Energa Basket Liga. Derby Trójmiasta dla Asseco Arki Gdynia

W jedynym piątkowym meczu 2. kolejki Energa Basket Ligi Arka Gdynia pokonała Trefl Sopot 87:66. Derby Trójmiasta były wyrównane do połowy czwartej kwarty, kiedy gdynianie wyraźnie odskoczyli rywalom.

Jacek Konsek
Paweł Leończyk (z lewej) oraz Phil Greene (z prawej)  PAP / Jan Dzban / Na zdjęciu: Paweł Leończyk (z lewej) oraz Phil Greene (z prawej)

Co za końcówka w wykonaniu Asseco Arki Gdynia! Podopieczni trenera Frasunkiewicza przegrywali 58:63, ale potem zanotowali serię 29:3 i pokonali lokalnego rywala 87:66. W tym czasie (7,5 minuty) sopocianie tylko raz trafili z gry i mimo, że przez ponad trzy kwarty byli równorzędnym rywalem dla Asseco Arki, to ostatecznie bardzo wyraźnie przegrali.

Mecz był wyrównany przez długi czas. Mocno rozpoczęła Asseco Arka, która w pierwszej kwarcie trafiła aż sześć trójek. Gospodarze odskoczyli, ale Trefl szybko wyrównał stan rywalizacji, głównie poprzez kolektywną grę całego zespołu. Potem na parkiecie szalał Josh Bostic, który z 24 punktami okazał się najlepszym graczem całego spotkania.

Trefl miał swoje szanse w drugiej połowie. Świetny w tym okresie był Paweł Leończyk, autor 14 "oczek" i sześciu zbiórek. Wyglądało na to, że goście mogą sprawić niespodziankę, ale ostatnie kilka minut czwartej kwarty zaprzepaściło szansę na korzystny wynik. Sopocianie wyglądali wówczas jak nie oni, jak zupełnie inna drużyna niż jeszcze kilkanaście minut temu. W całym meczu Trefl popełnił aż 15 strat.

Cegiełkę do wygranej dołożyli weterani po stronie Asseco Arki - Krzysztof Szubarga i Adam Hrycaniuk, na których trener Frasunkiewicz mógł polegać w najważniejszych momentach. Warto zwrócić uwagę również na wyczyn Leytona Hammondsa, który wszystkie ze swoich 13 punktów zdobył w czwartej kwarcie.

Arka, która została liderem z bilansem 2-0, trafiła aż 16 trójek. Po pięć z nich były autorstwa Bostica i Bena Emelogu. Oby gdynianie utrzymali taką formę również w rozgrywkach silnego Pucharu Europy, gdzie godnie póki co nas reprezentują (wygrana na inaugurację).

Asseco Arka Gdynia - Trefl Sopot 87:66 (28:22, 12:15, 16:19, 31:10)

Arka: Josh Bostic 24, Ben Emelogu 15, Leyton Hammonds 13, Phil Greene 12, Adam Hrycaniuk 8, Krzysztof Szubarga 8, Dariusz Wyka 5, Devonte Upson 2, Bartłomiej Wołoszyn 0, Wojciech Czerlonko 0, Grzegorz Kamiński 0, Marcin Malczyk 0.

Trefl: Paweł Leończyk 14, Carlos Medlock 13, Jeff Roberson 8, Nick Foulland 8, Witalij Kowalenko 8, Łukasz Kolenda 8, Cameron Ayers 4, Michał Kolenda 3, Karol Kamiński 0, Błażej Kulikowski 0, Mikołaj Kurpisz 0, Sebastian Rompa 0.