukasz Kolenda.

Krzysztof Kaczmarczyk
Łukasz Kolenda WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: Łukasz Kolenda
Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza nie zostawili żadnych wątpliwości. Z Sofii do domu wrócą z kompletem zwycięstw i awansem do europejskiej elity w kategorii U20.

W finale niemal tradycyjnie najskuteczniejszym graczem był Łukasz Kolenda. Tym razem zawodnik Trefla Sopot zaliczył 19 punktów (5/8 zza łuku), 4 asysty i 3 zbiórki. O kolejne double-double otarł się Adrian Bogucki, który do 12 "oczek" dołożył 9 zbiórek.

Pojedynek ze Słoweńcami był bardzo wyrównany, ale tylko w pierwszej połowie. Do przerwy Polacy prowadzili 33:32, a decydująca okazała się trzecia kwarta.

Nasi zawodnicy zaliczyli bardzo dobry fragment w ofensywie. Z minuty na minutę nabierali większej pewności siebie, ważne rzuty trafiał Kolenda i szybko przewaga osiągnęła dwucyfrowy pułap. Rywale nie byli w stanie już zatrzymać rozpędzonych Polaków, którzy wygrali ostatecznie jak najbardziej zasłużenie 71:60.

Z Sofii Polacy wracają jako niepokonani. Zaczęło się od jednopunktowej wygranej po ciężkim boju z Gruzinami. Po drodze był też horror i dogrywka z Łotwą w półfinale. Ostatecznie drużyna dowodzona przez Frasunkiewicza okazała się poza zasięgiem kogokolwiek. Dla samego trenera to również kolejny sukces na początku swojej kariery.

Zwieńczeniem tego perfekcyjnego dla Polaków turnieju niech będzie fakt, że Kolenda (17,1 punktu, 4 zbiórki i 3,6 asysty) wybrany został MVP, z kolei do najlepszej piątki wybrano też Boguckiego. Nasz środkowy notował średnio 10,9 punktu i 9,9 zbiórki.

Polska - Słowenia 71:60 (19:19, 14:13, 22:15, 16:13)

Punkty dla Polski: Łukasz Kolenda 19, Adrian Bogucki 12, Jakub Kobel 11, Mikołaj Kurpisz 10, Daniel Gołębiowski 9 (10 zb), Mateusz Szczypiński 3, Dominik Rutkowski 3, Rafał Komenda 2, Jakub Musiał 2, Bartłomiej Pietras 0, Hubert Wyszkowski 0, Michał Sasik 0.

Czy Łukasz Kolenda powinien być pierwszą jedynką Trefla Sopot?