Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Tokio 2020. Rok 2021 także bez igrzysk olimpijskich?

Nie ma gwarancji, że Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 odbędą się w 2021 roku. - Nikt nie jest w stanie tego przewidzieć - mówi Toshiro Muto, dyrektor generalny komitetu organizacyjnego IO w Tokio.
Dawid Borek
Dawid Borek
Logo igrzysk olimpijskich Getty Images / Stanislav Kogiku/SOPA Images/LightRocket / Logo igrzysk olimpijskich

Najbliższe igrzyska olimpijskie miały odbyć się w dniach od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku. 24 marca podjęto jednak decyzję, że z uwagi na pandemię koronawirusa, impreza zostanie zorganizowana dopiero w przyszłym roku. Ale czy na pewno latem 2021 roku sportowcy powalczą w Tokio?

Okazuje się, że przeniesienie multidyscyplinarnych zawodów sportowych "tylko" o 12 miesięcy może być zbyt ambitnym planem, a rok to zbyt mało czasu na opanowanie kryzysu zdrowotnego.

Toshiro Muto, dyrektor generalny komitetu organizacyjnego IO w Tokio, mówi wprost: nikt nie daje gwarancji na to, że imprezę uda się przeprowadzić nie tylko w okresie od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku, ale w ogóle w przyszłym roku. Istnieje opcja, że IO będą musiały zostać przeniesione nawet na 2022 rok.

ZOBACZ WIDEO: Robert Korzeniowski chwali przełożenie igrzysk. "Decyzja podjęta w trybie pokoju olimpijskiego"

- Nie sądzę, by ktokolwiek był w stanie teraz powiedzieć, czy uda się opanować pandemię do lipca przyszłego roku. Z pewnością na ten moment nie jesteśmy w stanie udzielić jasnej odpowiedzi - mówi działacz, cytowany przez "Metro".

- Podjęliśmy decyzję o przełożeniu IO o rok. Teraz wszystko, co możemy zrobić, to ciężko pracować nad przygotowaniami do przyszłorocznej imprezy. Mamy szczerą nadzieję, że do tego czasu uda się przezwyciężyć kryzys związany z koronawirusem - podkreśla Toshiro Muto.

Nie chce mówić o ewentualnym planie awaryjnym na wypadek, gdyby w 2021 roku nie udało się zorganizować igrzysk w Tokio.

- Zamiast myśleć o planach alternatywnych, ludzkość powinna zebrać całą swoją technologię i wiedzę, by opracować sposób leczenia koronawirusa: leki, szczepionki - stwierdza dyrektor generalny komitetu organizacyjnego IO w Tokio.

Zobacz też:
Lekkoatletyka. Armand Duplantis wsparł walkę z koronawirusem. Sprzedał cenną pamiątkę
Lekkoatletyka. Anna Kiełbasińska: Dla mnie to było niedorzeczne

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (1):

 • yes Zgłoś komentarz
  Nikt nie wie co wydarzy się za 2 miesiące, a tym bardziej za 15. Jeszcze niedawno zastanawiano się co i jak będzie w lipcu tego roku. Dobrze, że przesunięto na konkretny okres w
  Czytaj całość
  przyszłości (23 lipca - 08 sierpnia 2021 roku) - świat przecież nie położy się, by przeczekać niekorzystne czasy/okoliczności.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×