Sprinterski finisz biegu na 5000 metrów. Dyskwalifikacja medalistki

Getty Images / Hannah Peters/Getty Images / Na zdjęciu: Beatrice Chebet

Beatrice Chebet po sprinterskim finiszu wywalczyła złoto w biegu na 5000 metrów. Druga była jej rodaczka Faith Kipyegon, ale została zdyskwalifikowana. Skorzystała na tym Włoszka Nadia Battocletti.

Rywalizacja w biegu na 5000 metrów zgodnie z przewidywaniami odbywała się pod dyktando zawodniczek z Afryki. Na ostatniej prostej walka o złoto miała się rozstrzygnąć pomiędzy dwoma Kenijkami.

W końcu Beatrice Chebet uciekła Faith Kipyegon. Złota medalistka pokonała dystans w czasie 14:28.56 min. Kipyegon natomiast została zdyskwalifikowana za incydent w trakcie biegu i potrącenie Gudaf Tsegay.

Tym samym srebro przypadło w udziale Holenderce etiopskiego pochodzenia Sifan Hassan, a brąz Włoszce Nadii Battocletti.

Podczas sesji wieczornej odbył się także m.in. finał rzutu dyskiem kobiet. Został zdominowany przez Valarie Allman. Amerykanka o niespełna dwa metry pokonała Bin Feng i Sandrę Elkasević.

Chinka i Chorwatka osiągnęły identyczny wynik. W tym przypadku o kolejności decydowała druga odległość. Tu lepsza była Feng.

W eliminacjach biegu na 3000 metrów z przeszkodami najszybszy był Mohamed Tindouft. Marokanin poprawił przy tym swój rekord życiowy wynikiem 8:10.62 min.