Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Lekkoatletyka. MŚ 2019 Doha: Polacy zmęczeni i sfrustrowani. "Szkoda pieniędzy podatników"

- Szkoda na to pieniędzy podatników - rzucił Piotr Małachowski i zapowiedział, że musi się zastanowić nad kontynuowaniem kariery. Dyskobol przegrał w eliminacjach, odpadli jego koledzy. Rzutem na taśmę do półfinału awansowała Ewa Swoboda.
Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Piotr Małachowski PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Piotr Małachowski

Kamil Kołsut z Dohy

Sprinterka swój bieg ukończyła czwarta i musiała czekać na wyniki rywalek. Do strefy wywiadów zeszła zmęczona. Jakby trochę zagubiona i rozczarowana przeciętnym czasem (11.29). Kiedy jeden z dziennikarzy zapytał, czy "była pewna, że mija metę w pierwszej trójce" opowiedziała, że "nie wie, co to za pytanie". Po chwili jeden mikrofon ze strefy wywiadów zniknął, a rozmowa ruszyła dalej.

Boczne wejście

Swoboda w Katarze nic nie musi. 22-latka przeżyła zimę życia: została halową mistrzynią Europy, wygrała prestiżowy cykl IAAF World Indoor Tour. Najpierw ochrzciliśmy ją "królową zimy", a później zaczęła pracować na tytuł księżniczki lata. Rozciągnięty do absurdalnych rozmiarów sezon opieczętowała rekordem życiowym i na mistrzostwa świata pojechała z chęcią, bez presji.

Biegaczki na wózkach, maraton w piekle. Nasza korespondencja z Kataru -->

Początek był dobry. Polka świetnie wyszła z bloków, ale na dystansie straciła tempo. Pędziła bocznym torem, obok zawodniczki z Nepalu, która czasem 12.72 pobiła rekord kraju. To sytuacja, w której  łatwo zgubić punkt odniesienia. Swoboda wybiegała 11.29, na mecie minęła ją Niemka Gina Luckenkemper. Wystarczyło to do kwalifikacji bocznymi drzwiami, w roli "szczęśliwej przegranej".

Profesor sfrustrowany

Tą samą drogą do półfinału dostał się Adam Kszczot. Taktycznie pobiegł dobrze, ale na ostatnich metrach zabrakło pary w nogach. - Wychodząc na prostą myślałem, że wygram. Coś było jednak nie tak - oznajmił. To był start, jak cały sezon Polaka. Trudny, z wyrwanym sukcesem. Zderzenie z Michałem Rozmysem podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej zabrało mu półtora treningu, wcześniej przygotowania komplikowały przeziębienia.

ZOBACZ WIDEO Lekkoatletyka. MŚ 2019 Doha: bieg jak sezon. Adam Kszczot zagubiony

Rok temu, przed mistrzostwami świata w Berlinie, finał biegu na 800 metrów miał być pojedynkiem Kszczot - Pierre-Ambroise Bosse. Francuski "L'Equipe" anonsował ich starcie jako "poker menteur" - kościany poker, rozgrywka blefu. To figura, która rywalizację na tym dystansie oddaje idealnie. Problem jest taki, że o ile w poprzednim sezonie Polak miał wszystko pod kontrolą, to teraz nie do końca wie, jakie kości przed kolejnym startem kryją się w jego dłoni.

Demokracja federacji. Biegacza dociągnęli do mety -->

Ambicja mistrza

Finał rzutu dyskiem odbędzie się bez Małachowskiego. Wygląda na to, że dwukrotny mistrz olimpijski - podobnie, jak rok temu na mistrzostwach Europy w Berlinie - przegrał z głową. 36-latek to postać, pomnik, instytucja. Nic już w sporcie nie musi, może startować na luzie, a wciąż jakby za bardzo się spinał, przejmował.- To wszystko moja chora, sportowa ambicja - oznajmił w strefie wywiadów.

Chwilę wcześniej rzucił, że "na takie występy szkoda pieniędzy podatników". Przyznał też, że po wojskowych mistrzostwach świata zastanowi się, czy warto kontynuować karierę. Trudno mu jednak dać wiarę. Zaniepokojonym przyszłością mistrza wypada polecić słowa jego menadżera, najlepszego przyjaciela. A ten mówi wprost: - Nie ma mowy. Piotr Małachowski nie będzie w ten sposób kończył kariery.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7):
 • nartsoma Zgłoś komentarz
  Teraz okazało się jaką jesteśmy potegą
  • art-e Zgłoś komentarz
   Należy żywić nadzieję, że już wikt więcej nie wpadnie na ''pomysł" (magia pieniądza), ażeby organizować zawody lekkoatletyczne, tak wysokiej rangi w kraju, gdzie nikogo zmagania
   Czytaj całość
   lekkoatletów nie interesują w ogóle, czym zabija się piękno lekkoatletycznych zmagań, bo bez kibiców żadna impreza sportowa, nawet odbywająca się w pałacu ze złota jest bez sensu a i zawodnikom przynosi chyba dużo mniej satysfakcji, szum trybun, emocje etc. Mistrzostwa w piłce nożnej też będą klęską i nieporozumieniem, chyba, że gospodarze zapłacą i ściągną po 100 tys. kibiców z każdego kraju przyszłych finalistów, że to chore i nienormalne, jak najbardziej, ale ktoś się na to zgodził i zapewne nie bezinteresownie, bo tłumaczenia, że to wszystko dla popularyzowania danego sportu jest nawet zbyt naiwne dla przedszkolnych dzieci. Takimi machinacjami szefów światowych federacji bardzo łatwo zniszczyć prestiż i dany sport, tylko dla swojego własnego sukcesu finansowego. Takie są fakty, ale mimo to warto pogratulować naszej Joannie Fiodorow medalu, bo zapewne wysiłek jaki włożyła w przygotowania był bardzo duży a i w związku z tym medal zasłużony, co nie zmienia faktu, że te mistrzostwa w tej opracie i klimacie (pomimo klimatyzacji) sa bardzo grubym nieporozumieniem.
   • Marian Nowak Zgłoś komentarz
    Marsz DO TYŁU zaczęli piłkarze ze Słowenią, później siatkarze, a teraz lekkoatleci i lekkoatletki. Optymizm nie zawsze jest wskazany. Trzeba jednak mierzyć zamiary na siły jakimi się w
    Czytaj całość
    danym momencie dysponuje.
    • Marian Nowak Zgłoś komentarz
     BRAKOWAŁO AKLIMATYZACJI. Z wiekiem, organizm też jest MNIEJ WYDOLNY. Niektórzy swoje dobre dni mają już za sobą. WIEKU NIE OSZUKASZ.
     • Bytyk Zgłoś komentarz
      Pojechali bez formy to są sfrustrowani...
      • jotwu Zgłoś komentarz
       Żenujące są te wypowiedzi przegranych.Zarówno Kszczot jak i Małachowski zgubili formę,a uciekające latka też nie pomagają.Na medal może liczyć jedynie Lisek,chociaż też będzie
       Czytaj całość
       ciężko.Kulomioci będą walczyć ,ale tu również szanse małe.
       • Hubert Łobacz Zgłoś komentarz
        Kołsut popraw błędy w tekście.
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×