Polska Diamentowa Liga na szczycie. Jednoznaczne wyniki badań kibiców

Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej jest na ten moment najlepszym mityngiem na świecie w 2023 według rankingu World Athletics. Wyniki badań są jednoznaczne!

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Natalia Kaczmarek Materiały prasowe / Paweł Skraba / Na zdjęciu: Natalia Kaczmarek
Jeżeli wyniku polskiej Diamentowej Ligi nie przebiją w Brukseli albo Eugene, nasza impreza okaże się numerem 1 pod względem wyników sportowych w całej światowej lekkoatletyce w tym roku. Wysoką jakość potwierdziły również badania Pentagon Research, z których wynika, że 95 procent kibiców pozytywnie oceniło organizację zawodów na Stadionie Śląskim. Najszybsza sprinterka świata już zadeklarowała: Wrócę do was kolejnego lata, szykujcie dla mnie miejsce.

Sha’Carri Richardson, która została mistrzynią świata w biegu na 100 metrów w Budapeszcie, chęć powrotu na Stadion Śląski zadeklarowała już na Węgrzech w rozmowie z Piotrem Małachowskim. Dyrektor sportowy Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej usłyszał od Amerykanki, że mityng, w którym wzięła udział 16 lipca, to jej ulubiona Diamentowa Liga w tym sezonie.

- Nie będziemy udawać przesadnej skromności. Słyszymy to ostatnio coraz częściej – przyznaje były mistrz rzutu dyskiem.

Małachowski przypomina, że chociaż dopiero opada kurz po ostatniej edycji, już rozpoczęły się przygotowania do 15-stej jubileuszowej odsłony memoriału "Kamy". Tym razem Diamentowa Liga zaoferowała nam termin 25 sierpnia 2024 roku, czyli zaledwie 2 tygodnie po głównej imprezie – igrzyskach w Paryżu. To oznacza, że organizatorzy będą czekać na świeżo upieczonych medalistów olimpijskich. Choć Sha’Carri, nowa królowa światowego sprintu, już teraz chciała dopisać się do listy uczestników.

ZOBACZ WIDEO: "Ludzie Królowej". Nie było nudy. Zobacz o czym mówiły nam polskie gwiazdy

Na platformie eBilet.pl ruszyła już przedsprzedaż wejściówek na to wydarzenie. Tylko do 17 września można je nabyć w promocyjnych cenach.

- Zainteresowanie jest spore, co nas cieszy. Podobnie jak raport od władz Diamentowej Ligi, w którym otrzymaliśmy ocenę 9,16 w skali od 1 do 10. To wyższa ocena niż przed rokiem, a co ważne, na tę ocenę składają się ankiety wypełniane przez samych zawodników i menedżerów. Oceny powyżej 9 Diamentowa Liga określa mianem "excellent", czyli jako doskonałą organizację. Czekamy jeszcze tylko na końcowy ranking World Athletics, w którym nadal zajmujemy pozycję lidera. Tę sytuację mogą zmienić już tylko Bruksela oraz finał cyklu Diamentowej Ligi, który 16-17 września odbędzie się w Eugene - mówi Marek Plawgo, dyrektor ds. komunikacji memoriału.

Optymizm organizatorów uzasadnia również raport z badania satysfakcji oraz profilu kibica przeprowadzonego podczas zawodów przez firmę Pentagon Research. Ankieterzy zebrali opinie ponad 2,5 tysiąca kibiców obecnych na trybunach Stadionu Śląskiego.

- Ta liczba przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Dostaliśmy spory przekrój grupy odbiorców wydarzenia - przekazali autorzy.

Z ankiet wynika, że ogromna większość badanych jest zadowolona z uczestnictwa w Memoriale Kamili Skolimowskiej i bardzo wysoko ocenia organizację zawodów. Kibice docenili przede wszystkim bezpieczeństwo na stadionie (93% ocen pozytywnych), dostępność i pracę wolontariuszy (91% ocen pozytywnych), a także proces zakupu biletów, sprawne wejście na stadion oraz oznakowanie i atrakcje na miejscu.

To rewelacyjna statystyka, zwłaszcza uwzględniając dużą konkurencję na rynku imprez sportowych w Polsce. Okazuje się, że ponad połowa kibiców potraktowała wizytę na Stadionie Śląskim jako okazję do spędzenia czasu z rodziną, a jedna czwarta – ze znajomymi. Badania potwierdziły wartość sportową memoriału, bowiem głównymi czynnikami przyciągającymi kibiców na stadion były atmosfera sportowej rywalizacji i związane z tym emocje, a także możliwość zobaczenia największych gwiazd światowej lekkoatletyki.

- Rok w rok startują u nas mistrzowie świata, olimpijscy i rekordziści globu. Tak było również w ostatniej edycji, bo prosto ze Śląska do Budapesztu pojechali m.in. Yulimar Rojas, Ryan Crouser, Armand Duplantis, Jakob Ingebrigtsen, czy wspomniana Sha’Carri Richardson. Utrzymanie tej jakości pozostaje priorytetem - uważa Małachowski. Zaznacza również, że to z "Kamy" swoją życiówkę mają druga najlepsza 400-metrówka świata Natalia Kaczmarek (49,48s) oraz szósta sprinterka świata Ewa Swoboda (10,94s). – Nic tak nie wzbudza emocji jak świetne występy naszych reprezentantów – dodaje dyrektor.

Aż 80 proc. ankietowanych uważa, że na przyszłe lata niczego nie zmieniłoby w sposobie przygotowania imprezy.

- Ale dla 20 procent coś takiego istnieje. I to nas cieszy. To badanie, na próbie ponad 2,5 tys. ankietowanych, pokazało nam bowiem, na jakich polach możemy starać się być jeszcze lepsi - logistyka transportowa, nagłośnienie, catering. Kibice mają swoje oczekiwania i my chcemy zapewnić im możliwie najlepsze warunki. Chcemy rosnąć nie tylko sportowo, ale też rozwijać szeroko pojętą markę Memoriału i Diamentowej Ligi w Polsce i cały czas dążyć do perfekcji pod każdym względem – zaznacza Plawgo.

Zakończenie światowego sezonu Diamentowej Ligi zaplanowano na 16-17 września w USA. Stadion Śląski będzie gospodarzem mityngu tej serii co najmniej do 2027 roku. Bilety na sezon 2024 są już dostępne w eBilet.pl.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×