WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Jej sprawa podzieliła świat. Caster Semenya korzysta z nienaturalnej przewagi

Mistrzynią świata na 800 metrów została Caster Semenya, która zdominowała ten dystans w ostatnich latach. Nie dzięki talentowi. Zawodniczka z RPA, prawdopodobnie mająca męskie narządy, ma ogromną nienaturalną przewagę. IAAF stara się to zmienić.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Getty Images / Shaun Botterill / Staff / Na zdjęciu: Caster Semenya

Przed każdym finałem biegu na 800 metrów kobiet ożywa dyskusja na temat Caster Semenyi. I będzie ożywała za każdym razem, gdy zawodniczka z RPA i jej podobne będą walczyły bez żadnych ograniczeń z zawodniczkami "standardowymi".

Tym razem biegaczka zdobyła złoto, na ostatniej prostej dystansując rywalki. Semenya zbliżyła się do liczącego 34 lata rekordu świata Jarmili Kratochvilowej, która z wyglądu również przypominała raczej mężczyznę niż kobietę. Gdyby wszystkie trzy zawodniczki, mające cechy męskie, nie mogły wystartować w mistrzostwach, Polka Angelika Cichocka zdobyłaby brązowy medal.

Jest to bez wątpienia jeden z najtrudniejszych tematów współczesnego sportu - czy osoby mające cechy obu płci powinny występować w zawodach sportowych? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

Argumenty obu stron są mocne i zrozumiałe, emocjonalne. Tym bardziej po werdykcie trybunału arbitrażowego -  CAS, który uznał, że poziom testosteronu nie ma wpływu na wyniki.

Przypomnijmy, że był to efekt procesu wytoczonego przez hinduską biegaczkę Dutee Chand. Zawodniczki nie dopuszczono do Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej. Ta mistrzyni Indii była zawodniczką, z punktu widzenia wyniku sportowego, kompletnie nieistotną. Tak jak nieistotnym zawodnikiem dla wyników boiskowych zmagań był Jean Marc Bosman. Porównanie o tyle nieprzypadkowe, że obie te osoby miały ogromny wpływ na przyszłość sportu.

ZOBACZ WIDEO Metoda Adama Kszczota. "To prywatna rzecz. Jeżeli ma działać, musi zostać ze mną"

CAS przyznał rację Dutee Chand i to otworzyło puszkę pandory. Nagle okazało się, że wobec zawodniczek nie można stosować leków farmakologicznych ograniczających poziom testosteronu.

O tym mówił w niedawnej rozmowie z WP SportoweFakty Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

- To jakaś kompletna bzdura. Gdyby nie wpływał, to by nie był zakazany. A przecież stosowanie testosteronu to doping - powiedział Majewski.

Dodaje, że niektóre słabsze wyniki Semenyi nie muszą brać się z jej kryzysów.

- W kuluarach mówi się, że ona nie biega na 100 procent, żeby nie rzucać się w oczy. To widać po biegu. Nie chce pobijać rekordu świata. Ludzie w RPA opowiadali, jak trenuje z grupą zawodników i faceci nie byli w stanie z nią wytrzymać. Wicemistrz olimpijski z Botswany na wielu odcinkach z nią nie dawał rady. Tak wyszło niestety, że w sport wmieszała się polityka i prawnicy - mówił Majewski.

Sama Semenya mówi, że czuje się kobietą. Z kolei sekretarz generalny IAAF, Pierre Weiss, stwierdził, że "Semenya jest kobietą, ale nie w 100 procentach". Nie ma dokładnej informacji, jak jest w rzeczywistości. Australijski "Daily Telegraph" podał, że zawodniczka nie ma macicy, ma natomiast wewnętrzne jądra. Choć nie zostało to nigdy potwierdzone.

Sprawa jest bardzo trudna, bo dotyka czynnika ludzkiego. A więc czy można zdyskwalifikować osobę już raz "zdyskwalifikowaną przez naturę"?
- A ja pytam, czy w imię praw jednej osoby, mamy odbierać je reszcie? Mamy dewastować konkurencję? Gdy jej talent eksplodował, w 2009 roku nakazano jej obniżać poziom testosteronu. I wtedy już nie biegała tak wspaniale - stwierdził nasz mistrz olimpijski.

Z kolei Sebastian Coe, szef IAAF, Międzynarodowego Komitetu Lekkoatletycznego, zapowiada walkę o to, by Semenya musiała przejść terapię hormonalną, polegającą na obniżeniu poziomu testosteronu. W przeciwnym razie nie mogłaby startować w zawodach.

IAAF wróci do sprawy we wrześniu lub październiku.

- To niezwykle delikatny temat. Wszyscy jesteśmy ojcami, braćmi. To jest odpowiedzialność federacji, by wyznaczyć poziom rywalizacji w sporcie żeńskim. Ale nie chcemy, żeby to się zamieniło w polowanie na czarownice. To nie jest sprawa dopingowa, ale biologiczna. Moim zadaniem jest chronić sport - twierdzi Coe.

Sama Semenya mówi: - To nie moja sprawa, ja mam trenować ciężko i wygrywać.

Semenya nie jest jedyną osobą, której dotyczy sprawa. Podobnie może być w przypadku Francine Niyonsaby z Burundi (wicemistrzostwo świata) czy Margaret Wambui z Kenii (tym razem 4.miejsce). Gdyby IAAF zmienił przepisy, a właściwie przywrócił stare, zawodniczki takie jak Joanna Jóźwik czy Angelika Cichocka, mogłyby powalczyć o złoto na mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich. Do tego czasu muszą pogodzić się z myślą, że "nieważny medal, ważny udział.

Czy zawodniczki jak Caster Semenya powinny startować w zawodach kobietami?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna/Guardian

Komentarze (69):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Leszek Bąk 0
  Dawno nie widziałem takiego małego lotnego gościa jak Ty. Z punktu widzenia logiki przykład Kłobukowskiej czy Grodzkiej czy zawodniczek z NRD jest totalnie bez sensu. Kłobukowską wycofała nasza federacja (miała podobno aberracje chromosomalne,ale w sensie medycznym była podobno kobietą-wszystko podobno, bo nigdy nie podległo to weryfikacji i nigdy jej oficjalnie nie zdyskwalifikowano). Grodzka nigdy nie dostałaby pozwolenia startu z mężczyznami. Zawodniczki z NRD nie rodziły się takie tylko otrzymywały potężne dawki dopingu- poziom androgenów miały wyższy nawet niż naturalny poziom u mężczyzn. Rodzice Caster Semenya bez problemu stwierdzili jaką ma płeć po urodzeniu. Czy Ty naprawdę jesteś taki tępy czy tylko udajesz?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Bogdan Nieploszczuk 0
  WRACAMY do historii to Ewa Kłobukowska to wg ciebie facet ?
  A posłanka Grodzka to KOBIETA .
  Tak trochę masowo to idzie bo dla mnie to 3 pierwszych zawodników w biegu na 800 m to faceci NA 101%.
  TEN/ta drugi w biegu kobiet to nie ma NIC Z KOBIETY NIC ZERO.Ruchy , itd .
  Po prostu ktos wykorzystuje luki w granicach płci do zdobywania medali przez facetów . Zawodniczkom NRD rosły włosy na klacie , miały głos tenora i wygrywały ,
  Sport rozwala sie , bo takie mamy problemy, i nie wiadomo czy Grodzka to facet , czy baba co sie goli.
  Jakos z Kłobukowską nie cackano sie , dla mnie Kłobukowska to bardziej kobieta niż tych 3 afrykanów co wygrali 800 m, czy posłanka Grodzka.
  I czytam ze zrozumieniem , ale jak moja wnuczka , płeć stwierdza momentalnie dziadek ty , tata itd to faceci bo macie włosy na brzuchu , a MY /ona , synowa, babcia / to kobiety.. Jak tak dalej bedzie , to sobie ktos usunie ptaszka i jądra schowa do srodka i po treningu wygra z każdą babą .
  Dla mnie to NIENORMALNE , i tyle .
  Leszek Bąk Wystarczy, że przeczytasz ze zrozumieniem co napisałem wcześniej a przekonasz skąd wiem że ona jest kobietą. Nie wiem czy ma w poprzek (choć to byłaby dopiero ciekawostka), ale wiem, że jąder nie ma. A to, że jej wygląd ci się nie podoba- toż to przecież nie konkurs piękności. Nikt też sie 8 lat nie zastanawiał- nie wiem jakie Ty masz IQ ale najwyraźniej masz problemy z czytaniem. Dawno temu wydano decyzje że jest kobietą i może startować z kobietami- a ten szmatławiec twierdził, że decyzja jest dokładnie odwrotna. Dyskusje dotyczyły zupełnie czegoś innego- zastanawiano się, czy jej wrodzony dość wysoki poziom testosteronu (trochę powyżej normy dla kobiet, ale dużo poniżej poziomu dla mężczyzn) nie daje jej nieuczciwej przewagi. Przez pewien czas kazano jej brać leki obniżające poziom testosteronu, ale sprawę wygrała, bo : 1. takich kobiet było mnóstwo, a decyzje o stosowaniu leków wydawano wybiórczo (nikt tego wprost nie powiedział, bo pochodziła z kraju ze słabymi plecami i śmiała wygrywać) 2. nikt nie udowodnił, że ten trochę wyższy poziom testosteronu daje jej jakąkolwiek przewagę. 3. To nie jest choroba wymagająca leczenia. 4. Nawet gdyby to była choroba nikogo nie można zmuszać do leczenia. 5. Żadne przepisy nie stwierdzały by jakieś wrodzona cecha uniemożliwiałaby start z kobietami, poza płcią męską.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Leszek Bąk 0
  Wystarczy, że przeczytasz ze zrozumieniem co napisałem wcześniej a przekonasz skąd wiem że ona jest kobietą. Nie wiem czy ma w poprzek (choć to byłaby dopiero ciekawostka), ale wiem, że jąder nie ma. A to, że jej wygląd ci się nie podoba- toż to przecież nie konkurs piękności. Nikt też sie 8 lat nie zastanawiał- nie wiem jakie Ty masz IQ ale najwyraźniej masz problemy z czytaniem. Dawno temu wydano decyzje że jest kobietą i może startować z kobietami- a ten szmatławiec twierdził, że decyzja jest dokładnie odwrotna. Dyskusje dotyczyły zupełnie czegoś innego- zastanawiano się, czy jej wrodzony dość wysoki poziom testosteronu (trochę powyżej normy dla kobiet, ale dużo poniżej poziomu dla mężczyzn) nie daje jej nieuczciwej przewagi. Przez pewien czas kazano jej brać leki obniżające poziom testosteronu, ale sprawę wygrała, bo : 1. takich kobiet było mnóstwo, a decyzje o stosowaniu leków wydawano wybiórczo (nikt tego wprost nie powiedział, bo pochodziła z kraju ze słabymi plecami i śmiała wygrywać) 2. nikt nie udowodnił, że ten trochę wyższy poziom testosteronu daje jej jakąkolwiek przewagę. 3. To nie jest choroba wymagająca leczenia. 4. Nawet gdyby to była choroba nikogo nie można zmuszać do leczenia. 5. Żadne przepisy nie stwierdzały by jakieś wrodzona cecha uniemożliwiałaby start z kobietami, poza płcią męską.
  Bogdan Nieploszczuk Nie rozumiem skąd ta twoja wiedza na temat tego co ma ona w majtkach. Mi tam może mieć nawet i w poprzek. Ale jak np oglądałem bieg na 1500 m , to biegła tam tez jakaś zawodniczka z Afryki o wyglądzie Grodzkiej , tylko czarna chyba zajeła 2czy 3 miejsce w finale. Wg ciebie zapewne pani Grodzka była poseł to 100% kobieta. A co na temat pani Kłobukowskiej napiszesz szpeniu. Jakoś ta sama organizacja WTEDY się nie zastanawiała 8 lat lecz decyzja była błyskawiczna. A do dzis nikt nie wrócił do tematu.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (66)
Pokaż więcej komentarzy (69)
Pokaż więcej komentarzy (69)
Pokaż więcej komentarzy (69)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×