Suzuki Puchar Polski: horror dla Energi, wielki mecz Emmy Cannon nie pomógł Arce

Niesamowicie emocjonujące widowisko stworzyły koszykarki Arki Gdynia i Energi Toruń w półfinale Suzuki Pucharu Polski. Ostatecznie o dwa punkty lepsze okazały torunianki, które wygrały 68:66 i zagrają w niedzielnym finale.

Krzysztof Kaczmarczyk
radość koszykarek Energi Toruń WP SportoweFakty / Adam Starszyński / Na zdjęciu: radość koszykarek Energi Toruń
Energa nie przestaje zadziwiać w Bydgoszczy. Już sam awans do finału Suzuki Pucharu Polski jest sukcesem, ale "Katarzynkom" na pewno mało. Starcie z Arką - niesamowicie wyrównane - na pewno zmotywuje dodatkowo i doda nowej energii.

Bohaterką Energi była Alice Kunek, autorka 25 "oczek". Solidny występ zaliczyła również Laura Svaryte, która skompletowała swoje kolejne w tym sezonie double-double.

Po wyrównanej pierwszej kwarcie, drugą "Katarzynki" rozpoczęły od serii 8:0 i po celnej "trójce" Emilia Tłumak prowadziły 23:14. Arka szybko jednak wróciła - wszystkie punkty w tej części zdobyły Anna Makurat z Emmą Cannon i to ekipa z Trójmiasta prowadziła schodząc na przerwę.

Druga połowa to regularna wymiana ciosów, a prowadzenie zmieniało się niemal z każdą kolejną akcją. Kluczową akcję meczu na 100 sekund przed końcem wykończyła Angelika Stankiewicz. 24-latka trafiła zza łuku, a Energa prowadziła wtedy 66:62. Triumf z linii rzutów wolnych przypieczętowała z kolei Kunek.

Arce nie pomogło 25 punktów i 15 zbiórek Cannon. Swojego nie dołożyła jednak Rebecca Allen, która zakończyła pojedynek z dorobkiem zaledwie 4 "oczek". Podopieczne Gundars Vetra popełniły też aż 17 strat przy zaledwie 7 rywalek, co nie pozostaje bez znaczenia dla końcowego rozstrzygnięcia.

W niedzielnym finale rywalem Energi będzie aktualny mistrz Polski, drużyna CCC Polkowice. "Pomarańczowe" w pierwszym półfinale rozgromiły Artego Bydgoszcz 78:45.

Arka Gdynia - Energa Toruń 66:68 (14:15, 17:15, 17:19, 18:19)

Arka: Emma Cannon 25 (15 zb), Anna Makurat 14, Barbora Balintova 11, Rebecca Allen 5, Kamila Podgórna 5, Sonja Greinacher 4, Anna Jurcenkova 2, Amalia Rembiszewska 0, Santa Baltkojiene 0, Aldona Morawiec 0.

Energa: Alice Kunek 25, Laura Svaryte 12 (11 zb), Emilia Tłumak 9, Agnieszka Skobel 8, Ana-Marija Begić 6, Angelika Stankiewicz 5, Melissa Diawakana 3, Katarzyna Trzeciak 0, Roksana Schmidt 0.

Kto sięgnie po Suzuki Puchar Polski Kobiet?