Puchar Europy. Stracona szansa Asseco Arki po fatalnej końcówce

Asseco Arka Gdynia przegrała z EWE Baskets Oldenburg 61:73 w 6. kolejce grupy D Pucharu Europy. O porażce polskiej drużyny zadecydowała katastrofalna czwarta kwarta.

Jacek Konsek
Josh Bostic PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Josh Bostic

To niewiarygodne. Asseco Arka prowadziła we wtorkowy wieczór 53:43 z EWE Baskets Oldenburg i miała wszystko pod kontrolą. Tymczasem kolejne kilkanaście minut to jedna wielka tragedia w wykonaniu podopiecznych trenera Frasunkiewicza, którzy przestali grać i zasłużenie przegrali 61:73. Strata punktów może być bardzo bolesna w kontekście ewentualnego awansu do dalszej fazy gier Pucharu Europy.

Ciężko wytłumaczyć co stało się z Arką, która drugą i trzecią kwartę miała wręcz kapitalną. Fenomenalny w tym czasie był Krzysztof Szubarga, autor 19 punktów. Gospodarze odrobili deficyt z początku spotkania i wyszli nawet na 10-punktowe prowadzenie po dwóch trójkach Bena Emelogu - 53:43. Nic nie zapowiadało, że kolejne minuty będą tak fatalne w wykonaniu ekipy z Trójmiasta.

Gdynianie zaczęli popełniać dziecinne błędy. Straty, mnożące się faule i serie niecelnych rzutów były wodą na młyn dla EWE, które w czwartej kwarcie zanotowało serię 19:0, a całą odsłonę wygrało aż 26:6. Justin Sears miał nerwy ze stali na linii rzutów wolnych, notując 10/10 w tym elemencie. Amerykanin z 16 "oczkami" był najlepszym strzelcem gości, po 12 dołożyli Rasid Mahalbasić i Nathan Boothe.

Oprócz "Szubiego" zawiedli wszyscy. Dobry początek miał Bartłomiej Wołoszyn , ale później totalnie zniknął. Słaby dzień miał lider zespołu Josh Bostic - w 25 minut wywalczył tylko siedem punktów i miał cztery straty. Niewiele wnieśli także pozostali Amerykanie - żaden z nich nie trafił więcej niż dwóch rzutów z gry.

To druga z rzędu porażka Asseco Arki, która w 7. kolejce zmierzy się na wyjeździe z silną Unicają Malaga. Przypomnijmy, że awans do najlepszych gier uzyskają cztery najlepsze zespoły.

Asseco Arka Gdynia - EWE Baskets Oldenburg 61:73 (12:20, 20:12, 23:15, 6:26)

Arka: Krzysztof Szubarga 19, Bartłomiej Wołoszyn 9, Ben Emelogu 7, Josh Bostic 7, Armani Moore 5, Devonte Upson 5, Leyton Hammonds 4, Dariusz Wyka 3, Adam Hrycaniuk 1, Grzegorz Kamiński 0, Wojciech Czerlonko 0.

EWE: Justin Sears 16, Rasid Mahalbasic 12, Nathan Boothe 12, Braydon Hobbs 8, Tyler Larson 8, Gerry Blakes 6, Karsten Tadda 3, Kevin McClain 3, Philip Schwethelm 3, Rickey Paulding 2.