MŚ 2015 w Pekinie: Usain Bolt wygrał "wojnę" z Justinem Gatlinem. Kapitalny finał "setki"!

Kapitalny przebieg miał finał biegu na sto metrów w Pekinie. Mistrzowski tytuł wywalczył Usain Bolt, który na mecie wyprzedził biegającego dotychczas najszybciej Justina Gatlina!

Łukasz Żaguń
Nie da się ukryć, że faworytem "setki" w Pekinie był Justin Gatlin. Niektórzy twierdzili nawet, że murowanym. Trudno się jednak temu dziwić. Do Amerykanina należało wcześniej sześć z siedmiu najlepszych rezultatów w tym roku. W finale Gatlin wyraźnie się jednak spiął i musiał zadowolić się srebrem. Tuż po biegu pogratulował Usainowi Boltowi, ale był wyraźnie rozczarowany. Do Pekinu przyjechał przecież po złoto.
Jamajczyk wypalił w stolicy Chin jak z armaty. Stało się to jednak trochę niespodziewanie, bo mało kto liczył na to, że po niemrawym biegu eliminacyjnym i wymęczonym zwycięstwie w półfinale, Bolt może pobiec tak szybko! Jamajski sprinter wygrał z czasem 9,79s. Tak szybko w tym roku jeszcze nie biegał. Dodajmy, że jest to wynik zaledwie 0,02s gorszy od najlepszego rezultatu Gatlina w tym sezonie.Bolt obronił zatem tytuł mistrza świata na tym dystansie, który wywalczył dwa lata temu w Moskwie. To już jego dziewiąty, złoty medal na imprezie tej rangi.

W finale biegu na 100m wystartowało w niedzielę aż czterech przedstawicieli Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy kibice mocno liczyli zatem na to, że ten najcenniejszy medal trafi do ich reprezentanta. Ostatecznie jednak musieli zadowolić się srebrem i brązem, bo na najniższym stopniu podium stanął Trayvon Brommell.

Po niedzielnym finale "setki" rodzi się pytanie, czy Bolt ukrywał swoją wielką formę, czy po prostu idealnie wstrzelił się w tym biegu. Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ale jedno jest pewne - Jamajczyk znowu biega jak prawdziwa "Błyskawica"!