NBA. Dla kogo play-off na Wschodzie? Cztery drużyny walczą o trzy miejsca

Detroit Pistons, Brooklyn Nets, Orlando Magic, Miami Heat - tylko trzy drużyny z wymienionych czterech zagrają w play-off Konferencji Wschodniej NBA. W czwartek wygrała tylko Magia.

Jacek Konsek
Evan Fournier i Terrence Ross Newspix / ZUMA / Na zdjęciu: Evan Fournier i Terrence Ross

W najgorszej sytuacji znajdują się koszykarze Miami Heat, którzy po porażce z Boston Celtics 102:112 spadli na 9. pozycję na Wschodzie. Do zakończenia sezonu zasadniczego podopieczni trenera Spoelstry rozegrają już tylko cztery spotkania. - Nie, to jeszcze nie koniec - przyznał dla ESPN Dwyane Wade, dla którego mecz z Philadelphią 76ers (11 kwietnia) może być ostatnim w karierze przed własną publicznością.

Najlepszym graczem meczu był Gordon Hayward, który 15 ze swoich 25 punktów wywalczył po przerwie. Al Horford dołożył 21 "oczek", tyle samo co Dion Waiters dla Miami Heat. Wade zakończył zawody z 17 punktami na koncie. Co gorsza, urazu nabawił się Josh Richardson, który dopiero co pauzował z powodu innej dolegliwości. Heat z ostatnich czterech meczów aż trzy rozegrają na wyjeździe.

Potknięcie Heat wykorzystał lokalny rywal, Orlando Magic. Zespół z Florydy pewnie ograł u siebie New York Knicks 114:110 i z 9. lokaty wskoczył na 8., mając równocześnie identyczny bilans na zajmujący 7. miejsce Brooklyn Nets. Nikola Vucevic wywalczył 29 punktów dla zwycięzców, a 23 dołożył Terrence Ross, który w końcówce trzeciej kwarty trafił trzy trójki z rzędu.

Magia może po siedmiu latach przerwy znów zagrać w play-off. Przed nimi trzy spotkania, z czego dwa z niżej notowanymi rywalami - Atlantą Hawks i Charlotte Hornets. - Walka nadal trwa, ale jesteśmy na dobrej pozycji, tam gdzie chcieliśmy być - przyznał w rozmowie z ESPN Vucević.

Brooklyn Nets przegrali cztery z ostatnich pięciu meczów i aż siedem z ostatnich dziesięciu. Dlatego też wciąż nie zameldowali się w play-off, choć jeszcze kilka tygodni temu wydawało się to formalnością. W czwartek Nets nie sprostali Toronto Raptors, przegrywając 105:115. Pascal Siakam skompletował double-double dla Raptors w postaci 28 punktów i 10 zbiórek. Piąta wygrana z rzędu kanadyjskiej drużyny oznacza, że Milwaukee Bucks wciąż nie mogą pochwalić się mianem najlepszej drużyny sezonu w Konferencji Wschodniej.

Komplikuje się również sytuacja Detroit Pistons, którzy bez Blake'a Griffina przegrywają mecz za meczem. Brak zawodnika notującego średnio 24,7 punktu i 7,7 zbiórki jest aż nadto widoczny w grze Tłoków, które nie miały wiele do powiedzenia w starciu z Indianą Pacers (89:105). Pistons z bilansem 39-39 są w teoretycznie najlepszej sytuacji, bowiem zajmują 6. lokatę. Przed nimi cztery spotkania - z walczącą o 7. pozycję na Zachodzie Oklahomą City Thunder oraz trzy ostatnie z niżej notowanymi rywalami - Hornets, Grizzlies i Knicks.

Houston Rockets coraz bliżej 3. pozycji na Zachodzie. Rakiety wygrały czwarte kolejne spotkanie, pokonując LA Clippers 135:103. James Harden wywalczył 31 punktów, 29 dołożył Chris Paul. Jest bardzo prawdopodobne, że właśnie taki zestaw zobaczymy w pierwszej rundzie play-off. W sezonie zasadniczym Clippers wygrali dwa z trzech spotkań przeciwko teksańskiej drużynie.