[b]Unikatowa lalka wzorowana na wizerunku Ewy Swobody
Tytuł Barbie Role Model i własną lalkę otrzymały również:[/b]
- tenisistka Venus Williams (Stany Zjednoczone),
- piłkarka Christine Sinclair (Kanada),
- piłkarka Mary Fowler (Australia),
- bokserka Estelle Mossely (Francja),
- gimnastyczka Alexa Moreno (Meksyk),
- gimnastyczka Rebecca Andrade (Brazylia),
- paratriatlionistka Susana Rodriguez (Hiszpania),
- pływaczka Federica Pellegrini (Włochy).
Dlaczego to właśnie one znalazły się na podium konkursu zorganizowanego przez firmę Mattel, właściciela marki Barbie?
Każda z wyróżnionych kobiet ciężką pracą osiągnęła sukces w sporcie, sprzeciwiając się stereotypom. W świecie zdominowanym przez mężczyzn uparcie dążyły do swoich pasji, nie tracąc przy tym swojej kobiecości.
- Jesteśmy szczęśliwi, że możemy kontynuować świętowanie 65. lat Barbie, uznając wpływ sportu na rozwój pewności siebie, ambicji i wzmacniania kolejnego pokolenia dziewczynek – powiedziała Krista Berger, Senior Vice President Barbie, Global Head of Dolls Mattel.
- Barbie Role Models to unikatowe lalki sportowe będące wyrazem uznania dla ich pasji i indywidualności. Stanowią symbol naszych wspólnych wartości. Poprzez wyróżnienie ich inspirujących historii mamy nadzieję wspierać przekonanie, że każda dziewczynka zasługuje na szansę realizowania swoich pasji i przekształcania swoich marzeń w rzeczywistość – dodaje.
W sporcie nie jest to proste zadanie. Kobiety przez lata musiały walczyć o równouprawnienie w tej dziedzinie. Istnieje też spora przepaść pomiędzy liczbą kobiet i mężczyzn na stanowiskach przywódczych w sporcie. Przyczyną tego zjawiska są przeszkody praktyczne (brak czasu, kwestia opieki nad dzieckiem), osobiste (brak pewności siebie i niskie poczucie własnej wartości) i społeczno-kulturowe (postrzeganie sportu jako zajęcie męskie, brak kobiecych wzorów do naśladowania).
To sprawia, że kobiety rzadziej niż mężczyźni dołączają do organizacji i klubów sportowych. Częściej też nadmiernie reprezentuje się je w niektórych dziedzinach (np. gimnastyce), a w niektórych wcale (piłka nożna, boks).
Konieczne są zatem: zmiana kultury sportu, promowanie dobrych praktyk i celów wspierających kobiety zajmujące się sportem, trenowaniem i sędziowaniem, a także akceptacja różnorodności.
W te działania włącza się Projekt Dream Gap. Od lat walczy z ograniczeniami i stereotypami dotyczącymi płci, które powstrzymują dziewczynki przed osiągnięciem ich pełnego potencjału.
W ramach tej inicjatywy każdego roku nagłaśnia historie kobiet, które osiągnęły sukces w najróżniejszych dziedzinach, by dać dziewczynkom inspirację oraz przywrócić wiarę we własne możliwości. Tegoroczna sportowa odsłona projektu to kontynuacja globalnej misji wspierania dziewczynek oraz część obchodów 65-lecia istnienia marki.
W tym roku osobą wyróżnioną, przełamującą bariery w sporcie i życiu codziennym, została Ewa Swoboda – utytułowana na arenie krajowej i międzynarodowej sprinterka, halowa wicemistrzyni świata na dystansie 60 metrów i multimedalistka mistrzostw Europy w biegach na 60 i 100 m.
- Bycie wybraną przez Barbie jako Role Model to dla mnie ogromny zaszczyt i duże wyróżnienie. Jako mała dziewczynka bawiłam się lalkami, a teraz mam swoją własną lalkę Barbie, która wygląda jak ja – mówi polska lekkoatletka.
Lalka Barbie Ewa Swoboda ubrana jest w sportowy strój: jasnofioletowe szorty i top oraz pomarańczowe buty do biegania. Nieprzypadkowo, bo właśnie tak sportsmenka była ubrana podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie w 2023 r., kiedy pobiła swój życiowy rekord oraz ustanowiła drugi najlepszy czas w historii polskiej lekkiej atletyki kobiet.
- Ogromnie się cieszę, że Barbie udało się odtworzyć tak wiele detali: włosy, makijaż, długie paznokcie i tatuaże, które są ważną częścią mnie i mojej osobowości, tego, jaka jestem. To sprawia, że moja lalka jest tak wyjątkowa, jest to dla mnie bardzo ważne – mówi Ewa Swoboda.
[i]- Barbie Role Model to wyraz pozytywnego podejścia do życia, determinacji i siły do realizacji marzeń, wartości, które staram się reprezentować na bieżni i poza nią każdego dnia. Jestem szczęśliwa, że mogę być częścią tego przesłania, które Barbie przekazuje dziewczynkom i całemu światu.
[/i]
Barbie Role Models to lalki, które inspirują i przypominają dziewczynkom, że mając pasję, ciężką pracą mogą osiągnąć sukces. Ma też zachęcić je do realizowania się w sporcie, co wzmocni ich pewność siebie.
- Chcę, aby moja historia pokazywała, że zawsze warto być sobą. Nie trzeba spełniać niczyich oczekiwań ani dopasowywać się do narzuconych ram, by osiągać swoje cele. Każdy z nas ma prawo wyrażać siebie na swój sposób – podsumowuje Ewa Swoboda.
O Mattel
Mattel to wiodąca globalna firma zajmująca się zabawkami i rozrywką dla dzieci oraz całych rodzin. Właściciel jednego z najbardziej ikonicznych portfolio marek na świecie. Angażuje konsumentów i fanów poprzez własne marki franczyzowe, w tym Barbie®, Hot Wheels®, Fisher-Price®, American Girl®, Thomas & Friends™, UNO®, Masters of the Universe®, Matchbox®, Monster High®, MEGA® i Polly Pocket®, a także inne popularne marki, które posiada lub licencjonuje we współpracy z globalnymi firmami rozrywkowymi. Oferta Mattel obejmuje zabawki, treści, produkty konsumenckie, cyfrowe i na żywo, a jej produkty sprzedawane są we współpracy z wiodącymi detalistami i firmami e-commerce na całym świecie. Od swojego założenia w 1945 roku Mattel jest dumny z bycia zaufanym partnerem, który umożliwia kolejnym pokoleniom odkrywanie radości dzieciństwa i osiąganie pełnego potencjału. Więcej informacji na stronie www.mattel.com.