Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Złoto Anity Włodarczyk! Wspaniały rekord świata Polki!

Wielkim sukcesem Anity Włodarczyk zakończył się dramatyczny konkurs rzutu młotem na mistrzostwach świata w Berlinie. Nasza zawodniczka sięgnęła po złoty medal bijąc dodatkowo rekord świata odległością 77,96 m. Radując się ze swojego osiągnięcia Polka doznała kontuzji i po swej drugiej próbie musiała zrezygnować z kolejnych licząc na słabsze wyniki rywalek.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Anita Włodarczyk jadąc do Berlina od początku była jedną z naszych największych nadziei medalowych, gdyż w bieżącym sezonie przewodziła liście najlepszych rezultatów. Ukoronowaniem świetnego sezonu miał być medal mistrzostw świata, a po cichu nie brakowało opinii, że Polka jest w stanie poprawić nawet rekord świata. Jeszcze niedawno nasza zawodniczka słynęła głównie z trenowania, z braku innej możliwości, pomiędzy poznańskimi mostami, następnie zaskoczyła pozytywnie dobrym występem w swym olimpijskim debiucie na igrzyskach w Pekinie, a ten rok to ciąg dalszy niesamowitego rozwoju kariery 24-letniej Polki.

Finałowy konkurs Włodarczyk rozpoczęła od 74,86 m i po pierwszej serii zajmowała drugą lokatę, tuż za Betty Heidler z Niemiec. Następna kolejka zapisze się na zawsze złotymi zgłoskami w dziejach polskiego sportu, a zarazem w historii światowej lekkoatletyki, z uwagi na wspaniały rekord świata Polki. Odległość 77,96 m momentalnie pozwoliła Włodarczyk objąć prowadzenie i jednocześnie dosłownie znokautować rywalki stawiając je w niewiarygodnie trudnej sytuacji. W chwili gdy sędziowie mierzyli ten rzut, Polka z wymalowaną na twarzy niepewnością nerwowo czekała na wynik. Gdy ten wyświetlił się na tablicy Włodarczyk wyskoczyła do góry z radości i zaczęła biec w stronę przedstawicieli polskiej ekipy siedzących nieopodal na trybunie. Niestety, jeden krok okazał się feralny, gdyż Polka doznała urazu stopy. Założony momentalnie opatrunek na nogę i chłodzące kostki z lodem niewiele dały i nasza zawodniczka zmuszona została do rezygnacji z następnych trzech prób, czego konsekwencją było nerwowe oczekiwanie na kolejne rezultaty rywalek w świadomości, że jeśli którakolwiek z nich zdoła rzucić jeszcze dalej, kontuzja najprawdopodobniej uniemożliwi jakąkolwiek odpowiedź.

Najgroźniejszą rywalką w tych dramatycznych, a zarazem jakże emocjonujących chwilach, okazała się wspomniana Betty Haidler. Kolejny raz okazało się, że ściany są w stanie pomóc gospodarzom również w lekkoatletyce i reprezentantka Niemiec jako kolejna przedstawicielka konkurencji technicznych na tych mistrzostwach zaprezentowała świetną formę. Po niezłym pierwszym rzucie w następnych próbach Haidler z reguły poprawiała się o dalsze kilkadziesiąt centymetrów, by w piątej, przedostatniej serii uzyskać 76,44 m. Niemce pozostał jeszcze jeden rzut i w chwili gdy go oddała widać było, że odległość będzie dobra.

Wszelkie obawy rozwiały się jednak w momencie lądowania młota - gołym okiem widać było, że rezultat Haidler musi być sporo słabszy od rekordu świata Polki. Ostatecznie na tablicy wyników wyświetliła się odległość 76,44 m, co przypieczętowało srebro zawodniczki gospodarczy i zarazem dało złoto Anicie Włodarczyk. Kontuzjowana Polka mogła więc rozpocząć fetowanie zwycięstwa, tym razem już bez obaw, że dozna kolejnego urazu, który odbierze jej złoty medal. Aby pokazać się widzom i umożliwić fotoreporterom wykonanie zdjęć nowa mistrzyni weszła raz jeszcze do koła i oddała ostatni rzut, lecz była to już próba nieudana, co nie miało jednak najmniejszego znaczenia.

Oprócz Włodarczyk i Heidler z medalu cieszyć mogła się jeszcze Słowaczka Martina Hrasnova. Powrót po dwuletniej dyskwalifikacji za doping nie udał się byłej rekordzistce świata Tatianie Łysenko z Rosji, która zajęła szóstą lokatę.

Wyniki rzutu młotem kobiet:

M</b> Zawodniczka</b> Kraj</b> Wynik</b>
1 Anita Włodarczyk Polska 77,96
2 Betty Heidler Niemcy 77,12
3 Martina Hrasnova Słowacja 74,79
4 Kathrin Klaas Niemcy 74,23
5 Wenxiu Zhang Chiny 72,57
6 Tatiana Łysenko Rosja 72,22
7 Jessica Cosby USA 72,17
8 Clarissa Claretti Włochy 71,56

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (21):
 • Siwy z Głogowa Zgłoś komentarz
  Brawo Anitko to było coś wielkiego w finale tylko ty i niemka a rekord Swiata należy tylko do jedynej i złotej medalistki to było to na co czekaliśmy od początku mistrzostw wielki
  Czytaj całość
  szacunek i brawa .
  • speedrower fan Zgłoś komentarz
   Anita środowisko speedrowerowe pamieta i trzymało kciuki pozdro z zielonej
   • piotras Zgłoś komentarz
    Wielkie gratulacje,Pani Anito!!! jest Pani bardzo młoda i taki piękny sukces , ale radość była spontaniczna i stąd ta drobna kontuzja następnym razem będzie 80 m Czekamy na złoto
    Czytaj całość
    olimpijskie pozdrawiam piotr z poznania
    • coperfield Zgłoś komentarz
     Dziękujemy Anito, Dziękujemy Kamilo i cała nasza ekipo Polski godna niezwykle płodna! o więcej prosimy na następnych imprezach na powtarzalność liczymy, by to nie był wyskok a po
     Czytaj całość
     potęgę skok, ale gdyby nawet to i tak, dla takich chwil, to sportu jest smak w to coście w niemczech teraz osiągnęli trudno uwierzyć, wszyscy oniemieli. Oby do przodu, wzorcem już jesteście, dla wielu sportowców w kraju, nie chcecie, nie wierzcie, ale taka prawda, rzecz się piękna stała, polska tam w Berlinie Polskę pokazała. Moi bohaterzy nr1Bednarek, nr3 Sudoł nr2 Chudzik, ale Anicie prym oddaję, to jasne dla wszystkich ludzi.
     • zibi Zgłoś komentarz
      Szacunek jesteś Wielka
      • azociak z puław Zgłoś komentarz
       brawo brawo i jeszcze raz brawo szkoda że więcej nie porzucała bo może by prawie 80 m rzuciła ale brawo za medal i rekord świata
       • danyrze... Zgłoś komentarz
        Brawo brawo brawo i jeszcze tylko szkoda ze nabawiaal sie tej niepotrzebnej kontuzji bo mogłobybyc nawet do graicy 80m
        • xyz Zgłoś komentarz
         DEKLASACJA!
         • Boss Zgłoś komentarz
          Brawo Anita, co za forma!!! Złoto było pewne, niewiadomo było czy pobije rekord, ale udało się jedno i drugie!!! Jeszcze raz gratulacje Anita!!!
          • grandinho Zgłoś komentarz
           100 tys $ wpadło....szacun!!!
           • Spyke CKM Zgłoś komentarz
            Polacy potęgą! 5 miejsce w klasyfikacji generalnej, w rzutach nie mamy sobie równych.. Wielkie brawa dla Anity! ;)
            • ml Zgłoś komentarz
             fajnie skaczesz ekstra tak dalej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
             • Adamoza Zgłoś komentarz
              I mamy drugie złoto, w dodatku z rekordem świata :) Anita musi się jednak nauczyć, że z radością trzeba czekać do końca szóstej kolejki. Tym razem nie została skarcona, ale Heidler
              Czytaj całość
              mogła jak Harting zakończyć konkurs. No dobra, ale już nie zrzędzę. Ogólnie jest super :)
              Zobacz więcej komentarzy (8)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×