Blisko nowych przepisów w lekkoatletyce. Mogą uderzyć m. in. w Semenyę

Światowa Rada Lekkoatletyczna (IAAF) zdecydowała się od listopada tego roku wprowadzić nowe przepisy w normie testosteronu dla biegaczy i biegaczek. Mogą one uderzyć m. in. w kontrowersyjną biegaczkę z RPA Caster Semenyę.

Szymon Łożyński
Caster Semenya Getty Images / Shaun Botterill / Staff / Na zdjęciu: Caster Semenya
Głośno o tej zawodniczce zaczęto mówić w 2009 roku w Berlinie, kiedy na mistrzostwach świata zdobyła złoty medal w rywalizacji biegaczek na 800 metrów. Kibice, obserwatorzy, a nawet same zawodniczki mieli jednak wątpliwości, czy Caster Semenya powinna zostać dopuszczona do startu. Wszystko za sprawą jej męskiego wyglądu.

Szefowie IAAF zlecili reprezentantce RPA badania płci. Później główna zainteresowana wróciła do sportu i na kolejnych mistrzostwach świata znów zdobyła złoto. Przedstawiciele lekkoatletycznej federacji nie dawali za wygraną. Wprowadzili przepis, że maksymalny poziom testosteronu nie może przekroczyć 10 nanomoli na litr. Problem polegał jednak na tym, że takie obostrzenie zostało zaskarżone do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie, który stanął po stronie biegaczek.

Tym samym dalej mogły startować bez respektowaniu tego przepisu. W 2017 roku na mistrzostwach świata w Londynie Semenya znów wywalczyła złoto na 800 metrów. Stojące obok niej na podium rywalki z Erytrei i Wambui również wzbudzały wątpliwości, czy aby ich testosteron nie jest podwyższony.

Światowa federacja dalej zajmowała się tą kwestią i w Birmingham zdecydowała się na wprowadzenie nowych przepisów, które być może będą obowiązywały na dystansach od 400 metrów do jednej mili. - Będą to odrębne normy dla kobiet i mężczyzn. Zawsze uważaliśmy, że testosteron naturalnie wytwarzany bądź sztucznie wprowadzany do organizmu zapewnia znaczną przewagę pod względem wydajności - powiedział Sebastian Coe, prezes IAAF.

Na razie nie podano informacji jaka ma być dopuszczalna norma testosteronu w organizmie. Dodatkowo przed opublikowaniem przepisów, które mają wejść w życie z dniem 1 listopada 2018 roku, swoje zdanie na temat ma wyrazić Trybunał Arbitrażowy. W przypadku negatywnej opinii zmiany mogą nie zostać wprowadzone.

Czy przepisy regulujące dopuszczalny poziom testosteronu powinny zostać wprowadzone?