Suzuki I liga. Górnik Trans.eu Wałbrzych znalazł sposób na GKS Tychy. Wielki powrót Miasta Szkła Krosno

W hicie 9. kolejki Suzuki I ligi koszykarze Górnika Trans.eu Wałbrzych wygrali z GKS-em Tychy 84:68. Dla gości była to pierwsza porażka w sezonie. Udanie do gry wróciły Miasto Szkła Krosno i Dziki Warszawa.

Patryk Neumann
koszykarze Górnika Transeu Wałbrzych Materiały prasowe / PTG Sokół Łańcut/Sebastian Maślanka / Na zdjęciu: koszykarze Górnika Trans.eu Wałbrzych
Po raz pierwszy od wielu tygodni wszystkie drużyny Suzuki I ligi zagrały zgodnie z planem. Kolejny Hitowy mecz po pokonaniu rywali ze Słupska i Łańcuta wygrał Górnik Trans.eu Wałbrzych. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 5:0. Po 10 minutach przegrywali jednak 14:19. W drugiej kwarcie popisali się pierwszą znakomitą serią zdobywając 11 punktów z rzędu.

Mecz długo był dość wyrównany, ale na przełomie trzeciej i czwartej kwarty podopieczni Łukasza Grudniewskiego zdobyli 16 punktów bez odpowiedzi przeciwnika. W ostatnich minutach obaj trenerzy dali szansę młodym koszykarzom, a różnica trochę się zmniejszyła. W tym spotkaniu tylko czterech graczy zdobyło więcej niż 10 punktów. Górnika Trans.eu do sukcesu prowadził Krzysztof Jakóbczyk - 29 punktów (12/20 z gry w tym 4/9 za trzy). Dla GKS-u 15 punktów, 11 zbiórek i pięć asyst uzyskał Przemysław Wrona.

Miasto Szkła rozegrało dopiero czwarty mecz w sezonie. Koszykarze z Krosna mają pięć zaległych spotkań. Początkowo pauzowali ze względu na koronawirusa u rywali, a później ich dopadła choroba. Podopieczni Marcina Radomskiego wrócili jednak w wielkim stylu pokonując Weegree AZS Politechnikę Opolską 89:75. To był wielki powrót dosłownie i w przenośni, bo zaczęło się fatalnie dla gospodarzy.

Po kilku minutach przegrywali 1:18. Później jednak mozolnie odrobili wszystkie straty, a czwartą kwartę wygrali 31:18. Dla Miasta Szkła 27 punktów rzucił Piotr Wieloch (8/12 z gry w tym 5/9 za trzy). Na minus u rozgrywającego pięć strat. Blisko triple-double był Alan Czujkowski (14 punktów, dziewięć zbiórek i osiem asyst). Dla Weegree AZS Politechniki 24 punkty zdobył Adam Brenk (12/14 z linii rzutów wolnych). W zespole gości nie zagrali Adam Kaczmarzyk i Bartosz Jankowski. To spore osłabienia.

Pojedynek beniaminków zdecydowanie dla Dzików Warszawa, które wygrały 84:63. TBS Śląsk II Wrocław przegrał trzeci mecz z rzędu. Gospodarze prowadzili już po pierwszej połowie różnicą siedmiu punktów, ale trzecią kwartę wygrali 20:6. Ekipa ze stolicy również wróciła po przerwie i po raz pierwszy w tym sezonie zagrała w pełnym składzie.

Dziki trafiły 12/25 prób za trzy punkty, ale tylko 10/20 rzutów wolnych. Paweł Krefft już w pierwszej połowie zdobył 17 ze swoich 19 punktów. Mecz zaczął od celnych sześciu rzutów w tym pięciu z dystansu. Dołożył również osiem zbiórek, a 12 zbiórek miał Krystian Koźluk. W TBS Śląsku 14 punktów i 12 zbiórek miał Tomasz Żeleźniak, a 14 "oczek" dołożył też Kacper Gordon (5/17 z gry w tym 4/9 za trzy).

WKK Wrocław wygrał wszystkie kwarty z Księżakiem Łowicz, a cały mecz 96:79. Tylko w trzeciej kwarcie różnica była wyraźna. Gospodarze w tej części uciekli nawet na 23 punkty. Kluczowa była skuteczność WKK w rzutach za trzy punkty (13/27 przy 7/27 Księżaka). Jakub Patoka miał 16 punktów, 10 zbiórek i pięć asyst, Szymon Kiwilsza 15 punktów i siedem zbiórek, Piotr Niedźwiedzki 12 punktów i osiem zbiórek, a Michał Jędrzejewski po 10 punktów i asyst. W Księżaku double-double (16 punktów i 10 zbiórek) skompletował Łukasz Bodych.

Seria 14:2 na początku trzeciej kwarty sprawiła, że Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk odskoczyli Elektrobud-Investment ZB Pruszków. Faworyt po 20 minutach prowadził tylko 36: 32, ale ostatecznie wygrał 73:60. Piotr Śmigielski do 20 punktów dodał siedem zbiórek i sześć asyst. Dawid Słupiński dołożył 12 punktów i 11 zbiórek, a 10 asyst rozdał Adrian Kordalski. Dla przyjezdnych 10 zbiórek miał wracający do gry Mateusz Szwed, ale trafił tylko 2/8 prób z gry.

TS Wisła Chemart i Rawlplug Sokół walczyły o trzecie zwycięstwo w sezonie. W Krakowie zdecydowanie lepsi goście, którzy wygrali 94:77, a prowadzili już nawet 85:56. Michał Chrabota zdobył 22 punkty, ale łańcucianie mieli kilku liderów. Filip Małgorzaciak rzucił 19 punktów (5/7 za trzy), Michał Jankowski dodał 17 "oczek" (4/6), a Patryk Pełka 15 (5/5 za dwa). Kacper Majka rozdał 11 asyst.

Najbardziej wyrównany mecz odbył się w Pelplinie. Decka odniosła czwarte zwycięstwo w sezonie, choć przegrywała z Pogonią Prudnik 11:25. Gospodarze odrobili straty i mieli nawet dziewięć punktów przewagi, ale po emocjonującej końcówce wygrali 80:77. Pogoń była bezbłędna na linii rzutów wolnych, ale wykonała tylko pięć prób, a Decka miała w tym elemencie 16/22. Paweł Dzierżak miał 21 punktów, osiem asyst i sześć strat. Nick Madray skompletował double-double (13 punktów i 11 zbiórek) a dla gości 21 punktów rzucił Tomasz Nowakowski.

Energa Kotwica Kołobrzeg miała 15 punktów przewagi i wygrała drugi mecz w sezonie. Nie bez problemów zwyciężyła jednak z Zetkamą Doral Nysa Kłodzko 87:78. Obie drużyny grały w bardzo wąskich składach. Goście przyjechali w dziewięciu, a na parkiecie pojawiło się siedmiu koszykarzy. Piotr Robak zdobył dla gospodarzy 18 punktów i rozdał 10 asyst. W Zetkamie Doral Nysa 11 punktów, 12 zbiórek i osiem asyst miał Marcin Kowalski.

Wyniki 9. kolejki Suzuki I ligi:

Górnik Trans.eu Wałbrzych - GKS Tychy 84:68 (14:19, 23:14, 25:17, 22:18)

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 29, Bojanowski 13, Cechniak 8, Ratajczak 7, Malesa 6, Durski 5, Podejko 4, Wróbel 4, Koperski 3, Zywert 3, Stankiewicz 2, Niziński 0.

GKS: Wrona 15, Woroniecki 11, Kędel 9, Stryjewski 8, Grochowski 6, Karpacz 5, Trubacz 5, Śpica 4, Ziaja 3, Mąkowski 2, Jakacki 0, Polakowski 0.

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 73:60 (18:14, 18:18, 21:12, 16:16)

Grupa Sierleccy-Czarni: Śmigielski 20, Pieloch 13, Słupiński 12, Kordalski 7, Pabian 7, Długosz 6, Kulikowski 5, Przyborowski 3, Wątroba 0.

Elektrobud-Investment ZB: Janik 14, Kierlewicz 12, Proczek 7, Pawlak 6, Sobczak 6, Suliński 6, Szwed 6, Czosnowski 2, Tyszka 1, Czemerys 0, Dalkowski 0, Drewniak 0.

WKK Wrocław - KS Księżak Łowicz 96:79 (26:25, 23:21, 28:17, 19:16)

WKK: Patoka 16, Kiwilsza 15, Prostak 14, Niedźwiedzki 12, Jędrzejewski 10, Koelner 10, Rutkowski 9, Uberna 8, Sitnik 2, Matusiak 0, Wilczek 0.

Księżak: Bodych 16, Jakubiak 11, Stopierzyński 11, Kucharek 10, Fatz 9, Kobus 8, Grod 6, Leszczyński 5, Świderski 3, Dylik 0, Kramarz 0.

TS Wisła Chemart Kraków - Rawlplug Sokół Łańcut 77:94 (15:23, 17:28, 21:24, 24:19)

Wisła Chemart: Chrabota 22, Żaczek 13, Zgłobicki 12, Włodarczyk 7, Gorgoń 6, Maj 5, Wojciechowski 4, Bogdanowicz 3, Rajewicz 3, Krakowiak 2, Czyż 0, Kozyra 0.

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 19, Jankowski 17, Pełka 15, Klima 11, Fraś 10, Czerwonka 7, Majka 5, Karolak 4, Kulikowski 4, Zaguła 2, Inglot 0, Strzępek 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 87:78 (17:17, 23:17, 25:22, 22:22)

Energa Kotwica: Stawiak 19, Marek 18, Robak 18, Pawlak 13, Wyszkowski 11, Sadło 8, Daszke 0, Kruszczyński 0.

Zetkama Doral Nysa: Ochońko 17, Nowakowski 15, Krakowczyk 12, Nowicki 12, Kowalski 11, Krajniewski 11, Wojciechowski 0.

Dziki Warszawa - TBS Śląsk II Wrocław 84:63 (22:21, 26:20, 20:6, 16:16)

Dziki: Krefft 19, Gospodarek 17, Dębski 12, Koźluk 8, Grochowski 7, Wojtyński 6, Pamuła 4, Kucharski 3, Marchoff 3, Piliszczuk 3, Nowerski 2, Tokarski 0.

TBS Śląsk II: Gordon 14, Żeleźniak 14, Tomczak 13, Leńczuk 8, Bożenko 6, Kozłowski 3, Walski 3, Góreńczyk 2, Strzępek 0, Wójcik 0.

Decka Pelplin - Pogoń Prudnik 80:77 (16:27, 20:10, 20:12, 24:28)

Decka: Paweł Dzierżak 21, Dutkiewicz 16, Madray 13, Sączewski 12, Załucki 8, Burczyk 6, Pietras 4, Góralczyk 0.

Pogoń: Nowakowski 21, Kutta 19, Pisarczyk 12, Mordzak 8, Sanny 8, Madziar 7, Garwol 2, Kapuściński 0, Motel 0.

Miasto Szkła Krosno - Weegree AZS Politechnika Opolska 89:75 (16:24, 16:13, 26:20, 31:18)

Miasto Szkła: Wieloch 27, Oczkowicz 16, Czujkowski 14, Żmudzki 11, Ciesielski 7, Krzywdziński 7, Ciechociński 5, Łączyński 2, Szczypiński 0.

Weegree AZS Politechnika: Brenk 24, Krajewski 10, Lewiński 9, Wilk 8, Łabinowicz 6, Piszczatowski 6, Szymański 6, Skiba 5, Jodłowski 1.