NBA: Marcin Gortat na zero, ale L.A. Clippers ze zwycięstwem. 41 punktów Kevina Duranta

Los Angeles Clippers pokonali na wyjeździe Houston Rockets (133:113), ale ani jednego punktu dla triumfatorów nie zdobył Marcin Gortat. W Nowym Jorku natomiast Golden State Warriors zwyciężyli nad Knicks (128:100), a Kevin Durant zdobył 41 punktów.

Rafał Malinowski
Marcin Gortat Newspix / Artur Marcinkowski / Na zdjęciu: Marcin Gortat
Choć sezon 2018/19 w NBA trwa zaledwie od kilku dni, Los Angeles Clippers już po raz drugi zmierzyli się z Houston Rockets. Ekipa Marcina Gortata tym razem na wyjeździe zwyciężyła z Rakietami aż 133:113, odnosząc trzeci triumf w bieżących rozgrywkach. Warto jednak nadmienić już na początku, że Rockets musieli radzić sobie bez swojego lidera, Jamesa Hardena, który nie zagrał ze względu na problemy zdrowotne.

Clippers rozstrzygnęli losy tego pojedynku na początku czwartej kwarty, którą rozpoczęli zdobywając 11 kolejnych punktów, dzięki czemu odskoczyli od rywali na 107:83. W kolejnych minutach rywalizacji gospodarze zdołali jedynie minimalnie zmniejszyć rozmiar porażki, ale nie było mowy o nawiązaniu walki.

Zespół z Los Angeles do wygranej poprowadziła ławka rezerwowych. Aż 30 punktów wniósł Montrezl Harrell, co jest jego rekordem życiowym w NBA. 23 "oczka" z ławki dorzucił Lou Williams, aż 16 zapisał gracz pierwszej piątki, Danilo Gallinari. Marcin Gortat grał krótko, bo zaledwie przez 16 minut. W tym czasie nie zdobył nawet punktu, pudłując jedyny rzut z gry, ale miał sześć zbiórek.

Pod nieobecność Hardena najlepszym graczem Rockets był Carmelo Anthony - autor 24 punktów (8/18 z gry). Póki co jest to dla niego najlepszy występ w tym sezonie. Na parkiet powrócił zawieszony za udział w bójce Chris Paul. Rozgrywający pewnie szybko będzie chciał jednak zapomnieć o tym występie - zdobył tylko 12 punktów, trafiając 3 z 13 rzutów z gry, miał 8 asyst, 6 zbiórek, ale też 5 strat.

Bardzo dużo działo się również w innych pojedynkach. New York Knicks po trzech kwartach rywalizacji prowadzili minimalnie z Golden State Warriors, ale obrońcy mistrzowskiego tytułu zwyciężyli ostatnią odsłonę różnicą 31 punktów i cały mecz wynikiem 128:100.

Ogromna w tym zasługa Kevina Duranta, który w czwartej kwarcie był nie do zatrzymania. Czołowy gracz Warriors w całym meczu zdobył 41 "oczek", ale w ostatnich 12 minutach aż 25 z nich. W decydującej odsłonie trafił w sumie 10 z 13 rzutów z gry. - Czułem się jakbym jechał samochodem i co chwilę łapał zielone światło - podsumował kapitalny występ.

29 "oczek" dla triumfatorów dołożył Stephen Curry (w tym 6/11 za trzy), a Draymond Green zakończył mecz z dorobkiem 18 punktów. Co ciekawe, DeMarcus Cousins jeszcze nie zadebiutował w barwach Warriors, a już został wyrzucony z parkietu. Środkowy podczas jednej z przerw pokłócił się z sędzią, a ten w konsekwencji odesłał go do szatni.

Wśród przegranych najlepiej spisał się Tim Hardaway jr. - zdobywca 24 punktów. 17 "oczek" zapisał Frank Ntilikina, natomiast 15 wniósł z ławki Trey Burke. Knicks w całym meczu popełnili aż 19 strat i ponieśli piątą porażkę w sześciu dotychczas rozegranych meczach.

Warto zaznaczyć, że najlepszy start w historii klubu zaliczyli Toronto Raptors (6-0). Ekipa z Kanady tym razem przed własną publicznością pokonała Dallas Mavericks (116:107). Bardzo dobrą formę potwierdził Kawhi Leonard, który zanotował 21 punktów oraz 9 zbiórek. Double-double na poziomie 20 "oczek" i 12 asyst zapisał z kolei Kyle Lowry.

Mavericks po raz trzeci w tym sezonie grali na wyjeździe i po raz trzeci wracają na tarczy. W zespole z Teksasu bardzo dobre zawody rozegrał debiutant, Luka Doncić. Słoweniec spędził na parkiecie 35 minut, w tym czasie zdobył 22 punkty (7/14 z gry), miał 5 zbiórek, a także 4 asysty.