Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rio 2016: TAS bez litości dla rosyjskich lekkoatletów

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (TAS) utrzymał w mocy zawieszenie dla Wszechrosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej (ARAF), co oznacza, że udział rosyjskich lekkoatletów w Igrzyskach Olimpijskich 2016 jest wykluczony.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
Getty Images / Alexandre Loureiro

W związku z tym w Rio de Janeiro zabraknie 68 rosyjskich lekkoatletów, w tym rekordzistki świata w skoku o tyczce Jeleny Isinbajewy oraz aktualnych mistrzów świata Marii Kuchiny (skok wzwyż) i Siergieja Szubienkowa  (110 m pł).

Przypomnijmy, że 13 listopada 2015 roku Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Lekkoatletycznych (IAAF) zawiesiła Wszechrosyjską Federację Lekkoatletyczną (ARAF) w prawach członka w związku z szeroko stosowanym dopingiem Rosjan, co było równoznaczne z wykluczeniem 68 reprezentantów Sbornej z udziału w IO 2016. 17 czerwca IAAF podtrzymał swoją decyzję, a ARAF skorzystała z prawa do złożenia odwołania do TAS, który w czwartek utrzymał w mocy decyzję IAAF.

W latach 2012-2015 w Rosji zatuszowano 643 przypadki stosowania dopingu nie tylko u lekkoatletów, ale także u przedstawicieli różnych dyscyplin olimpijskich. Czwartkowa decyzja TAS jest o tyle istotna, że od niej swoje ostateczne stanowisko w sprawie udziału rosyjskiej reprezentacji olimpijskiej w IO 2016 uzależniał MKOL. Prawdopodobny jest zatem scenariusz, w którym MKOL uniemożliwi występ w Rio nie tylko lekkoatletom, ale wszystkim rosyjskim sportowcom. 

Ostateczną decyzję MKOL w sprawie Rosji poznamy w ciągu najbliższych kilku dni. Igrzyska Olimpijskie 2016 startują 5 sierpnia.

ZOBACZ WIDEO Tomasz Majewski: Medal będzie niespodzianką (źródło TVP)

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
tas-cas.org
Komentarze (53)
 • pawbed Zgłoś komentarz
  Dobra decyzja. Teraz powinni równie szybko wziąć się za Białoruś, Kenię, Jamajkę i Amerykanów.
  • GreenArrow Zgłoś komentarz
   Popieprzone. Jeśli ktoś ma nie startować to niech udowodnią, że zawodnicy są "czyści". Co za różnica czy Rosjanin czy Australijczyk - brud trzeba posprzątać a czystych zostawić, a
   Czytaj całość
   nie klepać decyzję na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej, w dodatku niekoniecznie zawodników... Popieprzone.
   • jerrypl Zgłoś komentarz
    Typowo polityczna decyzja, która ze sportem nie ma nic wspólnego.
    • marianonline Zgłoś komentarz
     A kiedy będzie decyzja o odebraniu Kacapom mundialu?
     • Klaudia Emilka Zgłoś komentarz
      Niech od tej pory każdy pseudo sportowiec wie co go czeka. Niech każdy będzie traktowany jednakowo.
      • Seb Glamour Zgłoś komentarz
       No cóż,nosił wilk razy kilka.....ciekawe co z siatkarzami i szczypiornistkami.
       • Aleksandar Zgłoś komentarz
        W moim odczuciu jest to sprawa trudna. Z jednej strony zgadzam się z karą , ponad 600 przypadków dopingowych jest faktem druzgocącym i szokującym, tak samo jak proceder ,który miał
        Czytaj całość
        miejsce w Rosji. Nie tylko sportowcy ,ale także działacze zamieszani w tą sprawę powinni ponieść duże konsekwencje. Trzeba krytykować , piętnować takie postawy ponieważ w ten sposób tracą nie tylko sportowcy ,ale także kibice. Z drugiej jednak perspektywy czy nie warto dać szansy występu ,tym którzy byli czyści np. Isinbajewej ? Trochę nurtuje mnie też inna kwestia np. Justin'a Gatlina który był dwukrotnie zawieszony za doping , pomimo tego mógł startować, podobnie jak Rosja Kenia także zmagała się z dopingiem - oni jednak dostali certyfikat i zgodę na igrzyska. Myślę ,że głównym problemem nie jest fakt dopingu ,ale uczciwego i obiektywnego stosowania przepisów i respektowania zasad. Bo wygląda to trochę na zasadę "są równi i równiejsi".
        • Mamucik Zgłoś komentarz
         Krzywda dla uczciwych Rosjan, zwłaszcza dla Isinbajewej.
         • Milena_Hoffenheim Zgłoś komentarz
          Lekkoatleci ze Stalinowskiej Rosji nie bedą jej reprezentować na igrzyskach. News dnia..
          • Jacek Kacprzak Zgłoś komentarz
           W Rio nie powinno zabraknąć Jeleny Insibajewy, dotyczy to także wielu innych rosyjskich sportowców. To są wspaniali zawodnicy, którzy włożyli wiele trudu w przygotowania do IO i teraz
           Czytaj całość
           spotyka ich taka kara. Za co?
           • marulek Zgłoś komentarz
            Artykuł o Rosji, to i "Jopka" nie mogło zabraknąć ;) Za duża skala dopingu wyszła, dlatego nie powinno się to skończyć na wykluczeniu tylko lekkoatletów...643 udokumentowane przypadki
            Czytaj całość
            dopingu, to jakiś ponury żart, dla przykładu: w poprzednich IO brało udział 436 Rosjan. Dla innych sportowców ze wschodu banicja pokazałaby, że nawet jeśli jesteś czysty, a kolega czy koleżanka bierze, to również Ty poniesiesz konsekwencje. W Rosji i nie tylko - wszyscy wiedzieli o całym "rosyjskim programie antydopingowym", ale wszyscy milczeli - do czasu... Takiego czegoś nie da się zamieść pod dywan, nawet jeśli Putin stawałby na rzęsach.
            • edzio561 Zgłoś komentarz
             Kiedy sie wezma za sterydziarki z norwegii??
             • GreatDeath Zgłoś komentarz
              Czekam aż sprawiedliwość nadejdzie też dla koksiarzy Phelpsa i innych pseudosportowców zza Atlantyku. Ahh zapomniałem, są równi i równiejsi.
              Zobacz więcej komentarzy (6)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×