Bekele nie do zatrzymania na 10 000 metrów

Kenenisa Bekele po raz czwarty z rzędu wywalczył mistrzostwo świata w biegu na 10 000 metrów. Etiopski specjalista od długich dystansów w Berlinie po raz kolejny potwierdził swą klasę i pokonał reprezentanta Erytrei Zersenaya Tadese. Czołową trójkę uzupełnił Moses Ndyema Masai z Kenii.

Daniel Ludwiński

Etiopski as 10 000 metrów Kenenisa Bekele już od dłuższego czasu jest zdecydowanie najlepszy na tym dystansie i nazywany jest godnym następcą Haile Gebrselassiego. 27-letni biegacz rozpoczął swą wielką karierę w 2003 roku, gdy zdobył po raz pierwszy złoty medal mistrzostw świata. Od tego momentu Bekele nie ma sobie równych na swym koronnym dystansie, na którym, licząc triumf w Berlinie, ma już cztery złote medale mistrzostw świata i dwa z igrzysk olimpijskich.

W poniedziałkowym finale w interesującej końcówce Bekele biegł wraz z reprezentantem Erytrei Zersenayem Tadese, który objął prowadzenie przed rozpoczęciem ostatniego okrążenia licząc na utrzymanie pierwszej pozycji. Faworyzowany Etiopczyk na czterysta metrów przed metą zaatakował jednak konkurenta i niezagrożony pobiegł samodzielnie po kolejne złoto w pełni kontrolując sytuację. Czasem 26:46.31 Bekele ustanowił dodatkowo rekord mistrzostw świata. Za plecami czołowej dwójki linię mety przekroczył biegnący z pewną stratą Kenijczyk Moses Ndyema Masai, dla którego jest to największy sukces w karierze – przed rokiem 23-letni zawodnik na tym samym dystansie zajął czwartą pozycję na igrzyskach w Pekinie.