Lekkoatletyka. MŚ 2019 Doha. Podwójny triumf Chinek w chodzie na 50 km kobiet

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / NOUSHAD THEKKAYIL / Na zdjęciu: Rui Liang
PAP/EPA / NOUSHAD THEKKAYIL / Na zdjęciu: Rui Liang
zdjęcie autora artykułu

Chinka Rui Liang zdobyła złoty, a jej rodaczka Maocou Li srebrny medal w chodzie kobiet na 50 km podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce 2019 w Doha. Brązowy krążek wywalczyła Włoszka Eleonora Anna Giorgi. Polki nie startowały.

W tym artykule dowiesz się o:

Po starcie dość szybko odskoczyły cztery zawodniczki. Oprócz medalowej trójki w tym gronie była jeszcze Ines Henriques, która na poprzednich mistrzostwach świata wywalczyła złoty medal w chodzie na 50 km. Tym razem Portugalka nie stanęła jednak na podium, bowiem nie wytrzymała tempa najlepszych i ostatecznie zeszła z trasy.

Ostatnich 20 kilometrów rywalizacji, medalistki pokonały już na takich miejscach, na jakich wbiegły do mety. Zmieniała się tylko różnica czasowa między nimi. I tak jako pierwsza finiszowała Rui Lang, która mogła cieszyć się ze złotego medalu. 3 minuty później linię mety przecieła kolejna Chinka Maocou Li. Niespełna sześć minut po triumfatorce finiszowała Włoszka Eleonora Anna Giorgi, zdobywając brązowy medal.

Czytaj także: półfinał z Ewą Swobodą i walka polskiej sztafety o medal. Sprawdź program 3. dnia lekkoatletycznych MŚ w Katarze

- Wszystkie starałyśmy się przede wszystkim ukończyć ten wyścig, który był bardzo trudny. Mój trener kazał mi rozpocząć wolno i używać jak najwięcej lodu. Taka taktyka pomogła - powiedziała na mecie złota medalistka Liang, cytowana na oficjalnej stronie Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (IAAF).

- W sobotę nie był ważny czas. Po prostu czuję się jak wojownik - to już natomiast słowa brązowej medalistki Giorgi, która tak podsumowała swój rezultat.

Czytaj także: w rywalizacji chodziarzy na 50 km najlepszy Japończyk. Rafał Augustyn finiszował w drugiej dziesiątce

Wyniki chodu na 50 km na MŚ 2019:

Miejsce Zawodniczka Kraj Czas
1Rui LiangChiny4:23.26
2Maocou LiChiny4:26.40
3Eleonora Anna GiorgiWłochy4:29.13
4Olena SobchukUkraina4:33.38
5Faying MaChiny4:34.56

ZOBACZ WIDEO Lekkoatletyka. MŚ 2019 Doha: bieg jak sezon. Adam Kszczot zagubiony

Źródło artykułu: