Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Trzykrotny mistrz świata: Semenya? Niech startuje we własnej konkurencji

Złoty medal Caster Semenyi wywalczony na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Londynie po raz kolejny spotkał się z ostrym komentarzem. - Zabroniłbym jej biegać z kobietami - stwierdził trzykrotny mistrz świata w wieloboju, Tomas Dvorak.
Maciej Wojs
Maciej Wojs
Caster Semenya Getty Images / Shaun Botterill / Staff / Na zdjęciu: Caster Semenya

Semenya zbliżyła się w Londynie do liczącego 34 lata rekordu świata Jarmili Kratochvilovej. Czeszki, która tak jak biegaczka z RPA, z wyglądu przypominała raczej mężczyznę niż kobietę. Dvorak, będący szefem czeskiej reprezentacji, tak skomentował jej sukces:

- Nie szukam tu drugiego dna, patrzę na sprawę tak, jaka jest. I nie podoba mi się to - stwierdził.

Czech odniósł się zresztą nie tylko do Semenyi, ale też do Francine Niyonsaby oraz Margaret Wambui, które tak jak biegaczka z RPA mają podwyższony poziom testosteronu. To z kolei pomaga im na bieżni, bo są od rywalek silniejsze i szybsze.

- Te zawodniczki mają zdecydowaną przewagę i jest to całkowicie wbrew zdrowemu rozsądkowi. Zabroniłbym im biegać z kobietami. Niech startują we własnej konkurencji lub z mężczyznami - dodał Dvorak.

Szef IAAF Sebastian Coe zapowiedział, że we wrześniu lub październiku międzynarodowa federacja wróci tematu terapii hormonalnych, jakim miałyby zostać poddane zawodniczki z podwyższonym poziomem testosteronu.

ZOBACZ WIDEO Adam Kszczot: Afrykańczycy się mnie boją, ale spisek to za dużo powiedziane

Czy zgadzasz się z opinią Dvoraka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
isport.blesk.cz

Komentarze (31):

 • marek_ber Zgłoś komentarz
  A wystarczyłoby, żeby na jakiejs imprezie rangi mistrzowskiej biegaczki solidarnie zrezygnowały z występów. Może to daloby komus do myslenia.
  • Tomasz Szcześniak Zgłoś komentarz
   przecież chodzi o równouprawnienie :D
   • Maciej Stoinski Zgłoś komentarz
    Powinien miec na nazwisko Siemion jak ten nasz aktor !
    • Piotr Dąbrowski Zgłoś komentarz
     'odzie,faceci pomyskcie cz gdyby bylo wa musowospedzic dtym ranzystorem co powiedzieliscie jemu,on nie jest kobieta,to ze nie ma jajec nic nie znaczy ale jego orgranizm jest wydajniejszy npod
     Czytaj całość
     organicmy 100 proc kobiety\
     • rapier Zgłoś komentarz
      Przecież to nie kobieta. Ma żonę i dziecko którego jest ojcem. To ze zmienił płeć powinno go dyskwalifikować tym bardziej że chyba nie zakończył zmiany płci
      • Zdzisław Żbikowski Zgłoś komentarz
       Przecież to nie kobiety a jakieś stworzenia człekokształtne o ryszch męskich!..A n/ W łodarczyk jest postawną kobietą mającą wszystko na swym miejscu!
       • prym Zgłoś komentarz
        Wystarczy spojrzeć na twarz,na poruszanie się,podawanie ręki,na gesty i widać z nich gołym okiem,że to nie są kobiece gesty,ruchy i bieganie.Więc o co chodzi,że dopuszczają
        Czytaj całość
        organizatorzy do takich sytuacji?Za dużo testosteronu-nie startujesz.
        • Makrel Zgłoś komentarz
         Panie Dvorak. Juz lewactwo na pana kły ostrzy i pewnie nazwa pana .... no sam pan wie jak.
         • Edmund Czyż Zgłoś komentarz
          jej?... bez żartów...
          • Mateusz Franiak Zgłoś komentarz
           Oj tam,też mogliśmy Ankę Grodzką wysłać,przywiozłaby wór medali.
           • Krzysztof Kowalewski Zgłoś komentarz
            A kto normalny pasjonuje się sportem - oprócz sportów zespołowych? Od dawna "sportowcy" to często gender na sterydach!
            • Wlodek M-ski Moszczynski Zgłoś komentarz
             Przecież to 100% chłop któremu obcięto jaja na jego życzenie....Cała sylwetka przypomina osiłka z harlemu .
             • panda25 Zgłoś komentarz
              Proszę rozdzielić dwie kwestie: czytelność zasad/kryteriów dopuszczania do udziału w dyscyplinach kobiecych i traktowanie ludzi. Ma pierwszy rzut oka wiele z poniższych komentarzy
              Czytaj całość
              dotyka, niestety, tej drugiej kwestii: wyszydzanie, "zaglądanie do majtek", itp. Na marginesie - przywoływanie "transwestytyzmu" świadczy nie o przedmiocie dyskusji, a o autorze przywołanego pojęcia (to znaczy braku pojęcia) :-) To są ludzie! Wiem, że tacy sportowcy się "wystawiają" (bowiem na pewno dostrzegają swoją "inność"), jednak pozbawiając ich podmiotowości ludzkiej stajemy się podobni... i tu można by wymienić parę nazwisk z historii i współczesności, albo parę wydarzeń związanych z segregacją biopsychologiczną. Był np. taki pan, który stwierdzał syndrom przestępcy po cechach anatomicznych... Skoncentrujmy się więc na tym pierwszym czynniku - w celu ustalenia jak najbardziej SPORTOWYCH reguł trzeba jasno określić granice "kobiecości". Tak, kobiecości, ale w rozumieniu sportowym! Pewnie trudno je określić, ale moim zdaniem poziom testosteronu jest dobrym wskaźnikiem i nie wiem dlaczego władze sportowe przynajmniej chwilowo z niego zrezygnowały (chwilowo, bo ponoć się wraca do niego). A tworzenie trzeciej kategorii płciowej? Byłoby równie segregujące, jak inne przypadki takich działań w przeszłości. Uczciwiej (moim zdaniem) jest zamknąć drogę. Kwestia inhalacji astmatycznych to zupełnie inna kategoria problemu. I przynajmniej pozornie łatwiejsza do rozwiązania. Testosteron jest na liście substancji i metod zabronionych w sporcie (dlatego się dziwię ciągnącej się sprawie wymienianych tu zawodniczek). A to, że jedni mogą w sposób zabroniony rozwijać swoje "parametry sportowe" to efekt z jednej strony dziurawego systemu kontroli i zasad, z drugiej - niestety, polityki i pieniędzy. Naprawdę nie ma potrzeby nikogo świadomie obrażać.
              Zobacz więcej komentarzy (18)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×