MŚ 2015: Polacy tylko raz wrócili z pustym workiem. Piękne wspomnienia z Berlina

W 14 edycjach mistrzostw świata w lekkoatletyce Polacy zdobyli w sumie 35 medali, w tym 13 złotych. Czy w Pekinie zdołają powiększyć ten dorobek?

Łukasz Żaguń

Jak dotychczas najwięcej medali Polacy przywieźli z Berlina w 2009 roku. Wówczas nasi reprezentanci aż osiem razy stawali na podium. Złote krążki wywalczyły wówczas Anna Rogowska w skoku o tyczce i Anita Włodarczyk w rzucie młotem. Polska uplasowała się wówczas na wysokim, piątym miejscu w klasyfikacji medalowej.

Po dwa złote krążki na jednej imprezie rangi mistrzostw świata Polacy sięgnęli jeszcze tylko dwa razy w 14 edycjach tych zawodów. W Helsinkach w 1983 roku medale z najcenniejszego kruszcu zawisły na szyjach Zdzisława Hoffmanna w trójskoku i Edwarda Sarula w pchnięciu kulą. Z kolei w Edmonton w 2001 roku z podobnego sukcesu cieszyć mogli się Robert Korzeniowski (chód na 50km) i Szymon Ziółkowski w rzucie młotem.
Tylko raz w historii mistrzostw świata Polacy nie wywalczyli natomiast żadnego medalu. Było to w drugiej edycji tej imprezy, czyli w 1987 roku w Rzymie.

Z kolei dwa lata temu w Moskwie nasza reprezentacja z trzema medalami uplasowała się na 11. miejscu w klasyfikacji generalnej. Na podium stawali wówczas Paweł Fajdek (złoto), Anita Włodarczyk (srebro) i Piotr Małachowski.

W całej historii mistrzostw świata w lekkoatletyce zawodnicy reprezentujący biało-czerwone barwy zdobyli w sumie 35 medali (13 złotych, 10 srebrnych i 12 brązowych). Najbardziej konto to wzbogacił Robert Korzeniowski, który zdobył w sumie cztery krążki w imprezie tej rangi, w tym trzy złote i jeden srebrny. Tylko jeden medal mniej ma na koncie natomiast Szymon Ziółkowski (dwa złote, jeden srebrny).

W Pekinie szanse na powiększenie tego dorobku są bardzo duże. W gronie murowanych kandydatów do złota znajdują się bowiem Paweł Fajdek, Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski. Czyżby zatem rozpoczynające się w sobotę mistrzostwa miały być historyczne w wykonaniu polskich reprezentantów?