Haraldsen zatrzymała Koreanki - relacja z półfinałowego meczu IO Norwegia - Korea Południowa

Faworyt nie zawiódł. Reprezentacja Norwegii dzięki wygranej z Koreą Południową 31:25 awansowała do finału IO w Londynie. Rywalem obrończyń tytułu będzie zwycięzca drugiej pary Hiszpania - Czarnogóra.

Paweł Nowakowski

Bardzo nerwowo półfinałowe starcie rozpoczęły Koreanki. Mistrzynie Azji najwyraźniej przygniecione olbrzymią stawką pojedynku popełniały wiele prostych błędów. Z tak klasową drużyną, w dodatku w półfinale IO nie ma miejsca na takie błędy. Skandynawki skwapliwie korzystały z każdego prezentu Azjatek - 8:4 (10').

Jakby tego było mało w 10 minucie bardzo groźniej wyglądającej kontuzji prawej ręki doznała podstawowa rozgrywająca Haein Sim. 24-letnia zawodniczka nie wystąpiła już w dalszej fazie meczu, a po kwadransie gry na tablicy wyników w Basketball Arena było już 7:13.

Koreanki w jedynie znany sobie sposób zaczęły łapać wiatr w żagle. Poprawiły defensywę i wzięły się ostro do niwelowania stat - 15:16 (26'). Końcówka pierwszej odsłony należała jednak do podopiecznych Thorira Hergeirssona. Wynik do przerwy ustaliła prawoskrzydłowa Amanda Kurtović.

W drugiej partii Skandynawki utrzymywały skromną zaliczkę. Na dwadzieścia minut przed zakończeniem meczu na tablicy wyników było 23:19 i Azjatki wciąż pozostawały w grze o finał. Od tego momentu jednak kapitalnie w norweskiej bramce spisywała się Katrine Lunde-Haraldsen, raz za razem notując kolejną skuteczną interwencję. W efekcie po bramce jej siostry Kristine Lunde-Borgersen dominatorki kobiecego handballu powiększyły przewagę do 6 trafień - 27:21 (51').

Jasne stało się kto zostanie pierwszym finalistą turnieju piłkarek ręcznych na IO w Londynie. Ostatecznie Norweżki wygrały 31:25 i staną przed szansą obrony tytułu wywalczonego przed czterema laty w Pekinie. Najskuteczniejszą zawodniczką w norweskiej reprezentacji była najlepsza szczypiornistka świata 2011 roku, obrotowa Heidi Loke (8/9).

Finałowego rywala Norweżek wyłoni drugi półfinał w którym Hiszpania zmierzy się z Czarnogórą. Wicemistrzynie olimpijskie z Aten, Koreanki zagrają jedynie w finale pocieszenia. Mecze o medale rozegrane zostaną 11 sierpnia.

Norwegia - Korea Południowa 31:25 (18:15)

Norwegia: Grimsbo (3/16 - 19%), Haraldsen (13/25 - 52%) - Loke 8, Lunde-Borgersen 6, Sulland 4, Snorroeggen 4, Alstad 2, Frafjord 2, Koren 2, Kurtović 1, Herrem 1, Breivang 1, Johanssen.

Korea Południowa: Moon (0/5), Ju (15/41 - 37%) - Gwon 7, Choi 4, Jung 4 Jo 4, Rye 3, Sim 2, Woo 1, M. Lee, Kim, Lee.

Kary: Norwegia - 4 min. (Koren, Lunde-Borgersen); Korea Południowa - 2 min. (C.Y. Kim).

Karne: Norwegia - 1/2; Korea Południowa - 6/7.

Sędziowie: Matija Gubica - Boris Milosević (Chorwacja).