WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Oto wygrani mistrzostw Europy. Polscy lekkoatleci na poziomie wielkich gwiazd

- Polscy lekkoatleci są na tym samym poziomie marketingowym co Robert Lewandowski. Różnica jest w popularności dyscyplin - przekonuje Maks Michalczak z agencji Abanana. Po mistrzostwach Europy w Berlinie ich wartość reklamowa znacznie wzrosła.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Getty Images / Stephen Pond / Na zdjęciu: Adam Kszczot

Mistrzostwa Europy w Berlinie, tak udane dla reprezentacji Polski w lekkoatletyce, spowodowały, że ponownie rozgorzała dyskusja o wyższości tej dyscypliny sportu nad piłką nożną w Polsce. Znów pojawiły się pytania, dlaczego o naszych lekkoatletach jest tak cicho w porównaniu z piłkarzami, którzy przecież w ostatnich miesiącach kompromitują się regularnie na europejskich i światowych arenach.

Wielu kibiców uważa, że lekkoatleci powinni móc liczyć na podobne lub lepsze kontrakty reklamowe co piłkarze, ponieważ prezentują znacznie wyższy poziom.
W związku z tym krakowska agencja Abanana postanowiła sprawdzić, korzystając z narzędzia Unamo, jaką popularnością cieszą się nasi lekkoatleci na tle innych sportowców. Analizie poddano złotych medalistów z Berlina, którzy startowali w indywidualnych konkurencjach.

Wyniki są następujące: niekwestionowanymi wygranymi mistrzostw w social mediach od 1 sierpnia do 14 sierpnia są zdecydowanie Anita Włodarczyk i Adam Kszczot. W najlepszej trójce znalazła się także Justyna Święty-Ersetic.
Na temat Włodarczyk w tym czasie pojawiło się 62 752 wzmianki, które wygenerowały ekwiwalent reklamowy (AVE - wskaźnik wyrażający ilość pieniędzy, jakie należałoby wydać na publikację lub emisję danego przekazu, gdyby był on reklamą) na poziomie prawie 2,3 mln złotych. Ze wzmiankami o Anicie użytkownicy Internetu mieli styczność 9 544 394 razy.

Kszczot zajął drugie miejsce: 17 868 wzmianek, ekwiwalent reklamowy ponad 2,1 mln zł oraz wpływ użytkowników Internetu na poziomie 7 921 140 razy. Na ostatnim stopniu podium stanęła nasza dwukrotna mistrzyni Europy (400 m i sztafeta 4x400m). Na jej temat pojawiło się 10 664 wzmianki, które wygenerowały ekwiwalent reklamowy w wysokości prawie 1,5 mln zł. Potencjał wpływu - 5 827 374.

Jak zatem ci zawodnicy, mistrzowie Europy, wyglądają na tle innych polskich sportowców? Manager agencji Abanana, Maks Michalczak przekonuje, że naszych lekkoatletów można porównać do trzykrotnego mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich Kamila Stocha czy wracającego do Formuły 1, Roberta Kubicy.

 - Podczas testów w Formule 1 w okresie 24 lipca do 7 sierpnia Robert Kubica wygenerował prawie 30 tys. wzmianek, które dały mu potencjał wpływu ponad 13 mln. To przełożyło się na ekwiwalent reklamowy wart prawie milion dolarów. Kamil Stoch w ciągu jednego tygodnia 66. Turnieju Czterech Skoczni wygenerował AVE na poziomie 2 mln zł, ponad 36 tys. wzmianek, a styczność z tymi informacjami w social mediach mieliśmy prawie 15 mln razy - tłumaczy.

Zdecydowanym liderem jest tutaj napastnik Bayernu Monachium i reprezentacji Polski, Robert Lewandowski.

- Podczas meczów reprezentacji Polski w zeszłym roku z Kazachstanem i Danią wygenerował on w ciągu siedmiu dni AVE na poziomie ponad 5,5 mln zł. Wzmianek? Ponad 150 tys. Potencjał wpływu prawie 45 mln - wylicza Michalczak.
Jego zdaniem wpływ na to ma wyłącznie ogromna popularność piłki nożnej w porównaniu do innych dyscyplin.

- Oczywiście wielu powie, że Lewandowski to światowa marka. W mojej ocenie nasi lekkoatleci to ten sam poziom, niestety, popularność piłki nożnej jest nieporównywalna w stosunku do pozostałych dyscyplin sportowych, co determinuje postrzeganie zawodników i wartość marketingową - kończy.

ZOBACZ WIDEO Adam Kszczot: Profesor? Trochę się tak czuję

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
abanana.pl/Inf. własna

Komentarze (4):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • yes 0
  Nie wszystko da się porównać.
  Liczby to nie wszystko...
  Na dole, w komentarzach kurowski zamieszcza jakieś materiały - czy wiele jest tam o lekkiej atletyce? nie sprawdzam takich przygodnych rzeczy
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • pinczow441 0
  Na poziomie polskich reprezentacji lekkoatleci w osobach Włodarczyk,Kszczot,Święty,oraz nasz skoczek Stoch,biją Lewandowskiego na głowę.Jednak gdy przejdziemy do sportu na poziomie lig,Lewandowski nie ma sobie równych.Lekkoatletyka,skoki narciarskie,bez pomocy państwa nic by nie wskórały,to finanse państwowe,nasze wspólne otwierają tym sportowcom drogę do sukcesów i chwały,co nie pomniejsza nawet o krztę ich osiągnięć.Z Lewandowskim jest trochę inaczej,on pracuje w prywatnej firmie o nazwie Bayern Monachium ,a że ta drużyna przez ostatnie lata,z dużym udziałem Lewandowskiego,święci tryumfy,więc nasz aktualnie najpopularniejszy sportowiec,choć ostatnio bez sukcesów w reprezentacji,wybija się w tym rankingu na czoło stawki.Trudno jest porównywać te n/w dyscypliny sportu,jakże różniące się od siebie,więc i trudne do porównań.Na zdrowy rozum,to pani Włodarczyk i pan Stoch powinni liderować w rankingach na najlepszego sportowca,bo tytuły mistrzów świata,mistrzów olimpijskich i europy,bardziej im się należą.A że piłka nożna stała się "religią" milionowych rzesz kibiców,to właśnie Lewandowski,wbrew zdrowemu rozsądkowi króluje w rankingach popularności,jak i kasowych.Bardzo szanuję pana Lewandowskiego,bo jest to indywidualność,której nikt nic nie dał,sam sobie wyrobił markę,oczywiście inni wymienieni przeze mnie sportowcy,to perły w koronie polskiego sportu,dlatego wszystkich uważam za wspaniałych ludzi.Przepraszam tych których nie wymieniłem,bo przecież mamy ogrom wspaniałych ludzi zawodników w innych dyscyplinach sportu,po za MMA,który to sport uważam za barbarzyństwo.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • EM IL 1
  Polscy lekkoatleci pokazali klasę, hart ducha, wysoki poziom przygotowania i motywacji. Na każdą potencjalną zarobioną złotówkę wylali litry potu. Nie narzekali, nie usprawiedliwiali się tylko walczyli do końca.
  Przed Mistrzostwami nie robili z siebie błaznów w reklamach i nie obiecywali złotych gór. To prawdziwe Królowe i Królowie sportu, którym w moim mniemaniu porównywanie z chłopaczkami z reprezentacji Polski w szmaciance uwłacza.
  Wielkie gratulacje dla wszystkich naszych reprezentantów w lekkoatletyce. Dziękujemy za walkę, emocje, a także medale. Jesteście Wielcy!!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×