W związku z tym w Rio de Janeiro zabraknie 68 rosyjskich lekkoatletów, w tym rekordzistki świata w skoku o tyczce Jeleny Isinbajewy oraz aktualnych mistrzów świata Marii Kuchiny (skok wzwyż) i Siergieja Szubienkowa (110 m pł).
Przypomnijmy, że 13 listopada 2015 roku Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Lekkoatletycznych (IAAF) zawiesiła Wszechrosyjską Federację Lekkoatletyczną (ARAF) w prawach członka w związku z szeroko stosowanym dopingiem Rosjan, co było równoznaczne z wykluczeniem 68 reprezentantów Sbornej z udziału w IO 2016. 17 czerwca IAAF podtrzymał swoją decyzję, a ARAF skorzystała z prawa do złożenia odwołania do TAS, który w czwartek utrzymał w mocy decyzję IAAF.
W latach 2012-2015 w Rosji zatuszowano 643 przypadki stosowania dopingu nie tylko u lekkoatletów, ale także u przedstawicieli różnych dyscyplin olimpijskich. Czwartkowa decyzja TAS jest o tyle istotna, że od niej swoje ostateczne stanowisko w sprawie udziału rosyjskiej reprezentacji olimpijskiej w IO 2016 uzależniał MKOL. Prawdopodobny jest zatem scenariusz, w którym MKOL uniemożliwi występ w Rio nie tylko lekkoatletom, ale wszystkim rosyjskim sportowcom.
Ostateczną decyzję MKOL w sprawie Rosji poznamy w ciągu najbliższych kilku dni. Igrzyska Olimpijskie 2016 startują 5 sierpnia.
ZOBACZ WIDEO Tomasz Majewski: Medal będzie niespodzianką (źródło TVP)