Puchar Kontynentalny: Anita Włodarczyk znalazła pogromczynię w nietypowych zawodach

Pięciu Polaków reprezentowało Europę podczas pierwszego dnia lekkoatletycznego Pucharu Kontynentalnego w Ostrawie. Najlepiej z nich spisała się Anita Włodarczyk, która zajęła drugie miejsce w rzucie młotem.

Rafał Malinowski
Anita Włodarczyk Newspix / MAREK BICZYK PZLA / Na zdjęciu: Anita Włodarczyk
Puchar Kontynentalny to zawody o nietypowej charakterystyce. Startują w nich cztery reprezentacje: Europy, Ameryki, Afryki oraz Azji i Pacyfiku. Każdy kontynent wystawia po dwóch zawodników w konkurencjach indywidualnych oraz sztafetę mieszaną na 100 i 400 metrów, a za poszczególne miejsca przyznawane są punkty.

W pierwszym dniu zmagań Europę reprezentowało pięciu Polaków. W nietypowych zawodach rzutu młotem drugie miejsce zajęła Anita Włodarczyk (73,45 m), uznając wyższość zdecydowanie lepiej dysponowanej Amerykanki, DeAnny Price (75,46 m).

Zawody nietypowe, bo po trzech próbach do półfinału awansowały cztery zawodniczki (po jednej z każdej drużyny), a półfinały wyłoniły dwie finalistki - Włodarczyk i Price. O zwycięstwie nie decydował więcej najlepszy rzut w całym konkursie, a to, która z lekkoatletek pośle młot w finałowej, piątej rundzie. Ta sztuka udała się Price.

Na podobnych zasadach w pchnięciu kulą rywalizował Michał Haratyk. Mistrz Europy w trzeciej kolejce uzyskał awans do półfinału (21,36 m), ale na tym etapie musiał uznać wyższość Tomasa Walsha i Darlana Romaniego. Ostatecznie triumfował ten drugi (21,89), a Haratyk zajął trzecie miejsce.

Szóstą lokatę na dystansie 400 metrów zajęła mistrzyni Europy z Berlina, Justyna Święty-Ersetic. Polka pokonała ten dystans w czasie 51,64 i zdobyła trzy punkty dla Europy. Bezkonkurencyjna okazała się Salwa Eid Naser, uzyskując czas 49,32.

Europejki, a wśród nich Sofia Ennaoui, nie były w stanie nawiązać rywalizacji z przeciwniczkami z innych kontynentów w biegu na 1500 metrów. Polka pokonała linię mety jako przedostatnia (z czasem 4:22.56). Po zwycięstwo i osiem punktów sięgnęła Winny Chebet (4:16.01).

Nieco lepiej na dystansie 800 metrów spisał się Michał Rozmys. 23-latek w swojej konkurencji zajął piąte miejsce z czasem 1:47.05. W czołowej trójce znalazło się dwóch zawodników z Afryki. Triumfował Emmanuel Kipkurui Korir (1:46.50).

Po pierwszym dniu rywalizacji (18 z 37 konkurencji) prowadzi Ameryka z dorobkiem 127 punktów. Drugie miejsce zajmuje Europa i do lidera traci 10 "oczek", na trzeciej pozycji plasuje się Azja i Pacyfik (85 pkt.), a stawkę zamyka Afryka (74 pkt.). W niedzielę na stadionie w Ostrawie wystąpią: Wojciech Nowicki (rzut młotem), Paulina Guba (pchnięcie kulą), Anna Sabat (bieg na 800 metrów) oraz Justyna Święty-Ersetic (w sztafecie 4x400 metrów).

Czy podoba ci się format zawodów Pucharu Kontynentalnego?