Niedziela w I lidze: GKS Tychy przełamał defensywę Polfarmexu Kutno. Drugie zwycięstwo STK Czarnych Słupsk

W defensywnym spotkaniu 2. kolejki I ligi koszykarzy więcej atutów miał GKS Tychy. Goście pokonali Polfarmex Kutno 75:61. Drugie zwycięstwo w sezonie odnieśli STK Czarni Słupsk, którzy wygrali z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych 77:66.

Patryk Neumann
zespół Polfarmexu Kutno w sezonie 2018/2019 Materiały prasowe / Polfarmex Kutno / Na zdjęciu: zespół Polfarmexu Kutno w sezonie 2018/2019
Polfarmex podobnie, jak w poprzednim sezonie chce bazować na defensywie. Ma jednak jeszcze mniej ofensywnych atutów i to uwidoczniło się w starciu z GKS-em Tychy. Goście odnieśli pierwsze zwycięstwo, a dla gospodarzy była to druga porażka. Początek niedzielnego meczu należał do podopiecznych Jarosława Krysiewicza. Po sześciu minutach prowadzili oni 14:8. Później jednak GKS odrobił straty.

W drugiej kwarcie trwała wyrównana walka, a wynik nadal był niski. GKS schodził do szatni z prowadzeniem 35:33. Decydowała o tym trochę wyższa skuteczność i przewaga w zbiórkach (20:15). Mankamentem było natomiast 13 strat przy siedmiu rywali. Goście odjechali w trzeciej kwarcie. Po trafieniach Piotra Hałasa i Macieja Maja było 47:39, a chwilę później 54:41. Polfarmex miał jeszcze chwilowy zryw w trzeciej kwarcie (50:57), ale w ostatnich 10 minutach ponownie nie radził sobie w ataku i wyraźnie przegrał (61:75).

Najlepszym strzelcem GKS-u był Michał Jankowski, który zdobył 18 punktów (4/10 za trzy). Miał również siedem zbiórek. Dwóch koszykarzy skończyło mecz z double-double. To Maciej Maj (GKS) - 15 punktów i 11 zbiórek oraz Michał Marek (Polfarmex) - po 12 "oczek" i zbiórek.

Na drugie miejsce w tabeli po zwycięstwie 77:66 awansowali STK Czarni Słupsk. To jeden z pięciu niepokonanych w I lidze zespołów. Pojedynek z beniaminkiem z Wałbrzycha nie był jednak dla gospodarzy łatwy. Kluczowa okazała się trzecia kwarta. Na początku nieznaczną przewagę mieli przyjezdni. Obie drużyny trafiały z dystansu na niskim procencie. Po zmianie stron trochę poprawili się słupszczanie. Do tego Górnik popełnił 19 strat przy 11 błędach Czarnych.

Wydawało się, że przełamanie nastąpi już w drugiej kwarcie. Czarni po trafieniu Łukasza Seweryna wyszli na prowadzenie 27:22. Później jednak dali się dogonić. Górnik do końca był groźny. Liderem gości był Marcin Wróbel - 18 punktów (8/13 z gry) i pięć zbiórek. Gospodarze mieli jednak Damiana Cechniaka (23 punkty, 9/10 z gry i 10 zbiórek) oraz Patryka Pełkę (13+12).
Blisko double-double był Adrian Kordalski (dziewięć punktów i osiem asyst). Rozgrywający trafił jednak tylko 3/12 rzutów z gry. Siedem asyst rozdał natomiast Wojciech Jakubiak.

Wyniki niedzielnych spotkań 2. kolejki I ligi:

Polfarmex Kutno - GKS Tychy 61:75 (16:14, 17:21, 17:22, 11:18)

Polfarmex: Marek 12, Wieczorek 12, Majewski 10, Nowicki 9, Czyżnielewski 8, Gospodarek 6, Sobczak 4, Matyszkiewicz 0, Obarek 0, Pawlak 0, Żmudzki 0.

GKS: Jankowski 18, Maj 15, Zmarlak 12, Hałas 9, Szymczak 9, Wieloch 9, Majka 3, Bogdanowicz 0, Fenrych 0, Taisner 0, Woźniak 0.

STK Czarni Słupsk - Górnik Trans.eu Wałbrzych 77:66 (19:20, 17:15, 19:11, 22:20)

STK Czarni: Cechniak 23, Pełka 13, Seweryn 12, Kordalski 9, Cesnauskis 7, Jakubiak 7, Długosz 4, Wyszkowski 2, Rypiński 0.

Górnik Trans.eu: Wróbel 18, Niedźwiedzki 11, Glapiński 9, Kruszczyński 9, Ratajczak 7, Der 6, Durski 6, Krzywdziński 0, Spała 0.