Lekkoatletyczne ME Berlin 2018: kosmiczna Asher-Smith. Brytyjki najlepsze w sztafecie 4x100 m

Na ostatniej zmianie cztery kraje miały szansę na zwycięstwo w sztafecie 4x100 metrów kobiet. Piorunujący finisz miała Dina Asher-Smith, która zapewniła triumf Wielkiej Brytanii. Polki skończyły na szóstym miejscu.

Mateusz Kozanecki
Dina Asher-Smith Newspix / EXPA / Dina Asher-Smith
Rywalizacja sztafet rozpoczęła się od biegów eliminacyjnych. Te padły łupem reprezentacji Wielkiej Brytanii i Niemiec. Awans uzyskiwały po trzy najlepsze drużyny oraz dwie z czasami. Z tzw. małym "q" do finału weszły Polki, które uzyskały czas 43.20 s.

W decydującym biegu nie zabrakło emocji. Kiedy rozpoczynała się ostatnia zmiana cztery zawodniczki biegły niemal ramię w ramię. Piorunujący finisz miała Dina Asher-Smith, która 50 metrów przed metą wyprowadziła Wielką Brytanię na prowadzenie. Złote medalistki osiągnęły czas 41.88 s, co jest najlepszym wynikiem w tym roku na świecie.

Drugie miejsce zajęły Holenderki (42.15 s), a podium uzupełniły Niemki (42.23 s). Medal minimalnie przegrały zawodniczki ze Szwajcarii (42.30 s).

Na przyzwoitym szóstym miejscu rywalizację ukończyły Polki. Jako pierwsza do biegu ruszyła Kamila Ciba, po niej pałeczkę przejęła Anna Kiełbasińska. Następnie biegły juniorki - 19-letnia Martyna Kotwiła i o dwa lata starsza Ewa Swoboda. Czas Biało-Czerwonych to 43.34 s. W pokonanym polu reprezentantki Polski zostawiły Włoszki i Hiszpanki.

Wyniki finału sztafety 4x100 m kobiet: