Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Mocne słowa Ukrainki o Rosjanach. "Oni nas zabijają"

Ukrainka Julia Lewczenko nie wytrzymała! Lekkoatletka nie mogła milczeć po cynicznym liście Rosjanki Marii Lasitskene do prezydenta MKOl Thomasa Bacha.

Karol Wasiek
Karol Wasiek
 Julija Lewczenko Getty Images / Maja Hitij / Na zdjęciu: Julija Lewczenko
Mistrzyni Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 Maria Lasitskene oskarżyła prezydenta MKOl Thomasa Bacha o "tchórzostwo" z powodu sankcji, jakie nałożono na rosyjskich i białoruskich sportowców po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jej list wywołał spore poruszenie w środowisku. Ukraińska skoczkini wzwyż Julia Lewczenko mocno skrytykowała Lasitskene. Lekkoatletka przyznała, że do 24 lutego miała pozytywny stosunek do rosyjskich sportowców, ale agresja Rosji na pełną skalę zmieniła jej zdanie o 180 stopni.

Na Instagramie zamieściła mocny wpis, w którym zwróciła się do Rosjanki.

ZOBACZ WIDEO: Niezwykła stylizacja miss Euro. Trudno oderwać wzrok

"Nawet po aneksji Krymu i rozpoczęciu wojny na wschodniej Ukrainie chciałam wierzyć w ideę 'nie każdy taki jest', gdy nie dopuszczono cię do międzynarodowych konkursów z powodu łamanych przez twój kraj zasad" - rozpoczęła Ukrainka.

"Moje myślenie zmieniło się 24 lutego, gdy pocisk nadleciał 5 km od mojego domu. Drżałam ze strachu o 4 nad ranem i nie wiedziałam, do kogo zadzwonić. Otrzymałam SMS-a od trenera: 'Julia spakuj się'. To nie jest sport poza polityką. Życie ludzkie jest najcenniejsze. To nie są medale i rekordy" - dodała.

"Czy uważasz, że sport jest ważniejszy niż prawo do życia? Nie rozumiesz tego, bo jesteś Rosjanką?! Oni nas zabijają, bo jesteśmy Ukraińcami! Każdy ma prawo istnieć na tej ziemi, chodzić i oddychać. Dorośli, starcy, dzieci. Większość z nich jest w piwnicach, wielu jest rannych, wielu ma traumę psychiczną na całe życie, a ktoś został pozbawiony życia" - podkreśliła.

Na list Lasitskene zareagował również inny ukraiński sportowiec Władysław Geraskevich. Zwrócił uwagę utytułowanej lekkoatletce (Lasitskene) na to, że milczała od początku wojny i nadal nie potępiła publicznie agresji Rosji.

Wojna w Ukrainie toczy się już ponad trzy miesiące. Brutalny atak Rosji na swojego sąsiada spowodował, że z dnia na dzień życie w tym kraju zmieniło się nie do poznania. Ludzie w wielu ukraińskich miastach zaczęli bać się o swoje życie, w tym wielu z Ukraińców wyjechało do innych krajów, aby ratować się przed najeźdźcą.

Wpis Julii Lewczenko:
Zobacz także: Kibice nie poznają kadry. Tak zagramy z Holandią Nie ma już odwrotu. Lewandowski dostał obietnicę
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×