EBL. Kompletny Enea Zastal BC dał kolejną lekcję. Ostatni "nowy" zadebiutował

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Jan Dzban / Na zdjęciu: David Brembly i Bartłomiej Wołoszyn
PAP / Jan Dzban / Na zdjęciu: David Brembly i Bartłomiej Wołoszyn

Historia tego meczu nie mogła być inna - Enea Zastal BC Zielona Góra pewnie poradził sobie z Asseco Arką Gdynia. Mistrzowie Polski wygrali 104:76. Lokomotywa Żana Tabaka sunie zatem dalej.

Arka powalczyła na tyle, na ile była w stanie. Gołym okiem było jednak widać, że walczący o utrzymanie gdynianie to zupełnie inny poziom od lidera Energa Basket Ligi.

Dopóki podopieczni Piotra Blechacza trafiali z dystansu, to byli w stanie dotrzymać kroku faworytowi. Gdy jednak dystans się "zaciął", Zastal szybko rozstrzygnął losy pojedynku.

Zielonogórzanie wygrali 25 mecz w sezonie zaliczając przy okazji dziewiątą "setkę". Swoje pierwsze minuty w drużynie zaliczył w końcu David Brembly - w 23 minuty zaliczył 6 punktów, 3 zbiórki i tyle samo asyst.

Gdynianie na początku trafiali zza linii 6,75 niczym zaprogramowane maszyny - z pierwszych 13 prób wykorzystali 9, dzięki temu na tablicy wyników był remis 33:33. Do przerwy już jednak z dystansu nic nie wpadło, a Zastal napędzał się z minuty na minutę.

Bardzo dobre zmiany dawał Filip Put - w 13 minut zdobył 15 punktów (5/6 z gry). Na atakowanej tablicy rządził Janis Berzins (7 zbiórek w ataku), a kontra Zastalu była wprost zabójcza - zielonogórzanie zdobyli aż 25 "oczek" z szybkiego ataku.

Arka miała też problem z defensywą rywala. 23 straty mistrzowie Polski zamienili na 32 punkty. Lider pokazał jakość, dominował w każdym elemencie i zrobił po rpstu to, co w Gdyni zrobić powinien, czyli odniósł pewne zwycięstwo.

Na wyniku nie zaważył nawet fakt, że Żan Tabak nie skorzystał ze swojej pierwszej broni pod koszem, czyli Geoffrey'a Groselle'a. Amerykański podkoszowy zgłosił mały problem, dlatego dostał dzień wolne. Już w piątek na mistrzów Polski czeka Anwil Włocławek i wtedy ma już być gotowy do gry.

Asseco Arka Gdynia - Enea Zastal BC Zielona Góra 76:104 (20:21, 20:27, 15:28, 21:28)

Arka: Jakub Kobel 13, Bartłomiej Wołoszyn 13, Mikołaj Witliński 13, Filip Dylewicz 10, Marcin Malczyk 8, Michał Kołodziej 7, Karlo Vragović 5, Mateusz Kaszowski 5, Adam Hrycaniuk 1, Igor Wadowski 1.

Zastal: Nikos Pappas 18, Filip Put 15, Janis Berzins 15, Skyler Bowlin 13, Łukasz Koszarek 12, Kris Richard 11, Krzysztof Sulima 8, Rolands Freimanis 6, David Brembly 6.