Psycholog kadry ujawnia. "Rekomendacje, by się odcinać"

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Ewa Swoboda i Magdalena Stefanowicz podczas sztafety 4x100 m na ME w Rzymie (Polki nie ukończyły biegu)
PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Ewa Swoboda i Magdalena Stefanowicz podczas sztafety 4x100 m na ME w Rzymie (Polki nie ukończyły biegu)
zdjęcie autora artykułu

Polscy lekkoatleci zakończyli mistrzostwa Europy w Rzymie z sześcioma medalami na koncie. Za kilka tygodni powalczą na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Przed kluczową imprezą głos zabrał - w rozmowie z TVP Sport - Grzegorz Więcław, psycholog kadry.

Natalia Kaczmarek (bieg na 400 m) i Wojciech Nowicki (rzut młotem) sięgnęli po złoto. Ewa Swoboda (100 m) oraz Anita Włodarczyk (rzut młotem) zdobyły srebro, zaś Pia Skrzyszowska (100 m przez płotki) i Michał Haratyk (pchnięcie kulą) stanęli na najniższym stopniu podium.

Tak przedstawia się dorobek reprezentacji Polski na zakończonych w środę lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. - Liczyliśmy na dużo więcej. Sześć medali nie pozwala uznać tych zawodów choćby za zadowalające - przyznał wiceprezes PZLA Sebastian Chmara w rozmowie z WP SportoweFakty (więcej TUTAJ>>).

Dla Biało-Czerwonych był to ważny sprawdzian przed zbliżającymi się igrzyskami olimpijskie w Paryżu. Na nich oczekiwania wobec polskich lekkoatletów będą spore. Wystarczy przypomnieć, że na poprzednich igrzyskach, w Tokio, w tej dyscyplinie zdobyliśmy aż dziewięć medali, w tym cztery złote.

ZOBACZ WIDEO: Zachwyty nad urodą Joanny Jóźwik. "Moje osiągnięcia są sprawą drugorzędną?"

O tym, jak przygotować się mentalnie do występu w Paryżu, opowiedział w rozmowie z TVP Sport Grzegorz Więcław, jeden z psychologów polskiej kadry. Podkreślił on, że przy okazji imprez mistrzowskich sugeruje lekkoatletom radykalny krok - odcięcie się od mediów społecznościowych. Zauważa bowiem, że słowa sportowców bywają przekręcane, później w sieci pojawia się hejt i problem gotowy.   - Dotyka ich to. Dodatkowo często takie sytuacje prowokują lawinę różnych komentarzy, a nierzadko też hejtu. Dlatego moje rekomendacje na imprezy mistrzowskie są takie, by odcinać się od social mediów. Jednak to coraz trudniejsza kwestia, bo sportowcy nie tylko żyją w social mediach, ale też często żyją z nich - wyjaśnia Grzegorz Więcław w rozmowie ze sport.tvp.pl.

Zdaniem psychologa kadry najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie przez sportowca osoby, która prowadziłaby jego profile w mediach społecznościowych.

- Kogoś, kto się tym zajmie i przesieje wiadomości i komentarze. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić - przyznaje Więcław.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 r.

Czytaj także: Zdobyła medal i nagle opuściła reprezentację. Już wiadomo, co się stało Czytaj także: Porażka kadry Polski. "Dawno nie mieliśmy tak słabej sytuacji"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty