Najlepszy polski sportowiec w historii? Polacy przepytani

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Rafał Oleksiewicz/Press Focus / Na zdjęciu: Irena Szewińska
Newspix / Rafał Oleksiewicz/Press Focus / Na zdjęciu: Irena Szewińska
zdjęcie autora artykułu

W badaniu Ariadny zapytaliśmy, który polski sportowiec był najlepszy w historii. Zwyciężczyni nie wygrała wielką przewagą, ale zdystansowała konkurencję o kilka punktów procentowych. Zaskoczenie? Nie dla wszystkich.

Trzy olimpijskie złota, pięć tytułów mistrzyni Europy i dwa tytuły halowej mistrzyni Starego Kontynentu. Choć wszystkie te sukcesy osiągnęła grubo ponad pół wieku temu, polscy kibice nadal doskonale ją pamiętają. Wielka osobowość i sportsmenka, Irena Szewińska, wygrała w badaniu. Głosowało na nią aż 15 proc. osób. Drugie miejsce zajął czterokrotny mistrz świata i czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli Adam Małysz. Na żywą legendę polskich skoków głos oddało 11 proc. biorących udział w badaniu. Wynik dziewięcioprocentowy uzyskała Iga Świątek. Ma dopiero 22 lata, ale wygrane w czterech turniejach Wielkiego Szlema, zwycięstwo w ubiegłorocznym WTA Finals i pozycja liderki rankingu WTA zrobiły swoje.

ZOBACZ WIDEO: Zdjęcia wrzucili do sieci. Zobacz, gdzie Ronaldo zabrał swoją ukochaną

Na czwartym miejscu uplasował się Robert Lewandowski z wynikiem ośmiu procent. Cztery procent głosów oddano na Justyna Kowalczyk. Trzy procent zapisano przy nazwiskach Ryszarda Szurkowskiego, Kamila Stocha i Kazimierza Deyny. Jeden punkt procentowy mniej uzyskali Robert Korzeniowski, Anita Włodarczyk, Bartosz Kurek, Zbigniew Boniek i Janusz Kusociński. Po jeden procent badanych zagłosowało na Halinę Konopacką, Jerzego Kuleja, Andrzeja Gołotę oraz Waldemara Baszanowskiego. Zero widnieje przy nazwiskach Tomasza Wójtowicza, Jerzego Pawłowskiego i Waldemara Legienia. Trzy procent pytanych stwierdziło, że na miano najlepszego polskiego sportowca w historii nie zasługuje żaden z powyższych. 29 proc. zaznaczyło odpowiedź "Trudno powiedzieć". Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1090 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 22 - 26 grudnia 2023. Metoda: CAWI.

Wciąż to ma. Robert Lewandowski wyróżniony >> Oni zachwycali techniką - rozpoznaj wielkich piłkarzy! >>

Źródło artykułu: WP SportoweFakty