I liga: spóźniony finisz Rawlplug Sokoła. Polfarmex pokonał WKK

W hicie 12. kolejki I ligi koszykarzy Jamalex Polonia 1912 Leszno pokonała Rawlplug Sokół Łańcut 85:74. Gospodarze przez większość meczu wysoko prowadzili.

Patryk Neumann
koszykarze Jamalex Polonii 1912 Leszno Materiały prasowe / Na zdjęciu: koszykarze Jamalex Polonii 1912 Leszno
Jamalex Polonia 1912 Leszno rozpoczęła Hitowy pojedynek od wysokiego prowadzenia (24:11). Gospodarze w pierwszej połowie imponowali skutecznością. Szczególnie w rzutach za dwa punkty, gdzie dopiero 12. próba okazała się nieskuteczna. Przewaga rosła aż do końcówki trzeciej kwarty (70:45). Później do głosu doszedł Rawlplug Sokół, który zniwelował różnicę do zaledwie siedmiu punktów. Niespełna trzy minuty przed końcem było 77:70. W końcówce nie wydarzyło się jednak nic sensacyjnego, a tak można byłoby określić sytuację, gdyby goście zdołali odwrócić losy meczu. Jamalex Polonia zwyciężyła 85:74 i do przeciwnika traci w tabeli punkt. Dla zwycięskiej ekipy 22 punkty zdobył Kamil Chanas, a wśród przegranych 16 "oczek" rzucił Dawid Zaguła. Obaj trafili 4/6 prób z dystansu.

Podobny przebieg miał mecz Futurenet Śląska Wrocław z STK Czarnymi Słupsk. Gospodarze po 30 minutach prowadzili 85:57. Byli regularni w swoich zdobyczach, a rywale tempo wytrzymali tylko w pierwszej kwarcie. W ostatniej części wrocławianie rzucili jednak tylko 11 "oczek". To sprawiło, że przyjezdni wyraźnie zniwelowali różnicę. Skończyło się 96:83. Futurenet Śląsk po tym spotkaniu został samodzielnym liderem I ligi. Do sukcesu poprowadzili go Aleksander Dziewa i Norbert Kulon. Obaj zdobyli po 24 punkty, a podkoszowy trafił 9/11 prób z gry. Liderem STK Czarnych był Mantas Cesnauskis - 20 punktów, 4/5 za trzy. Double-double miał Patryk Pełka - 12 punktów i 11 zbiórek.

Pierwszy sobotni pojedynek rozstrzygnął się w drugiej połowie. Wtedy Polfarmex Kutno odskoczył na kilkanaście punktów i pokonał WKK Wrocław 82:69. Gospodarze byli skuteczniejsi, choć trafili tylko 39 proc. rzutów z gry. Wygrali również wyraźnie zbiórki (54:34) i popełnili tylko pięć strat przy 16 rywali. Do zwycięstwa poprowadził ich Michał Marek - 23 punkty i dziewięć zbiórek. Po kontuzji do gry powrócił Patryk Gospodarek, który podobnie, jak Bartosz Majewski rzucił 12 "oczek".

GKS Tychy nadspodziewanie łatwo pokonał Pogoń Prudnik 91:68. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 12:0. Później powiększali przewagę wygrywając wszystkie części. Michał Jankowski zdobył dla nich 19 punktów trafiając wszystkie rzuty za dwa. Paweł Zmarlak do 17 "oczek" dołożył 11 zbiórek. W Pogoni 22 punkty i dziewięć zbiórek miał Tomasz Prostak.

W sobotę odbyły się również trzy zacięte mecze. Energa Kotwica Kołobrzeg potrzebowała dogrywki do drugiego zwycięstwa z rzędu. Nad morzem 93:98 przegrał SKK Siedlce. Goście mogli wygrać w regulaminowym czasie, bo 1,5 minuty przed końcem po trafieniu Bartosza Wróbla wygrywali 84:80. Do dogrywki doprowadził jednak Damian Janiak, a w niej lepsza okazała się jego drużyna. Podobnie było w strzeleckim pojedynku. Łukasz Bodych zdobył 27 punktów (12/16 z gry) i miał siedem zbiórek. Dorobek Bartosza Wróbla to 27 "oczek" (9/20 z gry) i siedem zbiórek.

Emocje do końca były również w Pruszkowie. Enea Astoria Bydgoszcz pokonała Elektrobud-Investment ZB 88:87. Kluczowy rzut trafił Marcin Nowakowski. To jeden z liderów gości - 17 punktów i 12 asyst. Jakub Dłuski zdobył 30 "oczek". Trafił 11/12 prób z gry w tym wszystkie cztery z dystansu. Najlepszy wśród pokonanych był Robert Cetnar - 23 punkty (4/5 za trzy) i siedem zbiórek.

Czwarte zwycięstwo z rzędu odniósł Księżak Syntex Łowicz, który pokonał Biofarm Basket Poznań 85:82. Beniaminek zaczął od prowadzenia 14:0 i 18:2. Później było trudniej. Liderem zwycięskiej ekipy był Jan Grzeliński - 23 punkty, po sześć zbiórek i asyst. Wspierali go Arkadiusz Kobus, Mikołaj Stopierzyński, Marcin Salamonik i Łukasz Ratajczak.
W Biofarmie udany debiut miał Bartosz Jankowski - 21 punktów, 12/13 z linii rzutów wolnych.

Wyniki sobotnich spotkań 12. kolejki I ligi:

Polfarmex Kutno - WKK Wrocław 82:69 (24:21, 15:17, 24:17, 19:14)

Polfarmex: Marek 23, Gospodarek 12, Majewski 12, Nowicki 7, Sobczak 7, Czyżnielewski 6, Obarek 5, Pawlak 5, Wieczorek 3, Matyszkiewicz 2.

WKK: Koelner 19, Jędrzejewski 18, Patoka 10, Ciechociński 9, Rutkowski 6, Malona 4, Pieloch 3, Fiedukiewicz 0, Kroczak 0, Matusiak 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Rawlplug Sokół Łańcut 85:74 (29:18, 21:13, 20:22, 15:21)

Jamalex Polonia: Chanas 22, Stanferd Sanny 17, Stawiak 11, Kaczmarzyk 10, Milczyński 10, Trubacz 9, Marc-Oscar Sanny 5, Mroczek-Truskowski 1, Kutta 0.

Rawlplug Sokół: Zaguła 16, Sewioł 13, Kulikowski 11, Zywert 9, Małgorzaciak 8, Karolak 5, Klima 5, Pruefer 5, Fiszer 2.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Enea Astoria Bydgoszcz 87:88 (20:17, 23:26, 20:21, 24:24)

Elektrobud-Investment ZB: Cetnar 23, Kamiński 13, Szwed 13, Kierlewicz 11, Tradecki 11, Hałas 10, Ornoch 3, Paszkiewicz 2, Wieluński 1.

Enea Astoria: Dłuski 30, Nowakowski 17, Śpica 14, Kukiełka 12, Grod 5, Aleksandrowicz 3, Frąckiewicz 3, Kondraciuk 2, Szyttenholm 2.

GKS Tychy - Pogoń Prudnik 91:68 (27:14, 18:13, 24:21, 22:20)

GKS: Jankowski 19, Zmarlak 17, Majka 14, Maj 11, Szymczak 10, Wieloch 7, Kulon 6, Bogdanowicz 5, Fenrych 2, Taisner 0.

Pogoń: Prostak 22, Sroka 13, Mordzak 10, Krawczyk 8, Nowakowski 8, Stalicki 3, Pisarczyk 2, Szpyrka 2, Antczak 0, Moczulski 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - SKK Siedlce 98:93 (25:22, 16:17, 22:28, 21:17, d. 14:9)

Energa Kotwica: Bodych 27, Wrona 15, Janiak 13, Grujić 12, Zalewski 11, Przyborowski 10, Ryżek 6, Suliński 4, Dobriański 0, Lasota 0.

SKK: Wróbel 26, Sobiło 19, Strzelecki 13, Sirijatowicz 10, Król 9, Pławucki 7, Nędzi 5, Janik 4, Kołodziński 0.

KS Księżak Syntex Łowicz - Biofarm Basket Poznań 85:82 (24:16, 19:22, 22:17, 20:27)

Księżak Syntex: Grzeliński 23, Kobus 17, Stopierzyński 15, Ratajczak 12, Salamonik 12, Motel 6, Nieporęcki 0, Świderski 0, Włuczyński 0.

Biofarm Basket: Jankowski 21, Kurpisz 12, Samsonowicz 12, Bręk 7, Gruszczyński 7, Rostalski 7, Metelski 6, Czyż 5, Smorawiński 5, Tomaszewski 0.

Futurenet Śląsk Wrocław - STK Czarni Słupsk 96:83 (28:27, 30:15, 27:15, 11:26)

Futurenet Śląsk: Dziewa 24, Kulon 24, Musiał 16, Michałek 12, Leńczuk 8, Skibniewski 6, Żeleźniak 6, Pietras 0.

STK Czarni: Cesnauskis 20, Kordalski 12, Pełka 12, Wyszkowski 12, Długosz 10, Seweryn 7, Cechniak 6, Rypiński 4, Sprengel 0.