Pro A: Entente Orleans i Le Mans już w półfinale

Bez straty meczu do półfinału francuskiej Pro A awansowały zespoły Entente Orleans oraz Le Mans. Drużyny te pokonały swoich rywali w spotkaniach wyjazdowych. Pewni awansu nie mogą być natomiast główni pretendenci do mistrzowskiego tytułu: Addeco Asvel oraz SLUC Nancy.

Łukasz Żaguń

Ekipa Addeco Asvel, która po sezonie zasadniczym uplasowała się na pierwszym miejscu w ligowej tabeli, w pojedynku numer jeden rundy play off nie dała większych szans drużynie SIG Strasbourg. Wydawać się zatem mogło, że rywalizacja pomiędzy tymi zespołami zakończy się w dwóch meczach. Nic jednak bardziej mylnego. W spotkaniu rewanżowym koszykarze ze Strasbourga wyraźnie pokonali swojego rywala. O awansie do półfinału zadecyduje zatem mecz numer trzy. Drugi pojedynek jednak, pomimo wyraźnego zwycięstwa gospodarzy, trzymał w napięciu do ostatniej kwarty. Wówczas uwidoczniła się przewaga miejscowych, którzy ostatecznie pokonali rywala 77:66. W szeregach triumfatorów najlepiej zaprezentował się Brion Rush. Amerykanin zdobył dla swojego teamu 24 punkty.

Atutu własnego parkietu nie wykorzystali zawodnicy Chalonu Sur-Saone. Podopieczni Gregora Beugnota przegrali starcie z ekipą Entente Orleans 54:65. Mecz od samego początku przebiegał pod dyktando przyjezdnych, choć w drugiej kwarcie gospodarze zdołali nieco zniwelować straty. Po zmianie stron jednak goście ponownie ruszyli do ataku, zyskując bezpieczną przewagę, którą dowieźli już do końca spotkania. W szeregach wygranych 15 "oczek" zanotował Ryvon Covile. Dla gospodarzy z kolei po 12 punktów zdobyli Thierry Rupert oraz Jerome Schmitt. Dzięki temu zwycięstwu koszykarze Entente Orleans awansowali do półfinału francuskiej Pro A.

Właściwie bez walki awans do półfinału oddali swoim rywalom gracze Gravelinesu. Drużyna Le Mans w drugim spotkaniu ćwierćfinałowym dominowała od pierwszej do ostatniej minuty. Ostatecznie pokonała swojego rywala różnicą aż 19 punktów. Najlepszym strzelcem spotkania okazał się Joao Paulo Batista. Brazylijski środkowy zanotował na swoim koncie 20 punktów, 5 zbiórek oraz 2 bloki. Dla gospodarzy 16 "oczek" uzbierał Tony Skinn. Koszykarze Le Mans w półfinale Pro A zmierzą się z ekipą Entente Orleans.

Do stanu remisowego zdołali natomiast doprowadzić koszykarze Roanne, którzy na własnym parkiecie różnicą 11 "oczek" pokonali ekipę SLUC Nancy. O losach tego pojedynku zadecycowała świetnie rozegrana przez gospodarzy 2 partia spotkania. Podopieczni Jeana Denysa Chouleta wygrali tę część meczu 27:17. Później już tylko umiejętnie kontrolowali tempo gry. Rewelacyjne zawody w szeregach gospodarzy zaliczył Chris Monroe, który zapisał na konto swojego teamu aż 28 punktów. Dla rywali 14 "oczek" zdobył Ricardo Greer.