NBA. Mavericks przerwali serię porażek, Wizards niespodziewanie pokonali Heat

W nocy ze środy na czwartek polskiego czasu w lidze NBA odbyło się 10 meczów. Były niespodzianki, porażek doznali bowiem Miami Heat czy Boston Celtics. Odetchnąć mogą wreszcie Luka Doncić i jego koledzy.

Patryk Pankowiak
koszykarze Dallas Mavericks Getty Images / Jared C. Tilton / Na zdjęciu: koszykarze Dallas Mavericks
Dallas Mavericks byli ostatnio w sporym kryzysie, ponieśli sześć porażek z rzędu. Teraz udało im się przerwać to niechlubne pasmo. Luka Doncić zdobył 27 punktów, miał osiem zbiórek i 14 asyst, a zespół z Teksasu pokonał Atlantę Hawks 122:116 i odniósł dziewiąte zwycięstwo w sezonie 2021/2022, a pierwsze od 23 stycznia.

Goście zaczęli przeważać w trzeciej kwarcie, która zakończyła się wynikiem 35:27, ale Hawks walczyli o zwycięstwo do ostatnich sekund. Trae Young celnym rzutem z dalekiego dystansu doprowadził do wyniku 112:115 na niewiele ponad 42 sekundy przed końcem meczu. Kluczowe punkty zdobył jednak Kristaps Porzingis, dobijając po niecelnej próbie Doncicia.

Łotysz w całym spotkaniu zanotował 24 "oczka" i zebrał 11 piłek. "Jastrzębiom" na nic zdały się świetny występ Johna Collinsa, który zdobył w środę rekordowe w karierze 35 punktów i miał również 12 zbiórek. Young trafił 8 na 18 oddanych prób z pola, w tym 3 na 8 za trzy, co dało mu 21 "oczek".

- Nie było perfekcyjnie, ale co najważniejsze, mamy zwycięstwo. I to jest jedyne, co mnie obchodzi. Byliśmy naprawdę szczęśliwi po meczu. To był trudny czas - mówił podczas wideorozmowy z dziennikarzami Luka Doncić.

Giannis Antetokounmpo zdominował wydarzenia na parkiecie, a Milwaukee Bucks zdominowali Indianę Pacers. Grek w 31 minut skompletował triple-double: 21 punktów, 14 zbiórek oraz 10 asyst, a przy tym oddał tylko 8 rzutów z gry, z których wykorzystał 7 i trafił też 7 na 8 wolnych. Drużyna z Wisconsin rozbiła Pacers 130:110, odnosząc dziewiąty sukces w jedenastym występie na własnym parkiecie, a w sumie już trzynasty w trwających rozgrywkach.

Washington Wizards, osłabieni brakiem Russella Westbrooka, niespodziewanie okazali się lepsi od Miami Heat. Podopieczni Erika Spoelstry, którzy w poprzednim sezonie doszli aż do finału NBA, teraz po 21 meczach mają bilans 7-14. Goście ze stolicy Stanów Zjednoczonych triumfowali na Florydzie 103:100. Tyler Herro miał rzut, którym mógł doprowadzić do dogrywki, ale piłka po jego próbie w samej końcówce spotkania nawet nie dotknęła obręczy.

Wizards odrobili 13 punktów straty z pierwszej połowy, a do zwycięstwa poprowadził ich Bradley Beal. Gwiazdor "Czarodziei" grał przez 38 minut, w tym czasie wywalczył 32 "oczka", osiem zbiórek, a także cztery asysty. Beal po efektownej akcji zdobył ważne dwa punkty na niespełna cztery minuty przed końcem (98:95), a na samym finiszu dwukrotnie przymierzył z linii, po których stołeczni prowadzili 103:100.

Paul George dał się we znaki Cleveland Cavaliers, trafiając aż 8 na 9 oddanych prób z dystansu. PG13 zaaplikował rywalom 36 punktów, Kawhi Leonard dodał 24 punkty, a Los Angeles Clippers odnieśli pewny sukces nad drużyną ze stanu Ohio (121:99). To ich 17. triumf w sezonie.

Boston Celtics nie dali rady Sacramento Kings, w końcówce spotkania "nerwy ze stali" miał De'Aaron Fox. Rozgrywający trafił bardzo istotny rzut półdystansu, gdy na zegarze pozostawało 52,8 sekundy. Gospodarze z Kalifornii prowadzili po tym trafieniu 114:111, a ostatecznie zwyciężyli 116:111. Bostończykom nie pomogło nawet 27 punktów, dziewięć zbiórek i 10 asyst Jaysona Tatuma.