Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019. Co za finał na 800 metrów mężczyzn! Nowy rekord mistrzostw po 30 latach!

Nie było w finale Adama Kszczota, ale emocji i tak nie zabrakło. Znakomicie pobiegł przede wszystkim Donavan Brazier. Amerykanin zdobył złoty medal i ustanowił nowy rekord mistrzostw świata na tym dystansie. Takiego wyniku nie było od 30 lat.

Szymon Łożyński
Donavan Brazier Getty Images / Patrick Smith / Na zdjęciu: Donavan Brazier
Amerykanin pokonał 800 metrów w czasie 1:42.34. Srebro wywalczył Amel Tuka z Bośni i Hercegowiny, który w tym sezonie tak szybko jeszcze nie biegał (1:43.47). Brąz wywalczył Kenijczyk Ferguson Cheruiyot Rotich.

Liczyliśmy, że we wtorkowy wieczór na tym dystansie będziemy trzymać kciuki za Adama Kszczota. Polak nie przyjechał jednak do Kataru w dobrej formie. Najpierw z dużymi problemami awansował do półfinału. W nim pobiegł słabo i nie awansował do finału.

Patrząc na czasy w finale, Adam Kszczot musiałby być naprawdę w dobrej formie, żeby powalczyć o medale. Na początku bardzo mocne tempo podyktował Wesley Vazquez. W pogoń za nim rzucił się Donavan Brazier. Amerykanin wytrzymał kondycyjnie, a Portorykańczyk nie i ostatecznie finiszował na 5. miejscu.