Lekkoatletyczne ME Berlin 2018: Marcin Krukowski blisko sensacyjnego medalu w rzucie oszczepem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Marcin Krukowski
Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Marcin Krukowski

Marcin Krukowski czwartym oszczepnikiem Europy. Polak gonił podium, ale do medalu zabrakło prawie 1,5 metra. Wygrał faworyt, Niemiec Thomas Roehler.

Najlepszy polski oszczepnik błysnął w eliminacjach, już w pierwszej kolejce wypełnił minimum kwalifikacyjne i wrócił do hotelu. W finale Marcin Krukowski jeszcze się poprawił, doprowadził tegoroczny rekord do 84,55 m, ale bardzo dobry rezultat dawał mu czwartą lokatę.

Od czwartej kolejki Polak próbował przerzucić Estończyka Magnusa Kirta i znaleźć się na wymarzonym podium. Pozostałe jego próby były całkiem udane, w granicach 82-83 metrów. Do podium jednak nie wystarczyły. W ostatniej serii Krukowski poszedł jeszcze na całość, ale spalił rzut.

Na pocieszenie Polak pokonał dominatora światowego oszczepu, Johannesa Vettera. Niemiec nie mógł odnaleźć się na stadionie w Berlinie i był dopiero piąty. Wygrał jego rodak Thomas Rohler, który świętował zwycięstwo skokiem do rowu z wodą dla biegaczy na 3000 m z przeszkodami.

Rewelacyjny 20-letni Cyprian Mrzygłód, który zachwycił w eliminacjach, zajął dziewiąte miejsce. Na mistrza Europy juniorów jeszcze przyjdzie czas, na razie w pamięć zapadł jego znakomity rzut z kwalifikacji, w którym o ponad dwa metry pobił rekord życiowy (83,85 m)