Rekordowy okrągły jubileusz Cracovia Półmaratonu Królewskiego

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Kenijczycy Denis Chichir wśród mężczyzn i Glorius Jepkirui wśród kobiet jako pierwsi pojawili się 20 października na mecie 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego w TAURON Arenie Kraków.

W biegu wystartowały 10753 osoby z 50 krajów, a 10720 z nich zameldowało się na linii mety, ustanawiając nowy rekord frekwencji. Poprzedni padł w 2018 roku, kiedy 5. edycję biegu ukończyło 8758 zawodniczek i zawodników spośród 8784 startujących. Rekord frekwencji został ustanowiony także podczas towarzyszącej półmaratonowi rywalizacji na 5 km – w tym roku odbywającej się pod nazwą „Czaniecka Piątka”. Na starcie stanęło 1266 osób, a bieg ukończyło 1263 z nich. Najszybsi okazali się Dariusz Nowakowski i Monika Kaczmarek. Dzień wcześniej, 19 października został zorganizowany szereg wydarzeń celebrujących jubileusz Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz przypadające również w tym roku 10. urodziny największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce.

Kenijczyk Denis Chichir (niedawny triumfator maratonu w słowackich Koszycach), który uzyskał czas 1:01:33 i Glorius Jepkiru (najlepsza w niedawnym, 17. PKO Biegu Trzech Kopców, trzecia w ubiegłorocznym Cracovia Półmaratonie Królewskim), która dystans ponad 21 kilometrów pokonała w czasie godzina 1:11:16, zostali zwycięzcami 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Chichir o jedną sekundę poprawił dotychczasowy rekord krakowskiej trasy.

Pozostałe miejsca na podium wśród mężczyzn zajęli Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (zwycięzca 3. i 4. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, a także tegorocznego, 17. PKO Biegu Trzech Kopców i 11. edycji tej imprezy) z czasem 1:02:41 i debiutujący na dystansie półmaratońskim biegający górnik, Mateusz Mrówka, z czasem 1:07:05. Druga na mecie wśród kobiet zameldowała się Maryna Nemczenko, czas 1:13:03, a trzecia była Monika Jackiewicz (twarz jubileuszowej edycji imprezy, występująca w identyfikacji graficznej, aktualna mistrzyni Polski w półmaratonie, triumfatorka 7. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego, druga w Krakowie w ubiegłym roku i trzecia w 2022), z czasem 1:13:23.

Z bardzo dobrej strony pokazał się związany z Krakowem Adam Czerwiński, który powrócił na trasę Cracovia Półmaratonu Królewskiego po 9 latach. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach krótkodystansowych uzyskał czas 1:08:22 i zajął 5. miejsce. W klasyfikacji kobiet na 6. pozycji sklasyfikowana została Gabriela Czarska z Krakowa, czas 1:22:01, a 9. miejsce zajęła Magdalena Sudoł, trenerka AZS AWF Kraków, prowadząca zajęcia „Trenuj w Krakowie!” organizowane przez Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, czas 1:24:12.

Kompletne wyniki 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego znajdują się TUTAJ.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

Najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w klasyfikacji generalnej medale i czeki wręczyli Jakub Kosek, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Tomasz Marzec, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, Zastępczyni Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. marketingu i organizacji imprez sportowych, Dyrektorka Biegu.

W ramach 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego odbyły się 8. Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów w Półmaratonie, XIX Mistrzostwa Polski Nauczycieli w Półmaratonie, Mistrzostwa Polski Leśników w Półmaratonie, I Półmaraton o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie, a także 1. Aktorskie Mistrzostwa Polski w Półmaratonie – w których udział wzięli m.in. Julia Kamińska czy od dawna związani z imprezami wchodzącymi w skład Królewskiej Triady Biegowej krakowscy artyści – Mateusz Janicki i Andrzej Popiel. Dzięki swojemu startowi w Krakowie, uczestnicy rywalizacji aktorów wsparli w powrocie do normalnego życia podopiecznych Fundacji Poland Business Run – Pana Huberta, Panią Stefanię i Pana Roberta. Pierwsze trójki zawodniczek i zawodników na podium otrzymały pamiątkowe trofea – symboliczne statuetki wykonane przez krakowskiego projektanta Fryderyka Zyskę. W rywalizacji wzięło udział ponad 30 aktorek i aktorów z całej Polski.

10. Cracovia Półmaraton Królewski zakończył 7. edycję Królewskiej Triady Biegowej. Zainaugurował ją 21. Cracovia Maraton (14 kwietnia), a drugim aktem był 17. PKO Bieg Trzech Kopców (22 września). Tytuł zdobywcy Królewskiej Triady Biegowej 2024 uzyskało 918 osób.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

„Czaniecka Piątka” również z rekordem frekwencji

Rekord frekwencji został ustanowiony także podczas tegorocznego biegu na 5 km „Czaniecka Piątka”. Na starcie stanęło 1266 osób, a 1263 z nich zameldowało się na linii mety. Najszybsi okazali się Dariusz Nowakowski i Monika Kaczmarek.

Zwycięzca finiszował na płycie głównej w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce z czasem 14:40, wyprzedzając Andrzeja Kowalczyka, czas 14:44 i Rafała Sułkowskiego, 14:53.

Triumfatorka rywalizacji wśród kobiet, Monika Kaczmarek (ASICS FrontRunner) pokonała trasę w czasie 17:08. Pierwszą trójkę uzupełniły Sandra Michalak (17:28) i Aleksandra Bazułka (17:36). Dla biegaczki związanej z marką ASICS to drugie z rzędu zwycięstwo w krakowskim biegu na 5 km.

Na starcie „Czanieckiej Piątki” stanęło 1266 osób, a na mecie zameldowały się 1263 z nich.

Szczegółowe wyniki znajdują się TUTAJ.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

„Spotkajmy się na sportowo!” na 10 lat Cracovia Półmaratonu Królewskiego i TAURON Areny Kraków!

19 października 2024 roku w TAURON Arenie Kraków odbyły się wyjątkowe wydarzenia pod hasłem „Spotkajmy się na sportowo!”, które zgromadziły miłośników biegania i sportu. Był to dzień pełen sportowych emocji i inspirujących spotkań, a wszystko w ramach obchodów 10. rocznicy Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz 10-lecia TAURON Areny Kraków. W czterech głównych blokach tematycznych uczestnicy mieli okazję do zdobycia cennej wiedzy, wymiany doświadczeń i aktywnego uczestnictwa w praktycznych zajęciach.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

Półmaratońskie Rozmowy

- Wydarzenia sportowe, podobnie jak kulturalne, to kluczowe elementy, którymi Kraków chce przyciągać swoich gości. Zarówno miłośników sztuki, jak i pasjonatów aktywności fizycznej, serdecznie zapraszamy do odkrywania naszego miasta. To właśnie ten rodzaj turystyki, związany z wydarzeniami jest dla nas szczególnie ważny – mówił Łukasz Sęk, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa podczas uroczystego otwarcia konferencji. W bloku „Półmaratońskie Rozmowy” uczestnicy mogli wysłuchać inspirującej dyskusji dotyczącej turystyki sportowej oraz promocji miast i regionów poprzez sport. Prelegentki w ramach dyskusji na temat kobiecego biegania próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest przyczyną niższej frekwencji kobiet w biegach. Ciekawe były prelekcje na temat wpływu innowacji technologicznych na sport, w której eksperci z firm Synerise i Smarter Diagnostics zaprezentowali, jak sztuczna inteligencja wspiera rozwój treningu sportowego i procesu diagnostycznego. Przedstawiciele firmy Asics, Medicover Sport i Piwniczanki zastanawiali się jak sponsoring sportowy może zachęcać do biegania. Podczas dyskusji „Jak imprezy biegowe dla dzieci mogą wspierać rozwój fizyczny” podkreślono, że biegi nie tylko wspierają rozwój fizyczny najmłodszych, ale także kształtują ich odporność psychiczną i zdolności społeczne. W połączeniu z panelem „Sport Zamiast Ekranów”, w którym omówiono, jak aktywność fizyczna może zastąpić bierne spędzanie czasu przed ekranami, oba bloki zwróciły uwagę na potrzebę promowania zdrowych nawyków i ruchu wśród dzieci jako kluczowego elementu ich rozwoju i dobrego samopoczucia.

Panel edukacyjny „Różne oblicza biegania”

Kolejnym ważnym elementem wydarzenia był panel edukacyjny „Różne oblicza biegania”, który skupił uwagę na aspektach treningu, diety, suplementacji oraz psychologii sportu. Eksperci, tacy jak Daniel Polaczek czy Jerzy Skarżyński, dzielili się praktycznymi poradami dotyczącymi przygotowania ciała do wysiłku, a także tego, jak utrzymać motywację i czerpać radość z biegania. Z kolei Monika Świątek, psycholog sportu, skupiła się na roli psychiki w przygotowaniach do biegu, a dietetycy podkreślali, jak ważne jest odpowiednie żywienie dla osiągania lepszych wyników sportowych. Uczestnicy panelu mieli również okazję dowiedzieć się, jak prawidłowo dobierać sprzęt biegowy pod różne warunki pogodowe. Zaprezentowano również pacemakerów 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i trasę biegu.

Biegowa Odnowa – praktyczne zajęcia dla biegaczy

Biegowa Odnowa okazała się wielkim sukcesem, zwłaszcza dla osób, które chciały skupić się na regeneracji i poprawie kondycji fizycznej. Pod okiem trenerów z Fitness Platinium, uczestnicy brali udział w zajęciach ze stretchingu, rolowania oraz jogi, które miały na celu wspieranie regeneracji po wysiłku fizycznym. Zajęcia praktyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a limit miejsc został szybko wyczerpany.

Wielka Lekcja Sportu – sport dla całej rodziny

W Małej Hali TAURON Areny odbyła się także Wielka Lekcja Sportu, która przyciągnęła mieszkańców Krakowa – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Było to wydarzenie pełne radości i wspólnej zabawy, a każda godzina przynosiła nowe sportowe wyzwania. Dzieciaki spróbowały swoich sił w lekkoatletyce, koszykówce, futbolu amerykańskim i karate, a także chińskich sztukach walki. Starsi uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach z gimnastyki oraz aerobiku sportowego. Zajęcia te promowały zdrowy styl życia i aktywność fizyczną wśród wszystkich grup wiekowych, co było jednym z głównych celów wydarzenia.