EBL. Wielkie emocje w Stargardzie. Śląsk Wrocław zwycięża po wyrównanej końcówce

PGE Spójnia miała w tym meczu swoje wzloty i upadki, jednak więcej zimnej krwi w końcówce pojedynku zachowali zawodnicy Śląska Wrocław, którzy wygrali w Stargardzie 82:79. Bardzo dobre spotkanie rozegrali Devoe Joseph oraz Mathieu Wojciechowski.

Wojciech Bielewicz
koszykarze Śląska Wrocław Materiały prasowe / Na zdjęciu: koszykarze Śląska Wrocław
Pojedynek bezpośrednich rywali w tabeli już przed samym startem zapowiadał się bardzo emocjonująco. Spójnia Stargard wróciła po trzech tygodniach do własnej hali, w której nie odniosła jeszcze w tym sezonie żadnego zwycięstwa. Śląsk Wrocław postawił im jednak bardzo trudne warunki od samego początku meczu, a liderem w ekipie gości ponownie był Devoe Joseph, autor 19 punktów w tym spotkaniu.

Gospodarzom ten mecz szedł bardzo opornie, w zasadzie przez cały czas musieli gonić wynik. Kiedy udawało im się zniwelować straty, goście za każdym razem odpowiadali serią punktową i dzięki temu mieli komfort w samej końcówce meczu, w której o zwycięstwie decydowały rzuty wolne.

W obu ekipach miały miejsce debiuty nowych zawodników, jednak nie okazały się one zbytnio efektowne. Darnell Jackson w szeregach gospodarzy rozegrał 18 w zasadzie bezproduktywnych minut, bardzo często zwalniając grę Spójni. Mecz skończył z dwoma punktami na koncie. Po drugiej stronie, swoje pierwsze spotkanie w barwach Śląska rozegrał Danny Gibson - autor 8 punktów w 20 minut gry.

Od pierwszych minut spotkania PGE Spójnia Stargard miała ogromne problemy ze swoimi rywalami z Dolnego Śląska. Bardzo widoczna była różnica w tempie rozgrywanych akcji, które Śląsk Wrocław prowadził szybko, a gospodarze zwyczajnie nie nadążali w obronie pozwalając na dużo otwartych pozycji. Dwiema celnymi "trójkami" w meczu zameldował się jeden z liderów gości, Devoe Joseph. "Biało-czerwoni" grali bardzo niedokładnie, popełniając niewymuszone straty, a mecz zaczęli od 5/17 z gry.

Druga kwarta to odwrócony obraz spotkania o 180 stopni. Przede wszystkim w zespole Kamila Piechuckiego w końcu zaczęła funkcjonować agresywna obrona, która nie wpuszczała zawodników Śląska w obszar "pomalowanego". Swoje akcje na dobrej skuteczności zaczęli kończyć głównie Tomasz Śnieg oraz Raymond Cowels i z 20-punktowego prowadzenia gości, po dwóch kwartach zostało tylko jedno "oczko".

Po przerwie zdecydowanie wyższy bieg wrzucił Devoe Joseph, który raz za razem karcił rywali ze Stargardu celnymi "trójkami", dzięki którym Śląsk znów zaczął kontrolować przebieg spotkania i szybko wyszedł na 12-punktowe prowadzenie. Równie skuteczny był Mathieu Wojciechowski, jednak końcówka trzeciej kwarty należała do gospodarzy. Dwukrotnie z dystansu przymierzył Mateusz Kostrzewski i przed ostatnią ćwiartką meczu mieliśmy zapowiedź ogromnych emocji, bowiem goście prowadzili tylko 60:56.

Początek czwartej kwarty to wymiana ciosów z obu stron. Po celnym rzucie Cowelsa, PGE Spójnia objęła pierwsze w tym meczu prowadzenie (61:60), jednak Wrocławianie zareagowali na to w odpowiedni sposób i nie pozwolili swoim rywalom odjechać z wynikiem. Od stanu 69:69 gospodarze trafili na przestój w ataku, co Śląsk wykorzystał serią 8-0. Stargardzianie w samej końcówce mieli nawet szansę na wyrównanie wyniku i doprowadzenie do dogrywki, jednak z linii rzutów wolnych nie pomylił się Kamil Łączyński

PGE Spójnia przegrała zatem czwarty mecz w sezonie i trzeci przed własną publicznością. Śląsk natomiast po starcie rozgrywek z bilansem 1-3 wygrał dwa ostatnie pojedynki i sukcesywnie pnie się w tabeli Energa Basket Ligi.

PGE Spójnia Stargard - WKS Śląsk Wrocław 79:82 (12:27, 22:8, 22:25, 23:22)