Nieprawdopodobne zamknięcie mistrzostw. Sypnęło medalami dla Polaków

Złoto Pii Skrzyszowskiej, srebro sztafety żeńskiej oraz brąz męskiej - podczas ostatniego dnia ME w lekkoatletyce sypnęło medalami dla reprezentacji Polski. To był wieczór pełen niezwykłych emocji.

Mateusz Kozanecki
Polscy sprinterzy w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć PAP / Adam Warżawa / Polscy sprinterzy w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć
Największą medalową nadzieją reprezentacji Polski podczas ostatniego dnia mistrzostw była Pia Skrzyszowska. 21-latka bez większych problemów wygrała swój bieg półfinałowy, a w klasyfikacji łącznej uzyskała drugi czas. Odpadły za to Klaudia Wojtunik i Klaudia Siciarz.

W finale Skrzyszowska świetnie wyszła z bloków, a następnie walczyła już tylko sama ze sobą. Jej najgroźniejsza rywalka Cindy Sember popełniła błąd i zajęła ostatnie miejsce. Polka natomiast otarła się o rekord życiowy, do którego zabrakło jej zaledwie 0,02 s (więcej TUTAJ).

Skrzyszowska została największą bohaterką wieczoru. Sensacyjnie znalazła się bowiem w składzie sztafety 4x100 metrów. Do zespołu dołączyła także Anna Kiełbasińska. Ryzyko się opłaciło - Polki spisały się wyśmienicie. Kapitalnie zmieniały i wywalczyły srebro.

Na ostatniej zmianie Ewa Swoboda zaciekle goniła jeszcze reprezentantkę Niemek, ale nie zdołała jej wyprzedzić. Tym samym Skrzyszowska w 45 minut zdobyła dwa medale, a w dwie godziny zaliczyła trzy starty (więcej TUTAJ).

W międzyczasie ogromną sensację sprawiła sztafeta męska. Biało-Czerwoni nie byli wymieniani w gronie faworytów do medalu. Podobnie jak ich koleżanki, świetnie przekazywali pałeczkę, a na ostatniej zmianie kapitalnie spisał się Dominik Kopeć. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni poprawili przy okazji rekordy Polski (więcej TUTAJ).

W niedzielę odbyły się jeszcze finały w czterech konkurencjach, w których zabrakło reprezentantów Polski. Najlepsza w skoku wzwyż była Ukrainka Jarosława Mahuczich. W biegu na 800 metrów zwyciężył Hiszpan Mariano Garcia, na dystansie 10000 metrów triumfował Włoch Yemaneberhan Crippa, a w rzucie oszczepem złoto zgarnął Niemiec Julian Weber.

Polacy ukończyli mistrzostwa Europy z dorobkiem aż 14 medali - to o dwa więcej niż przed czterema laty. Biało-Czerwoni zdobyli 3 złote, 6 srebrnych i 5 brązowych krążków. Zwyciężyli Niemcy (7-7-2).