I liga: pojedynek beniaminków dla Górnika. Znakomity finisz Huberta Kruszczyńskiego

Pojedynek beniaminków zakończył 12. kolejkę I ligi koszykarzy. Górnik Trans.eu Wałbrzych pokonał AZS AGH Kraków 73:68. Bohaterem gości był Hubert Kruszczyński, który w czasie czterech ostatnich minut zdobył 12 punktów.
Patryk Neumann
Materiały prasowe / Górnik Wałbrzych / Na zdjęciu: zespół Górnika Trans.eu Wałbrzych w sezonie 2018/2019

W Krakowie spotkały się zespoły, które w maju awansowały do I ligi. wtedy w finałowej rywalizacji o prestiż dwa zwycięstwa odniósł AZS AGH. W niedzielę gospodarze zaczęli od mocnego uderzenia. Trafiali prawie wszystkie swoje rzuty (6/7 z gry) i po nieco ponad sześciu minutach prowadzili 18:6. Praktycznie każda akcja AGH przechodziła przez Tomasza Zycha, który w samej pierwszej kwarcie miał osiem asyst.

Jeszcze pod koniec tej odsłony akademicy wygrywali 23:12. W kolejnej części zdobyli jednak tylko osiem punktów. Górnik Trans.Eu Wałbrzych nie poprawił znacząco skuteczności. Do tego popełniał o wiele więcej strat niż przeciwnik (10:3). Miał jednak przewagę w zbiórkach (25:15) i z trudem, ale niwelował różnicę. Po "trójce" Rafała Glapińskiego wyszedł na prowadzenie 33:32.

Wyrównana walka trwała praktycznie do końca. Goście odskoczyli na siedem punktów w ostatnich dwóch minutach i tej zaliczki już nie oddali. Kapitalne zawody w kluczowych momentach grał Hubert Kruszczyński. W czterech ostatnich minutach zdobył 12 ze swoich 16 "oczek" i został najlepszym strzelcem swojej drużyny. Dołożył również osiem zbiórek i trzy asysty. Wspierali go Piotr Niedźwiedzki - 14 punktów i sześć zbiórek oraz Marcin Wróbel - dziewięć punktów i 11 zbiórek. Dla AZS AGH 18 „oczek” rzucił Iwan Wasyl, a 10 asyst rozdał Zych. Dziewięć zbiórek miał Bartłomiej Podworski. Był również jednym z pięciu koszykarzy, którzy opuścili boisko za pięć przewinień. W tym gronie znaleźli się także Tomasz Zych, Michał Borówka, Piotr Niedźwiedzki i Rafał Glapiński. W sumie obie drużyny zostały ukarane aż dziewięcioma faulami technicznymi i trzema niesportowymi.

W tabeli lepszą sytuację ma Górnik, który awansował na siódmą pozycję z bilansem 7-5. AZS AGH ma o dwa punkty mniej i jest 10. Na otwarcie następnej kolejki do Wałbrzycha już w piątek przyjedzie Jamalex Polonia 1912 Leszno. Ekipa z Krakowa dzień później zagra na wyjeździe z Biofarmem Basket Poznań.

AZS AGH Kraków - Górnik Trans.eu Wałbrzych 68:73 (24:17, 8:16, 22:20, 14:20)

AZS AGH: Wasyl 18, Mamcarczyk 14, Koperski 13, Sadło 10, Borówka 6, Podworski 4, Zych 2, Włodarczyk 1, Czerwonka 0, Kędel 0.

Górnik Trans.eu: Kruszczyński 16, Niedźwiedzki 14, Wróbel 9, Glapiński 8, Ratajczak 8, Der 7, Durski 6, Spała 5, Krzywdziński 0.