KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Danuta Dmowska-Andrzejuk: Rekomendujemy odwołanie wszystkich imprez sportowych

W związku z epidemią koronawirusa w Ministerstwie Sportu zwołano nadzwyczajne spotkanie. - Rekomendujemy odwołanie wszystkich imprez sportowych - mówi Danuta Dmowska-Andrzejuk.
Maciej Siemiątkowski
Maciej Siemiątkowski
Danuta Dmowska-Andrzejuk PAP / Rafał Guz / Na zdjęciu: Danuta Dmowska-Andrzejuk

Epidemia koronawirusa wywołała czerwony alarm w polskim sporcie. We wtorek minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk zarządziła nadzwyczajne spotkanie z prezesami polskich związków sportowych. Tam omówili sytuację w związku z decyzjami premiera Mateusza Morawieckiego, który zawiesił wszystkie imprezy masowe (więcej TUTAJ).

Dla wydarzeń sportowych istnieje jednak alternatywa. Mogą się odbyć ale bez udziału kibiców. Jednak minister sportu zaleca przekładanie ich na inny termin.

- Rekomendujemy odwołanie wszystkich imprez sportowych, nie tylko tych masowych, ale i tych o mniejszym zasięgu, ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem - oświadcza Dmowska-Andrzejuk - Dotyczy to także imprez organizowanych dla dzieci i młodzieży. Naszym sportowcom rekomendujemy też niewyjeżdżanie z kraju. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że musimy zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. Najbliższy okres 2-3 tygodni będzie kluczowy - dodaje minister.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Działania podejmie także Polski Komitet Olimpijski. Dla lekkoatletyki to bardzo ważny rok. Pod koniec lipca zaczną się igrzyska w Tokio. 

- Zwróciłem się do MKOL-u, aby w kontakcie z federacjami sportowymi stworzył warunki, które umożliwią kwalifikację do igrzysk, uwzględniając sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Zwracamy się też do wszystkich instytucji i organizacji, PLL LOT i hoteli, aby zrozumiały sytuację i dały możliwość odwołania wielu rezerwacji. Abyśmy zrozumieli, że zdrowie jest rzeczą nadrzędną - mówi Andrzej Kraśnicki, prezes PKOL-u.

Związki sportowe cały czas kontaktują się z zespołem medycznym, który od dwóch tygodni monitoruje zdrowie sportowców i sytuację w związku z epidemią. Lekarze konsultują się z zawodnikami i pomagają w podejmowaniu decyzji o zagranicznych wyprawach.

- Kilka wyjazdów zostało już odwołanych i przesuniętych na inny termin. Stworzyliśmy rekomendację o ograniczeniu wyjazdu polskich sportowców za granicę. Intensyfikujemy działania prewencyjne - tłumaczy Hubert Krzysztofiak, dr Hubert Krzysztofiak z Centralnego Ośrodka Sportu.

Minister zdrowia poinformował we wtorek, że w Polsce jest już 18 przypadków zakażenia koronawirusem. Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj też: Reprezentacja Polski bez publiczności. Koronawirus pokrzyżował plany

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy obawiasz się epidemii koronawirusa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×